Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Náměstek primátora si postavil načerno bazén. Řešení je v nedohlednu

  8:42aktualizováno  8:42
Nově postavená chata brněnského náměstka primátora Ladislava Macka (ČSSD) u Brněnské přehrady má načerno postavený bazén, altán i hřiště. Navíc je větší, než původní chatka, kterou měl náměstek jen opravit. Zodpovědný stavební úřad v Kníničkách to ale už měsíce ignoruje. Podle odborníků je to krajně podezřelé.

Náměstek brněnského primátora Ladislav Macek udělal za svého náměstkování z malé chaty u Brněnské přehrady vilu s altánem. Při stavebních úpravách však porušil zákon a bystrcký stavební úřad mu nakázal přístavbu odstranit | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Jako majitelé jsme požádali o převedení záležitosti z Bystrce do Kníniček. Přišlo nám to jednodušší než muset obviňovat bystrcký stavební úřad z podjatosti," popsal sám Macek důvody, proč případ už nemá na starosti stavební úřad Brna-Bystrce, který předtím vydat dodatečné stavební povolení odmítal.

"U nás je řízení o odstranění stavby přerušeno. Čekáme, jak si s tím teď poradí stavební úřad v Kníničkách. Pokud by stavbu dodatečně nepovolil, nařídíme její odstranění," okomentovala to vedoucí stavebního úřadu Brna-Bystrce Ivana Krejčová.

Problém je však v tom, že stavební úřad v Kníničkách, který byl zřízen teprve na začátku roku, ani po takřka devíti měsících existence nerozhodl, co by se s nepovolenými stavbami mělo stát. "Řízení jsou přerušena kvůli neúplné žádosti majitelů staveb. Čekáme, až je doplní," vysvětlil vedoucí stavebního úřadu v Kníničkách Lukáš Bezděk.

Sám přitom nedokáže říct, kdy bude mít jeho úřad ve věci jasno. Macek tak příslušenství své chaty může dále bez potíží využívat. "Bohužel nikdo v republice by v tuto chvíli nebyl schopen určit, zda vyřešení celé věci potrvá tři měsíce nebo čtyři roky," řekl Bezděk.

Čeká se na změnu územního plánu

Odborníci však taková slova považují za absurdní. "Čekat tak dlouho je značně nestandardní postup. Na všechno jsou přesně dané lhůty, například patnáct či třicet dní. Pokud je majitel stavby nedodrží, je to jen jeho problém," popsala brněnská advokátka Monika Tesařová z advokátní kanceláře Tesařová & Kubíková. Dodala, že v takovém případě by pak úřad měl okamžitě rozhodnout o odstranění načerno postavených budov.

Náměstek brněnského primátora Ladislav Macek udělal za svého náměstkování z...
Náměstek brněnského primátora Ladislav Macek udělal za svého náměstkování z...

Důvodem zdržovacích manévrů přitom mohlo být čekání na změnu územního plánu, bez které by si šlo jen těžko představit udělení stavebního povolení. Macek si totiž vybudoval bazén i altán na pozemku, který je v úředních listinách vyznačen jako veřejně přístupná plocha.

"Pokud vím, už se to podařilo změnit. V územním plánu byla původně chyba, protože pozemek, na kterém desítky let stála chata, tam byl zakreslený právě jako veřejný, což bylo pochopitelně nelogické," zdůvodnil to Macek.

I tady však existují pochyby, zda se o změně rozhodovalo nezávisle. Právě Macek totiž šéfuje úředníkům z odboru územního plánování magistrátu, kteří mají rýsování územního plánu na starosti. "Je zřejmé, že v případě takové změny územního plánu je pan náměstek ve střetu zájmu, proto by o ní měli rozhodovat brněnští zastupitelé," vysvětlil vedoucí právní poradny organizace Transparency International Vladan Brož.

O neodstranění novostavby rozhodli Mackovi podřízení

Ladislav Macek přitom obdobné pochyby se svou chatou vzbudil už jednou. Ač původně získal stavební povolení jen na opravy původní velmi sešlé chatrče, vybudoval na jejím místě nové a daleko větší stavení.

"Byly tam zbytky obvodových zdí staré chaty. Ohlásili to jako stavební úpravy. Ve skutečnosti postavil nový dům, navíc půdorysem větší, než měla původní stavba. Dále bez stavebního povolení pozemek oplotil. Ačkoli byl úřadem informován, že to není podle zákona, prostě se na to vykašlal," uvedl před více než rokem pro MF DNES pracovník bystrckého úřadu, který si kvůli strachu o místo nepřál zveřejnit své jméno.

Ladislav Macek se pak však proti řízení o odstranění novostavby, které vyhlásil stavební úřad v Brně-Bystrci, odvolal k odboru územního a stavebního řízení na magistrátu. Ten ale v minulém volebním období spadal právě pod něj - technického náměstka primátora Ladislava Macka. I přes hrozící střet zájmů odbor rozhodl ve prospěch svého nadřízeného a chatu legalizoval.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Máme obavu z afrického moru prasat z Maďarska, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Když se před koncem loňského roku objevila první nakažená prasata mimo ohrazenou zónu na Zlínsku, znamenalo to, že se...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz