Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Náměstkovi obrany stavěla dům firma, která zmanipulovala veřejné zakázky

  5:03aktualizováno  5:03
Náměstek ministra obrany Tomáš Perutka čelí podezření ze střetu zájmů. Rodinný dům mu stavěla firma, která manipulovala veřejné zakázky. Na ně dával Perutka z rozpočtu resortu obrany peníze. "Je to jen nepříjemná náhoda," tvrdí náměstek.
Náměstkovi ministerstva obrany stavěla dům firma, která manipulovala s armádními zakázkami. Ilustrační foto

Náměstkovi ministerstva obrany stavěla dům firma, která manipulovala s armádními zakázkami. Ilustrační foto | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Kvůli jeho neustálému šetření mu na ministerstvu obrany říkají "druhý Janota". Menší, hladce oholený muž s brýlemi v uměřeném, dokonale padnoucím obleku. Náměstek ministra obrany Tomáš Perutka budí na první pohled dojem seriózního úředníka.

Přesto právě tento ekonom je dosud nejvýše postaveným mužem, který figuruje ve skandálu zmanipulovaných státních zakázek za desítky milionů korun. Aktéři případu, který včera zveřejnila MF DNES, jsou podezřelí z několika trestných činů včetně podvodu. (podrobnosti o případu čtěte zde)

Nejdůležitějším článkem řetězce je společnost H+V Praha, kterou ovládá podnikatel Viktor Krejča a úředník Správy vojenského bytového fondu (SVBF) Kajetán Kalivoda. Ten připravoval v úřadě veřejné zakázky, které přes prostředníky zadával své firmě H+V Praha.

zmanipulované zakázky

Na Správě vojenského bytového fondu (SVBF) fungoval důmyslný systém manipulace se zakázkami.

Klíčovým mužem je úředník Kajetán Kalivoda. Připravil výběrová řízení na opravy ubytoven v Chotusicích a Táboře a u domu v Kozlově. Celkem za 53 milionů.

Zakázky získaly dvě nastrčené "prázdné" firmy bez zaměstnanců. Ty zakázky obratem postoupily Kalivodově firmě H+V Praha. A ta si na samotnou práci najala třetí firmu. Té zaplatila jen 44 milionů.

Devět milionů tak skončilo
v kapsách úředníka Kalivody a jeho společníků.

A právě Krejča a společnost H+V Praha před třemi lety za ne zcela obvyklých okolností stavěli dům Perutkovi. Tedy muži, který má dnes jako ekonomický náměstek důležité slovo v tom, kolik dostane ta která část ministerstva na investice. A na konkrétní zakázky. "Je to jen nepříjemná náhoda," tvrdí Perutka.

"Nevím, kolik jsem za stavbu zaplatil"

Společnost H+V Praha začala stavět Perutkův dům v Praze v roce 2007. Byla generálním dodavatelem hrubé stavby. Perutka měl podle smlouvy společnosti zaplatit 2,4 milionu korun. Jenže H+V Praha stavbu nezačala a najala si subdodavatele.

"Pan Krejča z H+V apeloval na to, že je to stavba pro velmi významného člověka, kterého nechce zklamat. Říkal, že by byl nerad, abychom někde ventilovali, co staví a pro koho. Kdyby prý šel někdo z úřadu kolem, nic neříkat a všechny odkazovat na něj, " vypráví jednatel subdodavatelské firmy Milan Bábela.

Perutka říká, že neví, kolik přesně za stavbu domu zaplatil. Říká, že nemá všechny doklady, protože údajně některé splátky platil v hotovosti.
Znát přesné okolnosti finančních transakcí je přitom velmi důležité. Jen ty mohou vyloučit, že je Perutka zavázán lidem, kteří manipulují výběrová řízení v jeho resortu.

Tím spíš, že podle svědectví bývalého spolupracovníka Viktora Krejči stál Perutka v pozadí zakázek, které H+V podivně získávala. "Krejča říkal, že zakázky tečou přes pana Perutku," tvrdí rozpočtář Petr Pecháček.

Byl prý dokonce u toho, když Krejča předával Perutkovi sto tisíc korun v obálce. "Viděl jsem to, ale nevím, za co přesně to bylo. Pan Krejča mohl třeba jen vracet nějaký přeplatek," vzpomíná. Perutka transakci popírá, Krejča nekomunikuje.

Případ prošetří inspekce

Ministr Vondra včera vydal prohlášení, že případ považuje za velmi závažný. Prý už požádal inspekci, aby případ prošetřila. A také chce hloubkovou kontrolu podezřelých zakázek.

Celý postup běžel vždy podle stejného scénáře. Správa bytového fondu (SVBF) na ministerstvu obrany vypsala výběrové řízení na tzv. podlimitní zakázky do dvaceti milionů korun, tedy ty, o kterých nemusí rozhodovat vláda a jsou v gesci úředníků ministerstva.

Jak funguje jedna z podezřelých zakázek ministerstva obrany.

Jak funguje jedna z podezřelých zakázek ministerstva obrany.

O jejich financování nejprve rozhodl ekonomický šéf ministerstva, tedy Perutka. V té době na SVBF pracoval i Kajetán Kalivoda, který byl zároveň jednatelem a spolumajitelem společnosti H+V Praha.

Podklady pro výběrové řízení zpracoval právě Kalivoda, v jednom případě dokonce byl i členem výběrové komise. Úředníci přímo oslovili několik společností. V tomto momentě zase přišla chvíle podnikatele Krejči. Spolu s Pecháčkem vyrobili několik rozpočtů, prostřednictvím nastrčených firem je pak podali do soutěže.

A vyhrála přesně ta společnost, kterou potřebovali. U dvou ze zdokumentovaných případů to byla firma Aperk, jednou firma Czech Professional Building. Obě společnosti byly však jen zástupné a hned uzavíraly smlouvy s firmou H+V Praha, kde končily peníze.

Ani H+V Praha práce neprovedla a najala si další společnost Global Estate. Té, i přesto, že zakázku téměř dokončila, nakonec nezaplatila a shrábla všechny peníze.

V případech, jež MF DNES zmapovala, jde o 53 milionů. Konečná suma však může být o dost vyšší. Jeden z klíčových svědků, Petr Pecháček, tvrdí, že jen on zpracovával desítky zmanipulovaných rozpočtů.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Ze sklepa na náplavku. Politické strany volí pro svá sídla dobré adresy

Piráti si pronajímají kanceláře v budově bývalé banky na Palackého náměstí v...

Piráty čeká stěhování, ze stísněného žižkovského suterénu přemisťují svou republikovou centrálu na Palackého náměstí v...

Fischer získal pro senátní volby podporu ODS i dalších menších stran

Pavel Fischer dokázal získat podporu občanských demokratů pro podzimní volby do...

Neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer, který měl třetí největší podporu voličů, dokázal získat podporu...

Obchodníci s počasím. Energetikům šetříme miliony, říká meteorolog

Ve větrné elektrárně ve Věžnici se uskutečnil den otevřených dveří.

Přesná předpověď počasí může být pro energetiky otázkou ztrát nebo zisku v řádech desítek milionů korun. Zejména v...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA FRÉZY

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz