Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Napadení Romové se s útočníky dohodli

  16:43aktualizováno  16:43
Rokycany - Rokycanský okresní soud zastavil trestní stíhání tří mladíků, kteří se loni v létě pokusili v Rokycanech vhodit zápalnou láhev do bytu romské rodiny. Mladí muži obžalovaní z rasově motivovaného násilného deliktu si čistý rejstřík vykoupili přiznáním viny, penězi a uzavřeným smírem s Romy.

"Schválil jsem narovnání mezi obžalovanými a poškozenými, protože byly splněny všechny zákonné podmínky," řekl soudce Radovan Hronek.

Josefu Noskovi, Tomáši Budínovi a Martinu Tomáškovi hrozilo za násilí proti jednotlivci a skupině obyvatel nanejvýš rok a půl vězení.

Mladíci dohodli s napadenou rodinou výši odškodného
Než byl nařízeno soudní líčení, dohodli se s Martou a Jiřím Giňovými, do jejichž okna  molotovův koktejl letěl, na výši odškodnění.

"Chtěli jsme dvě stě tisíc korun, ale když jsme zjistili, že jejich rodiny by nedaly takovou sumu dohromady, souhlasili jsem s částkou přes čtyřiceti tisíc korun. Jsou to mladí kluci, kriminál by jim zničil kariéru a celý život. Účinějším trestem jsou peníze. Tak by se mělo postupovat i u jiných kauz, v nichž skinheadi napadli Romy. Jim totiž soudní procesy nic nepřinesou," řekl Jiří Giňa.

O tom, že jeho rodině se peníze také hodí, není pochyb. Prostřednictví důvěrníka požádali soud, aby s výplatou odškodnění příliš neotálel.

Část peněz půjde na dobročinnost
Z peněz, které mladíci složili na soudní konto, skončí něco i v pokladně rokycanského romského občanského sdružení Vize a také na státním kontě, z něhož jsou odškodňováni oběti kriminálních činů.

Hnutí Českého lva označil znalec za neextrémistické
Mladíci se hlásí k vlasteneckému hnutí Českého lva. Nosili i nášivky na bundách. Soudní znalec ovšem toto uskupení  neoznačil za extrémistické. "Pokud by dospěl k opačnému závěru, s narovnáním bych nesouhlasil a nařídil bych řádné hlavní líčení, při kterém by se rozhodovalo o vině a případně o trestu," upozornil soudce Hronek.

Šlo i o osobní spory
Mladíci tvrdí, že se skinheady nemají nic společného. I když před soudem odkývali, že spáchali delikt s rasovým podtextem, za rasisty se nepovažují. "Měl jsem už ve škole spory s jejich synem Emilem. Udělali jsem to, neboť mi vyhrožoval, že zmlátí mou dívku, pokud s ní budu dále chodit. Kamarádi mi jen pomohli, vlastně jsou v tom nevině. Udělal bych to, i kdyby Emil nebyl Rom," řekl devatenáctiletý Tomášek. Ten mezitím narukoval a k soudu přišel v zeleném vojenském stejnokroji.

Se svými kamarády se snažil hodit láhev od piva naplněnou benzinem do oken Giňova bytu. Zapálená látková zátka však odpadla a  láhev se roztříštila o okno.

Mladíci nakonec naplnili i druhou láhev, se kterou projížděli rokycanské ulice s úmyslem vhodit ohnivý elixír do jiného romského obydlí. To lae nakonec neudělali.

"Jsem rád, že jsme se dohodli a že to takhle skončilo. Chtěl bych být vojákem s povolání, a odsouzení by mi zavřelo cestu do armády," připustil Tomášek.

Kauzu sledoval i aktivista Pape
Vývoj celého případ sledoval i konzultant Evropského střediska pro práva Romů Markus Pape, který není s výsledkem příliš spokojen.

"Bohužel, toto je v České republice  jediná právní cesta k tomu, jak napadení Romové mohou být odškodněni. Je to však za cenu toho, že viníci uniknou trestu," konstatoval Pape.

Pokud proti rozhodnutí soudu nepodá státní zástupce stížnost, narovnání se stane pravomocné, Romové obdrží peníze a mladíkům zůstane čistý trestní rejstřík.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Trestance soudí za útok na jiného vězně, zbraní byl skleněný střep

Vězeň Jan Slavík při prvním dnu hlavního líčení před pardubickou pobočkou...

U pardubické pobočky krajského soudu začalo hlavní líčení v případu vězně Jana Slavíka, který je obžalovaný z pokusu o...

Řidič osobního auta zemřel při střetu s kamionem na Blanensku

K vážné dopravní nehodě museli vyjíždět hasiči v pondělí ráno k obci Sebranice...

Vážná dopravní nehoda se stala po šesté hodině ráno u Sebranice na Blanensku. Řidič osobního auta tam podle všeho nedal...

Pitbul vyběhl v baru vstříc ženě, místo přivítání ji kousl do obličeje

Pitbul - ilustrační foto

Návštěvnici jednoho z přerovských barů pokousal do obličeje pes majitelky podniku. Vyběhl ji vstříc, když přicházela a...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz