Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nanonátěr umí vyčistit vzduch v ulicích. Zatím to předvádí na billboardu

  17:15aktualizováno  17:15
Na pražské magistrále nad Kačerovem se objevil reklamní billboard, který čistí vzduch. Firma zaměřující se na zelenou energii využila českého vynálezu, takzvaného nanonátěru. Ten spolu se slunečním zářením zbavuje okolní vzduch škodlivin. Je to vynález českého vědce Jana Procházky a jeho otce. Pomoci by mohl i ovzduší v tunelu Blanka.

Billboard s fotokatalickým nátěrem čistí vzduch na pražské magistrále u Kačerova | foto: Attention!Media

Jak přesně systém funguje?
Nanonátěr obsahuje krystalický oxid titaničitý, který se aktivuje denním světlem, jež obsahuje ultrafialové záření. Spouští tak oxidaci organických látek na svém povrchu. Likviduje malé koncentrace zplodin, které nám komplikují život. Konkrétně kouř, pachy, alergeny, ale i viry a bakterie. Nátěr likviduje i plísně a spóry. Představte si například zakouřenou místnost v hospodě. Kouř a kyslík spolu bez problému existují. Pokud jsou však stěny hospody natřeny fotokatalytickou vrstvou, v okamžiku, kdy se částečky kouře dotknou osvětleného nátěru, sežere je kyslík - zreagují se vzdušným kyslíkem a doslova se spálí. S nimi i pach kouře. Produkty rozkladu jsou většinou minerální látky, převážně neškodné molekuly vody a CO2 - výsledkem je tedy čistý vzduch.

Jak jste nanonátěr vlastně objevil?
Pracoval jsem kdysi pro výrobce nanočástic fotoaktivního oxidu titaničitého, který reaguje na slunečním záření. Sledoval jsem různé firmy, jak se snaží vlastností oxidu titaničitého využít v produktech k čištění vzduchu či například vody a zavést jej do běžného života. Problém byl ale s pojivy této látky. Organické pojivé látky fotokatalýza rozloží a používaná anorganika, tedy silikáty a silikony, pro změnu zablokují povrch nanočátic a zastaví potřebnou reakci. Během výzkumu naše firma objevila anorganické pojivo, které neblokuje povrch oxidu titaničitého, ale naopak jej vytlačuje na svůj povrch. Tak se vytvoří účinná vrstva. Touto na první pohled maličkostí vznikla ne barva, ale jakási nanočistička vzduchu, která je o dva řády účinnější než dosavadní produkty.

FOTOKATALÝZA

Je to proces chemického rozkladu látek za přítomnosti oxidu titaničitého a slunečního svitu, konkrétně UV-A záření. Vychází z přirozeného rozkladu některých látek působením světla. Fotokatalýza dokáže rozložit například oxidy dusíku, ozón, čpavek, oxid uhelnatý, uhlovodíky, pesticidy, ale i viry, bakterie, houby či částečky mikroprachu. Povrch materiálu je díky fotokatalýze odolný vůči znečištění a dlouhodobě si udržuje barvu i vzhled. Nanonátěr ničí i znečišťující látky ve svém okolí a čistí tak blízké prostředí.

"Kapacitně je plocha s nátěrem o velikosti 1 m2 schopna degradovat až 50 kg škodlivin za rok. Samozřejmě v praxi se tak vysoké koncentrace nevyskytují, takže reálně je to 1 až 3 kg za rok.," uvedl manažer Nanocentra J. Heyrovského v Praze Jiří Rathouský.

Nátěr má velmi dobrou stabilitu. Podle dosavadních zkoušek lze odhadnout jeho trvanlivost minimálně na 15 let.

Je to čistě český objev, nebo něco podobného funguje i v zahraničí?
Objev kvalitního pojiva a tím pádem výrazného zvýšení účinnosti fotokatalytických produktů je ryze českou záležitostí. Fotokatalytické produkty 1. generace s daleko nižší účinností se postupně objevují na trhu již od druhé poloviny devadesátých let.

Kde všude se tato metoda využívá?
Produkty s naším pojivem dnes najdete prakticky na každém kontinentu pod nejrůznějšími názvy. Dají se totiž využít téměř všude. Fotoaktivním nátěrem v interiéru prakticky uděláte z celé místnosti čističku vzduchu – nízkonákladovou, bezporuchovou, bezúdržbovou. Ta vás zbaví pachů, mastnoty, zatuchliny, nebudete muset tak často mýt okna, rozloží alergeny a vytvoří čisté prostředí bez většiny mikroorganismů. Pavouci tento nátěr také nemají rádi. V úřadech, školách, bankách, zdravotních zařízeních je také důležité odstranění pachů, ale hlavně zde lze využít fotokatalýzy jako prevenci šíření infekcí. Venku je podstatný ochranný samočistící efekt. Při ošetření fasády fotokatalytickou vrstvou nikdy neuvidíte její postupné tmavnutí. Vždycky je jako nová. A navíc čistí vzduch.

Má takový nátěr smysl i na billboardech?
Myslím, že reklamní plocha má příliš vysokou hodnotu, než aby byla používána pro tento účel, ale třeba zvukové bariéry a ostatní plochy by výborně plnily čistící funkci. Tímto směrem jde i legislativa Evropské unie, která chce zvukové bariéry vyrábět s vrstvou fotokatalytického betonu.

Mohlo by to pomoci například i v tunelech...
Určitě. Brzy budou foukat tuny koncentrovaných automobilových zplodin z tunelu Blanka a to přímo v historických částech města. Kyseliny, organické aromáty, pyreny a saze. Fotokatalýza umožňuje levně likvidovat zplodiny tam, kde vznikají. Tradiční metody jako filtrace nebo adsorpce jsou pro nižší koncentrace zplodin jak cenově, tak technicky zcela nepoužitelné. Například vzduch v Legerově ulici, kde se denně překračují dovolené limity znečištění ovzduší, by šel také takto jednoduše vyčistit a dostat hodnoty do povolených limitů.

Má váš vynález podporu vědecké obce? Proč se o něm tak málo mluví?
Naše řešení budí značný ohlas mezi experty, spolupracujeme s vědeckými kapacitami po celém světě. Fotokatalýza je relativně nový fenomén, který teprve v posledních pěti letech dostává komerční charakter. Chce to čas. Před vznikem graffiti v 70. letech také nemohly být antigraffiti nátěry, díky kterým rozpouštědla sprejů do povrchů neproniknou a lze je seškrábat. Státní podporu náš vynález nemá. Nikdy jsme o žádnou nežádali, zvládli jsme to vlastním nasazením a jsme za to rádi.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

Tento týden se oteplí, ale Vánoce by mohly být bílé, míní meteorologové

(Ilustrační snímek)

Poslední předvánoční týden by měl být ve znamení mírného oteplení, které potrvá do čtvrtka, kdy rtuť teploměru vystoupí...

Každé vsi nařídila EU pověřence přes osobní údaje, starostové protestují

(Ilustrační snímek)

Od května příštího roku bude muset mít každá obec pověřence pro ochranu osobních údajů. „Tuto funkci zavádí nové...

Nejen kvóty, žaloba z Bruselu Česku hrozí i za špinavý vzduch, varuje expert

Tak vypadá centrum Ostravy pod smogovou poklicí.

Začalo období roku, kdy se zase budeme dusit. Ačkoli stále slyšíme, že je nutné hlavně ve městech dělat pro zlepšení...Najdete na iDNES.cz