Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Náměstí ve Zlíně: jen se neukvapit

  12:25aktualizováno  12:25
Zlín - Nepřijímat ukvapené rozhodnutí. To je zatím asi hlavní závěr téměř půl roku trvající veřejné diskuse o budoucí podobě zlínského náměstí Míru. Pracovní skupina zlínského magistrátu připravila po červnovém veřejném projednání otázky podoby náměstí materiál pro jednání městské rady.

Její zpráva obsahuje pět bodů. Autoři doporučují rozhodovat o budoucí podobě náměstí nejen ve dvou zjednodušených alternativách "park, nebo domy", ale v širším kontextu celého centra města.

Jsou pro upřednostnění aktivit zabývajících se dopravní situací ve Zlíně. Výsledky architektonické soutěže z roku 1995 chce pracovní skupina považovat pouze za ideové řešení, ne jako konkrétní hotový projekt.

Do doby konečného rozhodnutí by tedy měl zůstat na jižní straně náměstí nově vytvořený park. Současně by se však neměl měnit územní plán, který v tomto prostoru počítá se zástavbou.

Skupina se přimlouvá za to, aby radnice nepřijímala ukvapené řešení a aby zde do doby ujasnění celkové koncepce rozvoje centra města neprováděla žádné nevratné kroky, například změnu vlastnictví pozemku.

"Nalezení konečné podoby náměstí Míru je úkol, jehož řešení na dlouhá léta ovlivní urbanistickou kvalitu současného Zlína," podotýká hlavní architekt Pavel Novák.

"Oživení centra města je možné několika způsoby, kdy zástavba či ponechání a kultivace zeleně jsou svým způsobem rovnocenné varianty. Zdá se, že optimálním řešením bude citlivá kombinace obou možností," domnívá se Novák.

Také proto pracovní skupina navrhuje, aby se dál pokračovalo v odborné i veřejné diskusi a v přípravě profesionálních studií.

Veřejné projednávání podoby zlínského náměstí v obřadní síni radnice pozorně sledoval také bývalý městský architekt Karel Havliš. (19.6.2001)

Při debatě o podobě hlavního náměstí ve Zlíně si lidé mohli prohlédnout i to, jak místo vypadalo v minulosti. (19.6.2001)

Bolavá místa zlínského náměstí: 1 - jižní část, 2 - Trantírkův dům, 3 - Záložna, 4 - nezastavěná proluka po domech čp. 171 a 172 stržených v roce 1983. Pro usnadnění orientace: A - Městské divadlo na třídě Tomáše Bati, B - Knihovna Františka Bartoše v parku, který lemuje třídu Tomáše Bati, C - radnice, ústřední bod náměstí Míru.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Zeman: Hamáček porušil dohodu, slíbil vybrat místo Pocheho jiného kandidáta

Prezident Miloš Zeman při vystoupení na Žofínském fóru (23. 5. 2018)

Prezident Miloš Zeman tvrdí, že mu šéf ČSSD Jan Hamáček původně sliboval výměnu kandidáta na ministra zahraničí. Zeman...

Mýty vs. pravda. Začíná platit evropské nařízení GDPR

(Ilustrační snímek)

Začíná platit Obecné nařízení o ochraně osobních údajů, takzvané GDPR. Mluvit se o něm u nás začalo zhruba před půl...

Požadavek na čtyři miliony za vazbu a splněná bouřková výstraha meteorologů

Zdravotní sestra Věra Marešová chce po státu téměř pětimilionové odškodné za...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Řekneme vám o zdravotní sestře, která chce čtyři miliony korun za trestní stíhání a...

Najdete na iDNES.cz