V egyptském doku Češi staví repliku historické plachetnice z druhé poloviny 18. století.

V egyptském doku Češi staví repliku historické plachetnice z druhé poloviny 18. století. | foto: Josef Dvorský

Námořník z Hradce staví v Egyptě korzárskou loď. Chce s ní do filmu

  • 7
Dva nadšenci z Čech staví v Egyptě kopii lodi českého mořeplavce Augustina Heřmana. Až skončí, bude plachetnice brázdit vlny Středozemního moře a Karibiku. Snem stavitelů je protlačit ji do série snímků o pirátech z Karibiku.

Repliku historické plachetnice z druhé poloviny 18. století už dva roky v Egyptě stavějí dva čeští námořníci, z nichž jedním je Josef Dvorský z Hradce Králové. Za pár týdnů vypluje na moře.

Replika má moderní navigační vybavení a bude brázdit moře a oceány jako první česká školní loď v rámci programu Sailtraining. Ten přivádí na paluby podobných lodí ve světě stovky mladých lidí, hlavně vysokoškoláků, kteří zakoušejí na vlastní kůži pocity posádek, které brázdily vlny moří a oceánů před 250 lety.

Nejdřív cestovatel, pak pirát

Čeští námořníci stavějí kopii plachetnice La Grace českého mořeplavce Augustina Heřmana, který nejprve ve službách holandské Západoindické společnosti několikrát přeplul Atlantik. Poté se osamostatnil a jako pirát s La Grace přepadal španělské lodě. Nakonec se stal jedním z největších vývozců tabáku v Americe.

V egyptském doku Češi staví repliku historické plachetnice z druhé poloviny 18. století.

Kopii Heřmanovy lodi měli nadšenci v Egyptě dokončit na přelomu května a června, avšak druhý český námořník Daniel Rosecký se nechal slyšet, že potrvá ještě asi měsíc, než bude loď úplně hotová. Na internetu se také objevila výzva pro řemeslníky, kterým námořníci za pomoc slibují plavbu zdarma.

"Máme asi měsíc zpoždění a to hlavně kvůli tomu, že v Egyptě narazíme občas na problémy, na které už nejsme v Česku moc zvyklí. Nejde tady třeba koupit horkovzdušnou pistoli. Tři týdny jsme čekali na lepidlo na dlaždičky. Loď už je ale hotová a na vodu ji spustíme asi za měsíc,“ řekl Rosecký na přelomu května a června.

Plachetnici možná pokřtí filmový korzár

Námořníci tak nestihnou závod historických plachetnic Tall Ship Race 2010 v Řecku, kde chtěli loď pokřtít. Jednali dokonce o tom, aby láhev šampaňského rozbil o příď La Grace jiný slavný a stále žijící pirát, a to Jack Sparrow. Tedy americký herec Johnny Depp.

"To se nám možná nepodaří, je totiž problém domluvit se především na termínu. Johnny Depp je hodně vytížený herec,“ říká Rosecký, který je z Českých Budějovic. Jeho kolega z Hradce Králové kvůli dokončení lodi požádal na webu o pomoc.

V egyptském doku Češi staví repliku historické plachetnice z druhé poloviny 18. století.

"Ahoj všem přátelům La Grace. Aktuálně teď do Egypta hodně potřebujeme elektrikáře, motoráře čili strojaře, možná ještě i instalatéra a lidičky, co jsou pečliví na dokončovačky a nátěry. Přímá kvalifikace není až tak důležitá. Najdou se další, co nám pomůžou dokončit loď a třeba s námi poplují do Řecka?“ ptá se Dvorský, který v těchto dnech v Egyptě řídí dokončovací práce na lodi.

Rosecký dodává, že za každý den práce budou řemeslníci moci na La Grace den plout zdarma. Loď už také nabízí plavbu případným zájemcům. Ti, kteří chtějí plout levněji, se stanou členy posádky. A ti, kteří si chtějí užívat jako pasažéři, zaplatí víc.

"Loď bude mít stálou čtyřčlennou posádku, která bude La Grace řídit a vést. Někteří pasažéři budou plnit úkoly posádky,“ říká Rosecký.

La Grace vypluje za měsíc z Egypta na svou první plavbu do Itálie a do konce léta by měla plout mezi Elbou a francouzskou Korsikou. "Na zimu zamíříme do Karibiku,“ plánuje Rosecký.

Tajným snem námořníků je i účast při natáčení Pirátů z Karibiku. "Už se točí čtvrtý díl a kdoví, kolik jich ještě bude. A ve filmu už byly méně vhodné lodi, než je ta naše,“ říká Rosecký.

Byl pirát autorem raného zobrazení New Yorku?

Augustin HeřmanNarodil se v roce 1605 v Čechách. Ty opustil s pobělohorskými exulanty a usadil se v Holandsku. První zmínka o Augustinu Heřmanovi na území Ameriky je z roku 1633, kdy ve službách Západoindické společnosti jednal s indiány o odkoupení půdy poblíž dnešní Filadelfie.

Prokazatelně však už od roku 1644 žil v Novém Amsterodamu (New York), kde vlastnil hned tři nemovitosti a kde se stal členem nejvyšší rady guvernéra Petra Stuyvesanta, takzvané Rady devíti, a s ním se také pustil do obchodování. Patřil k průkopníkům obchodu s tabákem, který dovážel i přes oceán do Evropy.

Vedle toho byl činný jako obchodník a korzár v Karibiku. Proslul také jako vynikající kartograf. Kolem roku 1670 vytvořil vůbec první a velmi kvalitní mapu Virginie a Marylandu. Na mapu přidal vlastenecky hrdě vyryté jméno: Augustine Herrman Bohemian. Mapa prý byla natolik kvalitní, že ještě sedmdesát let po vytištění ji námořníci považovali za nejpřesnější mapu tohoto území.

Za to obdržel v Marylandu rozsáhlé pozemky, které pojmenoval Bohemia Manor - České panství, a postavil si na nich velký dům. Až v roce 1992 se ukázalo, že rovněž jedno z vůbec prvních vyobrazení New Yorku z roku 1650, objevené pracovníky rakouské národní knihovny ve Vídni, je dílem Heřmanovým.

Svůj námořní život spojil Augustin Heřman s lodí La Grace, což volně přeloženo znamená Půvabná. Právě tato loď ho doprovázela na jeho obchodních i objevitelských cestách kolem Evropy, Ameriky, po ostrovech Karibského moře i přes Atlantský oceán. La Grace byla vůbec nejslavnější korzárská loď za raných dnů Ameriky. Každý rok vyplouvala do Karibiku a tam s guvernérovým povolením přepadala nepřátelské koráby. Pověstné je třeba její vítězství nad dvěma španělskými barky naloženými cukrem, tabákem a vínem u pobřeží Guatemaly.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video