Loď organizace Greenpeace Arctic Sunrise (vpravo) kotví v Kolském zálivu u...

Loď organizace Greenpeace Arctic Sunrise (vpravo) kotví v Kolském zálivu u Murmansku po boku lodě ruské pobřežní stráže. | foto: AP

Námořní soud nařídil Rusku propustit loď Greenpeace i s posádkou

  • 88
Mezinárodní soud pro námořní právo v Hamburku v pátek nařídil Rusku propustit zadržovanou loď Greenpeace Arctic Sunrise a její posádku. Moskva však od začátku toto soudní řízení bojkotuje a už dříve oznámila, že případný verdikt bude ignorovat.

"Rozhodnutí mezinárodního soudu pro námořní právo nemá soudní pravomoc rozhodovat o tomto případu," citovala agentura Reuters takřka okamžitou reakci ruského ministerstva zahraničí na očekávaný verdikt soudu.

Zásah proti Greenpeace

Akce FSB proti aktivistům na plošině

Tribunál naopak tvrdí, že případ je plně v jeho jurisdikci, neboť loď Greenpeace Arctic Sunrise se nacházela v mezinárodních vodách. Soud uznal stížnost Nizozemska, pod jehož vlakou Arctic Sunrise plula, a stanovil za propuštění lodi kauci 3,6 milionu eur (98 milionů Kč).

"Ruská federace má okamžitě propustit plavidlo Arctic Sunrise a všechny osoby, které byly zadrženy, po složení kauce nebo jiné finanční záruky Nizozemskem," uvedl podle agentury AP soud ve verdiktu. Ten také nařizuje Rusku, aby umožnilo lodi a zadržovaným opustit zemi.

Mezinárodní soud v Hamburku

Mezinárodní soud pro námořní právo je mezivládní organizace vytvořená na základě Úmluvy OSN o mořském právu, která byla podepsána v roce 1982 v Montego Bay na Jamajce jako výsledek třetí konference OSN o mořském právu. Tribunál sídlí v německém Hamburku.

Ruské úřady zadržely loď aktivistů, kteří v druhé polovině září protestovali proti chystané těžbě ropy u ruské plošiny Prirazlomnaja v Barentsově moři.

Ve vazbě tehdy skončilo třicet členů posádky. U čtyřiadvaceti z nich mezitím už ruské soudy schválily jejich propuštění na kauci.

Na svobodu po složení požadovaných dvou milionů rublů zatím vyšli čtyři členové posádky. Jednomu aktivistovi - Australanovi Colinu Russellovi - ruské úřady propuštění na kauci odmítly (více o něm zde)

Všichni účastníci protestu jsou nadále obviněni z výtržnictví, za což jim hrozí trest až sedmi let vězení. Původně však čelili obvinění z pirátství, za což mohli dostat i 15 let.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video