Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nápad na stavbu tunelu v centru Pardubic se začíná prodražovat

  11:19aktualizováno  11:19
Pardubičtí radní stále uvažují nad zahloubením silnice před Zelenou bránou v centru Pardubic. Začínají však zjišťovat, že stavba bude dražší, než původně počítali. Jen přeložky vodovodu a kanalizace mají stát až 40 milionů. Celková cena do 100 milionů je tak utopie.

Vizualizace prostoru před Zelenou bránou v Pardubicích | foto: MF DNES

"Na projektu dál pracujeme a máme za sebou první jednání. Jedno z nich jsme měli s firmou VAK. Ta spočítala, že jen přeložky jejich sítí pod náměstím vyjdou na 40 milionů korun. To by logicky stavbu neúměrně prodražilo," uvedl náměstek primátorky Jindřich Tauber.

Ten se však nehodlá vzdát. Prý není úplně nutné, aby všechny náklady nesla na svých bedrech jen městská kasa. "Ty sítě jsou často i padesát let staré. V každém případě by jednou potřebovaly opravy. I z toho důvodu mi nepřijde úplně nutné, abychom platili vše jen my. Čekají nás ještě další jednání a na nich budu prosazovat, aby město platilo jen čistě náklady na přeložení trubek," řekl Tauber.

Ještě předtím než se bagry případně na místě bývalého koryta Chrudimky pustí do práce, musí se magistrát také domluvit na odškodnění s Václavem Reindlem, který má v podchodu u Grandu restauraci Kra Kra. Ta by společně s průchodem pro pěší zmizela.

Náměstí Republiky v Pardubicích
Vizualizace prostoru před Zelenou bránou v Pardubicích
Vizualizace prostoru před Zelenou bránou v Pardubicích

"Už jsme spolu mluvili a pan Reindl mně oznámil, že spíš než o náhradní prostor pro své podnikání má raději zájem o finanční vyrovnaní. To by projekt také prodražilo, ale snad najdeme rozumný kompromis," řekl k tomu Tauber.

Sám podnikatel se zatím tváří, že radním klacky pod nohy házet nebude. "Určitě se s městem nějak domluvím. Nebudu radnici v ničem bránit. K tomu nemám žádný důvod," uvedl Václav Reindl.

Část peněz by mohla přijít z EU

A tak se zdá, že největší potíží zajímavé stavby bude sehnání dostatku peněz. V této činnosti by však výrazně mohly pomoci fondy Evropské unie. Pardubice totiž stále sedí na více než 100 milionech, které chtěly původně použít na přestavbu zchátralých lázní.

Vizualizace prostoru před Zelenou bránou v Pardubicích

Vizualizace prostoru před Zelenou bránou v Pardubicích

"Už řešíme i financování. S největší pravděpodobností bychom mohli dosáhnout i na evropské dotace. Zatím vše nasvědčuje tomu, že by to mělo jít," uvedl další náměstek primátorky Jiří Rozinek.

Podle odborníků je zahloubení čtyřproudové cesty, která drsně odděluje dvě části města, jednou z nejdůležitějších věcí pro další rozvoj centra Pardubic.

"Podle mě je náměstí Republiky daleko důležitější než pěší zóna na třídě Míru. Samozřejmě, ta je v dezolátním stavu a neslouží svému účelu, tedy pohybu lidí. Ovšem to vše považuji spíše za kosmetické věci. Daleko důležitější je spojit třídu Míru a Pernštýnské náměstí. Pokud se to totiž nepovede, nějaké lavičky na třídě Míru nic nezachrání," uvedl třeba brněnský architekt Jaromír Walter, podle jehož projektu by se střed krajského města měl měnit k lepšímu.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

PŘÍMÝ PŘENOS: Paroubek radí ČSSD, jak se má strana změnit

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádá v neděli...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Najdete na iDNES.cz