Počet míst na VŠ mají rozšířit bakalářské programy. Ilustrační foto

Počet míst na VŠ mají rozšířit bakalářské programy. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Náměstek: Za dva roky už budou místa na VŠ stačit

  • 2
K absolventům vyšších odborných škol už to není tolik nespravedlivé jako dříve. Když se rozhodnou pokračovat ve studiu na vysokých školách, už nemusí být v postavení středoškoláků. Vysoké školy jim totiž mohou prominout předměty, které už úspěšně vystudovali.

"Tuto novinku přinesl školský zákon, který platí od loňského ledna," upozorňuje náměstek ministryně školství pro vysoké školy Petr Kolář.

Jak je možné, že se tím vysoké školy neřídí automaticky?
To je tím, že jim zákon dává možnost prominout některé předměty, ale není to povinnost. Toto opatření zvýšilo prostupnost mezi vysokými školami a vyššími odbornými školami. Nechtěli jsme ovšem zasahovat do kompetencí vysokých škol. Myslím si, že je správné, že tuto možnost mají, ale nejsou k tomu nuceny.

Každoročně přidáváte vysokým školám peníze, aby mohly přijímat více a více uchazečů o studium. Letos to má být o 16 tisíc studentů víc. Dokdy tento nárůst potrvá?
Máme zpracovaný dlouhodobý záměr ministerstva pro oblast vysokých škol, který vláda na konci minulého roku přijala. V něm se píše, že s ohledem na demografický vývoj, kdy se snižuje počet narozených dětí, bude kapacita vysokých škol dostačovat už někdy kolem roku 2008. Tehdy by se také měl tento nárůst počtu přijímaných vysokoškoláků zastavit.

Znamená to, že se pak už vyrovná poptávka po vysokoškolském vzdělání s nabídkou?
To úplně ne, ale dosáhneme našeho cíle, který odpovídá zvyklostem v Evropské unii, kdy bude do prvních ročníků vysokých škol pravidelně přijímána zhruba polovina daného populačního ročníku - tedy devatenáctiletých lidí.

Co plánujete pak?
Ještě větší důraz na zkvalitňování vysokoškolského studia. To znamená investice do vybavení škol a podobně.

Chcete, aby v budoucnu největší počet vysokoškoláků studoval zejména snazší tříleté bakalářské programy a vyšší odborné školy. Dnes je poměr opačný: tedy většina vysokoškoláků je v magisterských studijních programech. Co si od toho slibujete a jak se vám to daří?
Bakalářské programy nabízejí kvalitní vysokoškolské vzdělání. Magisterské studium je jakýsi nadstandard. Také tříleté programy jsou snazší, a studenti je tedy častěji úspěšně dokončují. Změnit tento poměr se nám už daří. Ministerstvo totiž uvolňuje prostředky na přijímání více uchazečů právě do těchto bakalářských programů, a nikoli do magisterských. Tím se jejich nabídka i počet studentů rozšiřují.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video