Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Historici našli povolávací rozkaz od Jiřího z Poděbrad i další listiny

  8:30aktualizováno  8:30
Desítky středověkých listin objevili archeologové v Kadani při průzkumu kaple ve věži radnice. Nejzajímavějším nálezem je povolávací rozkaz českého krále Jiřího z Poděbrad z roku 1468. Král povolával do zbraně obyvatele Kadaně v roce, kdy válčil proti uherským vojskům Matyáše Korvína.

Výpis latinských bohoslužebných textů kdosi přizdobil kresbičkou halapartníka. | foto: Jana Šílová

Písemnosti ze druhé poloviny 15. století jsou už několikátým výjimečným nálezem v Kadani.

"Dokumentují v různé míře a kvalitě souvislosti dobového politického, hospodářského i každodenního života," zdůraznil jejich význam historik kadaňského muzea Lukáš Gavenda.

Listiny pocházejí nejspíše z kanceláře tehdejšího středověkého města. Kdosi je vložil v látkovém pytlíku do písku pod podlahu kaple.

Fotogalerie

Většinu nálezu tvoří takzvané missivy, což je jiný název pro staročeské označení "listů posélacích", jež různí odesílatelé adresovali do Kadaně.

Zhruba tři desítky listů jsou psané německy, asi dvacítka česky. Pisateli byly i významné osobnosti své doby.

"Nejčelnější místo zaujímá jistě povolávací rozkaz krále Jiřího pro Kadaňany z podzimu 1468, zprávy podkomořího Samuela z Hrádku a Valečova o vývoji situace při obraně země proti Matyáši Korvínovi či žádost krále Vladislava Jagellonského vůči Janu Hasištejnskému z Lobkovic z roku 1482, aby přiměl kadaňského měšťana Šoce splatit dluh několika kop grošů rakovnickému mlynáři Vackovi," přibližuje Gavenda nejvýznamnější dopisy.

Listiny si prohlédne i veřejnost

Do Kadaně psaly z různých důvodů v 15. století i další tehdy známé osobnosti. K nejvýraznějším patřili vedle zmíněných panovníků třeba Jindřich z Plavna, Beneš z Weitmile či radní z Plzně, Chebu a Chomutova.

Zajímavostí mezi listinami je výpis latinských bohoslužebných textů, jejichž okraj zdobí kresbička halapartníka, již si kdosi namaloval patrně při svém rozjímání.

Unikátní objev středověkých dopisů učinili archeologové v červnu 2011 při opravě kaple v radniční věži. Kompletní přehled toho, co pod dlaždicemi našli, ale historici představili až nyní.

V současné době jsou všechny listiny v kadaňské pobočce okresního archivu a čekají na odborné restaurování. Po něm budou listiny zpřístupněné i veřejnosti.

Nálezů už bylo víc, včetně svatých ostatků

Kadaňské muzeum zkoumalo kapli ve věži v rámci záchranného výzkumu společně s Ústavem archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě. Pod podlahou kaple našli historici nejen listiny, ale také další zajímavé nálezy.

"Byly tam zajímavé fragmenty dutého skla, například zdobný kroužek z renesančního poháru nebo tři patrně nepoužité železné hroty šipek do kuše," dodal Gavenda. Mezi nálezy byly i části pečetí středověké šlechty či měst, jako jsou Karlovy Vary nebo Žatec.

Archeologové v Kadani už loni představili také dva nálezy svatých ostatků. Jeden, vosková schránka ze 14. století s ostatky svatého Václava, svatého Mikuláše a Panny Marie, byl rovněž v kapli v radniční věži. Druhý, kůstky ve skleněné baňce z 15. století, pochází z kaple svaté Kateřiny ve františkánském klášteře a odborníci ho stále zkoumají.Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Čeští kriminalisté v Egyptě prověřují případ ubodané Češky

Vchod na pláž před hotelem Zahabia, kde došlo k útoku na turistky (14. července...

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují v Egyptě okolnosti červencového útoku na turisty...

Soud projedná stížnost údajného ruského hackera proti vydání do USA

Rusky Hacker

Pražský vrchní soud projedná v pátek stížnost údajného hackera Jevgenije Nikulina proti rozhodnutí o přípustnosti jeho...

Nová vláda s důvěrou vznikne během tří měsíců, předvídá Zeman

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Jednání o nové vládě budou podle prezidenta Miloše Zemana trvat dva až tři měsíce. Předpokládá, že Andrej Babiš sestaví...Najdete na iDNES.cz