Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nálepky jsem nevymyslel, je to hloupost, říká odpůrce kouření Šťastný

  0:46aktualizováno  13:41
Protikuřácký zákon prošel Sněmovnou, i když ne v podobě, jakou si poslanec Boris Šťastný původně představoval. V restauracích je pro úplný zákaz kouření, zákonem ale prošlo nálepkování - majitel své zařízení označí kuřáckým, nebo nekuřáckým piktogramem. "V oblasti restaurací je to výsměch. nestane se nic," napsal Šťastný v chatu se čtenáři iDNES.cz.

Boris Šťastný je připravený předložit úplný zákaz kouření v restauracích znovu, až pro něj najde ve Sněmovně podporu. | foto: David VotrubaiDNES.cz

Protikuřácký zákon upravuje pravidla pro kuřáky na veřejných místech, ve vlacích i restauracích. V platnost vejde, pokud ho posvětí Senát a podepíše prezident. Opatření právě pro hostinská zařízení je ale nejjemnější z navrhovaných. 

on-line rozhovor čtěte zde

Jak čtenářům odpovídal poslanec Boris Šťastný

Restauratéři od příštího července mají své zařízení označit samolepkou, která návštěvníkovi naznačí, zda se uvnitř kouří, či nikoli. Mohou také kuřákům vyhradit oddělený prostor, ovšem ne hermeticky uzavřený. Podle Borise Šťastného je takové opatření bezzubé. "Nálepky jsem nevymyslel, je to hloupost," napsal v on-line rozhovoru v jedné z odpovědí.

Restauraci podle něj jako nekuřáckou označí jen ti, kteří to udělali už teď, bez zákonné povinnosti. "Ekonomicky není výhodné mít nekuřáckou restauraci, protože přichází o třetinu hostů," podotkl Šťastný s tím, že pro všechny by měla platit stejná pravidla.

Současná novela navíc neříká, že samolepka o kuřácké nebo nekuřácké restauraci musí být instalována permanentně. Jak jeden čtenář zaspekuloval, je možné, že restaurace se může třeba na pár hodin změnit z kuřácké na nekuřáckou, jak se to bude majiteli hodit.

"Správná poznámka," okomentoval to Šťastný. "Kolegové to vymysleli tak, že na tohle zapomněli... Já se tomu směji, máte samozřejmě pravdu," odpověděl čtenáři poslanec.

Šťastný svůj boj za úplný zákaz kouření v restauracích ale nekončí. "Já to ale nevzdávám, určitě to vyjde, dříve nebo později," věří odpůrce kouření. Proti kuřákům ale nic nemá, kouření je podle něj nemoc. "Snažím se kuřákům pomáhat a nekuřáky chránit," uvedl.

CO TAKÉ PŘINÁŠÍ NOVELA

- lepší definice veřejných míst, kde je zakázáno kouřit i uvnitř prostor úřadů
- obce mohou zakázat kouření na dětských hřištích, sportovištích, v budovách a na akcích určených dětem a mládeži
- upravuje omezení prodeje tabákových potřeb
- definice elektronické cigarety (výrobek, který napodobuje funkci tabákových výrobků a jehož účelem je hlavně vdechování nikotinových výparů, ale bez nutnosti spalování tabáku)
- zpřísnění sankcí (od 50 tisíc do 500 tisíc korun, včetně dvouletého zákazu činnosti)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Najdete na iDNES.cz