Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nově nalezený rozsudek nad Csatárym umožňuje jeho soud na Slovensku

  14:03aktualizováno  14:03
Na Slovensku se nalezl rozsudek nad nacistickým zločincem Lászlóem Csatárym. Šestistránkový spis, o němž si doposud mnozí mysleli, že se ztratil, se podle portálu SME.sk uchoval v archivu Státní bezpečnosti. To Slovensku umožňuje Csatáryho znovu soudit. Slovenský soud vynesl v roce 1948 nad tehdejším šéfem maďarské policie trest smrti.

László Csatáry opouští prokuraturu v Budapešti. (18. července 2012) | foto: Reuters

Součástí spisu o Csatárym, který má slovenský Ústav paměti národa (ÚPN), je i popis tohoto muže a výpovědi deseti klíčových svědků.

"Tento spis v našem archivu obsahuje vícero dokumentů, na jejichž základě byl Csatáry při soudním procesu před lidovým soudem v Košicích shledán vinným a odsouzen k trestu smrti, ke ztrátě občanských práv na 15 let a ke konfiskaci celého majetku," řekl novinářům šéf ÚPN Ivan Petranský, podle kterého se v zachovalém spisu nachází stejnopis rozsudku.

Bič a nevydařený atentát

Svědkové o Csatárym

"Několikrát jsem viděl, jak vlastnoručně bil lidi bičem," uvedl jeden ze svědků. "Mnohokrát jsem se musel obrátit na gestapo, aby zakročilo proti Csatárymu," řekl jiný. Další svědek vypověděl, že se v listopadu 1944 pokusil spáchat na Csatáryho atentát ze msty, protože Csatáry poslal do koncentračního tábora jeho matku. "Atentát se mu nepodařil, Csatáry jej nechal odvléct do Německa," doplnil vedoucí odboru vědeckého výzkumu ÚPN Ondrej Podolec. Potvrdil dřívější informace, že Csatáry v Košicích pronásledoval nejen obyvatele židovského původu.

Zdroj: ČTK

László Csatáry opouští prokuraturu v Budapešti (18. července 2012)
László Csatáry se skrývá před novináři, zatímco v odjíždí od budovy maďarské

László Csatáry opouští prokuraturu v Budapešti (18. července 2012)

Jak píše ČTK, nyní sedmadevadesátiletý Csatáry za druhé světové války působil jako šéf maďarské policie v košickém ghettu, jímž prošlo 15 700 Židů. Část zahynula přímo tam, většina ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Předtím Csatáry v roce 1941 údajně sehrál klíčovou roli v deportaci 300 Židů z Košic na Ukrajinu, kde byli zabiti.

Žádné polehčující okolnosti, odsouzen k trestu smrti

V březnu 1948 na tohoto podle policejního popisu štíhlého muže s kaštanovými vlasy a modrýma očima vydal zatykač městský soud v Košicích. Lidový soud v tomto východoslovenském městě ho pak v červnu 1948 v nepřítomnosti odsoudil k trestu smrti. "Polehčujících okolností v daném případě nebylo," konstatoval soudce dle ČTK.

"Zadržené osoby v počtu 13 až 14 tisíc nechal odtransportovat do koncentračních táborů s úmyslem způsobit jim smrt plynem. Mezi nimi starce, děti, kojence a nemocné lidi," řekl podle archivních materiálů o Csatárym soudce. Slovenský SME.sk připomíná, že po nedávném zadržení v Budapešti Csatáry tvrdil, že je nevinný a nechápe, za co byl odsouzen.

Chtějí ho na Slovensko

Slovenský Ústřední svaz židovských náboženských obcí chce, aby byl Csatáry vydán na Slovensko. Předtím by ale slovenský soud musel změnit uložený trest smrti na doživotní trest vězení a vydat na Csatáryho zatykač. Podobně slovenské soudy v minulosti postupovaly v případě jiného podezřelého z válečných zločinů Ladislava Nižňanského. Nižňanský si trest na Slovensku ale neodpykal, loni zemřel v Německu. ÚPN uvedl, že kopii rozsudku nad Csatárym už poskytl ministerstvu spravedlnosti a maďarskému velvyslanectví na Slovensku. "Je to jediný ze stejnopisů, o kterém víme, že existuje," řekl Petranský k rozsudku uloženému v archivu ÚPN.

Zdroj: ČTK

Dokumenty nalezené v archivu ÚPN byly součástí vyšetřovacího spisu, který vedla Státní bezpečnost. Kromě stejnopisu rozsudku a zápisů se ve složce věnované Csatárymu nacházejí další dokumenty s podrobnostmi o průběhu vyšetřování. "Jednotlivé písemnosti včetně rozsudku jsou autentickými dokumenty," poznamenal Petranský.

V roce 1949 se Csatáry pod falešným jménem dostal do Kanady, kde žil až do poloviny 90. let. Když se o něj kvůli jeho minulosti ale začaly zajímat tamní úřady, vrátil se zpět do Maďarska, kde nerušeně žil až do minulého týdne.

Originál rozsudku zatím nenalezen

Zatím není jasné, kde se nachází originál rozsudku ze soudního procesu s Csatárym, ve státním archivu tento dokument není. Ministerstvo vnitra uvedlo, že do archivu patrně uložen ani nebyl. Praxe byla v minulosti patrně taková, že rozsudky ze spisů se ukládaly na jiném místě, protože v archivovaných spisech chybí 90 procent soudních verdiktů.

SME.sk s odvoláním na maďarskou televizi ATV napsal, že maďarskému konzervativnímu premiérovi Viktoru Orbánovi a šéfovi parlamentu Jánosovi Áderovi napsala dopis dvacítka členů amerického Kongresu. Maďarské politiky v něm žádají, aby udělali všechno pro "co nejrychlejší a úplné" vyřešení případu "známého nacistického vojenského zločince" Csátaryho.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Evropou se v roce 2017 prohnalo 616 tornád. Nejvíce jich řádilo u moře

(ilustrační snímek)

V Evropě se v uplynulém roce objevilo celkem 616 tornád. Vyplývá to z databáze Evropské laboratoře silných bouří, která...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz