Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nápad změnit jméno Jáchymova neprošel

  18:52aktualizováno  18:52
Zastupitelstvo Jáchymova zamítlo návrh starostky, aby město změnilo název na Lázně Jáchymov. Nápadem se nechce zabývat až do dalších voleb. Pokud by prošel, obyvatele by čekala kompletní výměna občanských průkazů, živnostenských listů a ostatních dokumentů.

Kdo s nápadem na přejmenování někdejší někdejšího druhého největšího města po Praze vůbec přišel není patrné. Jedním z důvodů bylo přilákat víc turistů.

Člen kulturní komise Jan Hloušek to označuje za výmysly politiků. "Nejhorší je, že se rozhoduje bez referenda," říkal před hlasováním.

Před zastupitelstvem se přejmenování Jáchymova zabývala městská rada. Místostarosta Michael Kuneš však usnesení rady tajil.

"Bylo by nefér, kdybychom stanovisko rady vypustili před jednáním zastupitelstva," řekl Kuneš, který přejmenování obhajuje.

Novým názvem se podle Kuneše konečně prolomí bariéra, která překáží většímu zájmu o nejznámější radiologické lázně na světě.

I když radnice tvrdí, že už "vychladli" lidé, kteří jsou zásadně proti přejmenování města, největší odpůrci této změny si stojí na svém.

"Změna názvu je historický nesmysl. Napíšu do kroniky o zastupitelech, kteří rozhodnou, co si zaslouží," vyhrožoval jáchymovský kronikář Oldřich Ježek.

Přejmenování a posměšky okolí vadí i Libuši Rudolfové, starostce hornického spolku Barbora. "Dejte si do názvu města lázně, když tam máte úložiště radioaktivního odpadu," cituje ironické názory.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tři králové útočí v Moravskoslezském kraji na rekord. Lidé byli štědřejší

Tři králové v ulicích Ostravy. (ilustrační foto)

Ještě není sečteno vše, ale už teď výsledky Tříkrálové sbírky v Moravskoslezském kraji lámou rekordy. Například jen v...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Najdete na iDNES.cz