Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Led paralyzoval dopravu v Česku, to nejhorší však teprve přijde

  16:21aktualizováno  23:17
Mrznoucí déšť, který během dne pokryl ledovkou Moravu se přesouvá do Čech a komplikuje dopravu v okolí Prahy. "To už není déšť, to je dopadající led," řekl iDNES.cz mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský. Podle předpovědí meteorologů se situace nemá zlepšit ani během úterka. Pražská primátorka svolala kvůli situaci v dopravě krizový štáb.

Námraza v Praze (1. prosince 2014) | foto:  František Vlček, MAFRA

Dráhy i správce kolejí se snaží zprovoznit dopravu za pomoci veškerého personálu, který je k dispozici. Vzhledem k neustávajícímu dešti, jde však odstraňování ledu z trakčního vedení pomalu. Další namrzající déšť přitom stále padá a podle předpovědí by neměl ustávat až do úterních odpoledních hodin. „To, co nás při téhle předpovědi čeká, bude to největší peklo,“ řekl iDNES.cz krátce před pondělní 23. hodinou mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jakub Ptačinský.

Železnice se přitom do potíží dostala už v podvečer. Situace se prudce zhoršila nejprve v Olomouckém kraji a později i v okolí Brna. Námraza tam obalila troleje natolik, že vlaky zůstaly bez proudu a zastavily se. Situace se stala v dopravní špičce, a tak na vyproštění souprav či odjezd z nádraží čekaly tisíce lidí.

„Část těch vlaků se podařilo stáhnout a lidé se pak dohodli s příbuznými nebo si pronajali někde pokoj. I tak máme stále na dráze stovky lidí,“ řekl Ptačinský.

Elektrické vlakové soupravy se v okolí Olomouce zastavily a Dráhy dělají, co mohou, aby soupravy za pomoci dieselových lokomotiv dostaly do stanic. „Teď se na Olomoucku nedá dostat téměř nikam. Je lepší, když lidé někde přespí a počkají do rána,“ dodal Ptačinský.

Podívejte se, jak situace vypadala odpoledne na Pražském okruhu:

Olomoucko pod ledem

„Největší problémy jsou nyní na Hané - Olomoucko, Přerovsko, Prostějovsko. Sběrače elektrických lokomotiv se nedostanou k proudu kvůli námraze na trolejích, takže nám vlaky zůstaly stát jak na trati, tak ve stanicích,“ řekl iDNES.cz po 19. hodině mluvčí Českých drah Radek Joklík

Ve 21 hodin se situace na železnici dále zhoršovala. „Kvůli námraze nejezdíme už ani na hlavním koridoru mezi Prahou a Brnem v úseku Kolín - Velim. Doprava je zastavena také na řadě tratí kolem Prahy. Mezi Masarykovým nádražím a Nymburkem je zastaven provoz osobních vlaků. Doprava stojí v Hostivaři, Benešově. Velmi omezený provoz mají Praha - Vysočany, Lysá nad Labem, Milovice,“ popsal Joklík.

Potíže v železniční dopravě se objevovaly už kolem 16. hodiny, ty velké přišly ale až s pondělním podvečerem.

Kolem 19. hodiny vlaky uvázly na hlavním železničním koridoru mezi Olomoucí a Ostravou. „Situace se týká řádově desítek spojů a může jít o tisíce cestujících,“ dodal mluvčí. Ti zůstali ve vlacích bez vytápění.

Situace se zlepší až v úterý odpoledne

Před 21. hodinou se mrznoucí srážky táhly v úzkém pruhu napříč Českem od Chebu, přes Prahu, Olomouc až po Vsetín. Na severu a jihu se ale vyskytovaly velmi zřídka.

Začal se také objevovat déšť se sněhem. Padal například v Čáslavi.

Teploty se stále drží kolem nuly.

Situace bude nejhorší v noci a v úterý dopoledne, pak by se měla uklidňovat,“ řekl iDNES.cz Jan Doležal z Českého hydrometeorologického ústavu.

V noci na středu budou teploty ještě kolem nuly, ve středu přes den ale bude 1 až 5 stupňů. Stejně to bude i v dalších dnech, v noci bude slabě mrznout, přes den ale teploty zůstanou nad nulou.

Situace se zkomplikovala v době dopravní špičky a dotkla se všech typů spojů - rychlíků či pendolin. Potíže mají i soupravy soukromých dopravců. Leo Expresu zůstaly na trati tři soupravy. Cestujícím vrátí jízdné a polovinu této hodnoty jim navíc firma přičte k jejich jízdenkovému kreditu.

Podle Joklíka jde o kalamitní stav. „Je to hodně špatné, takto silnou námrazu nepamatuji,“ říká letitý mluvčí ČD.

„Nedaří se sehnat náhradní autobusovou dopravu, protože dopravci jednak nemají volnou kapacitu a pak také kvůli ledovce je na některých místech jezdit nebezpečné. Na tratě jsme proto poslali dieslové lokomotivy, které postupně provážejí vlaky úseky s namrzlými trolejemi. To ale nebude trvat minuty, ale řádově hodiny,“ popsal Joklík.

ČD proto varují, že provoz bude zcela jistě postižen ještě v úterý ráno. „Pokud to jen trochu jde, chceme lidi poprosit, aby cestování omezili,“ uvedl Joklík.

Dráhy alespoň prodlužují pracovní dobu na nádražích. „Dali jsme vědět do stanic, aby se nezavírali pokladny, čekárny a aby vyšel personál lidem, kteří tam zůstávají, vstříc,“ dodal mluvčí ČD. Ten nepředpokládá, že by lidé museli ve vlacích nocovat, dráhy totiž potřebují spoje vyprostit a poslat do provozu.

Hodiny čekání na vyproštění

SŽDC poslala do terénu všechny čety. Řeší namrzlé troleje, popadané větve a kmeny nebo přerušené či prověšené trakční vedení. „Od Havlíčkova Brodu směrem na východ se pracuje úplně všude,“ řekl iDNES.cz mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský.

„V této fázi začíná mít problém nejen infrastruktura, ale i stroje, kolabují generátory. Je to velmi náročný večer,“ popsal Joklík.

Čety například mechanicky otloukají námrazu z trolejí. „Jenže stále prší a mrzne, takže jakmile ujedou desetikilometrový úsek a stlučou námrazu, mohou začít znovu,“ popsal Ptačinský. V terénu je i mechanizace. „Pokud se nezmění počasí, nebo nám aspoň trochu nepomůže vítr, moc s tím dělat nemůžeme,“ dodal mluvčí SŽDC. Předpověď ale říká, že situace se zlepší až ve úterý odpoledne.

Stejně jako ČD i SŽDC mluví o tisících lidí, kteří musí vyčkat na nádraží nebo ve vlacích. „Někteří tam jsou už dvě hodiny,“ podotkl o půl osmé večer Ptačinský.

Potíže v MHD

Od odpoledne hlásí potíže v MHD Brno (více čtěte zde) a Zlín.

Podívejte se, jaké problémy způsobily namrzlé troleje ve Zlíně:

V Brně zůstává problematická situace a nedaří se obnovovat provoz. „Sestavujeme krizový scénář na úterý, protože to nevypadá, že by mělo přestat pršet,“ řekla iDNES.cz po 20. hodině mluvčí Dopravního podniku Brno Linda Hailichová. Krizi by mělo vyřešit omezení tramvajové dopravy a nasazení náhradních autobusů. Pokud by se opakovala stejná situace jako v pondělí, Brno zváží úplné zastavení tramvajové dopravy. Doprava by pak byla v podobném režimu, v jakém jezdí noční spoje.

V podvečer se situace prudce zhoršila v Praze. Kvůli namrzlým trolejím přestala jezdit většina tramvajových linek. Dopravní podnik je zpočátku nahrazoval autobusy (více čtěte zde). Organizátor pražské dopravy, společnost Ropid varuje, že spoje čeká výrazné omezení i v úterý ráno, a to i v okolí Prahy. 

Pražská primátorka Adriana Krnáčová svolala kvůli situaci v dopravě na půlnoc krizový štáb.

Fotogalerie

Nová část Pražského okruhu stála

Potíže jsou také na silnicích. Odpoledne bourala auta na Pražském okruhu. „V blízkosti Lochkovského tunelu se po 15. hodině stalo několik dopravní nehod. Doprava je proto tunelem vedena kyvadlově,“ upozornila mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová v 16:09.

Mezi Lochkovským a Cholupickým tunelem se proto po 16. hodině utvořila kolona.

Policie v té době věděla o čtyřech dopravních nehodách na Pražském okruhu. Všechny byly poblíž zmiňovaného tunelu. V jednom případě bourala na jednom místě čtyři auta, v dalším tři.

Bouralo se i na R6

Středočeští policisté evidovali do podvečera 36 nehod na Kladensku, Rakovnicku a Berounsku. Obešly se bez zranění. Jen u Stochova záchranáři ošetřili zlomenou ruku.

„V současné době máme problémy s namrzlými vozovkami už jen na Kladensku a Rakovnicku,“ řekla iDNES.cz v 18:43 mluvčí kladenské policie Michaela Nováková.

Hned sedm nehod se mezi 14:30 a 15:45 stalo na rychlostní silnici R6. Pět aut se zamotalo do jedné nehody u Nového Strašecí, jinde narazil vůz do svodidel.

Nehoda s vyšší škodou se stala mezi Slanými a Knovízí, kdy havarovaly dva kamiony a jeden skončil s rozpáraným bokem.

Silničáři jsou v terénu, sůl nefunguje

Silničáři mají v terénu všechnu techniku, přesto se nedaří zabránit haváriím a následným kolonám. Hlásí to alespoň ze Zlínského kraje

„Od noci jezdí komplet všechno. Sůl ale nefunguje, déšť ji spláchne a prakticky ihned za vozidly nám vozovka opět namrzá,“ cituje ČTK dispečera Správy a údržby silnic Kroměřížska Davida Zabloudila.

„Prší a při teplotách od minus jednoho do plus tří stupňů to namrzá všude. Opakovaně solíme, ale za auty to hned namrzá. Nejhorší je ale situace tam, kde se solit nemůže. Inertní posyp na ledovku není účinný. Kdo nemusí jezdit, ať raději nechá auto doma,“ varoval jednatel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka.

Výstraha meteorologů

Meteorologové po 16. hodině upravili výstrahu před ledovkou.

Vysoký stupeň nebezpečí platí od pondělí 16:30 do úterý 18:00 pro Kraj Vysočina (Jihlavsko, Třebíčsko, Žďársko) a kraje Jihomoravský (Břeclavsko, Vyškovsko, Znojemsko, Brno - město a Brno - venkov), Zlínský (Vsetínsko Zlínsko, Kroměřížsko), Olomoucký (Olomoucko, Přerovsko, Šumpersko, Prostějovsko), Moravskoslezský (Frýdeckomístecko, Novojičínsko).

Nízký stupeň nebezpečí pak hrozí od 16:30 do úterní 18:00 v Praze, Středočeském, Karlovarském, Jihočeském, Pardubickém, Plzeňském, Královéhradeckém, Libereckém, Ústeckém kraji a také v části Kraji Vysočina a krajích Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském.

Stejně jako v pondělí i v úterý bude zataženo. „V noci bude mrznoucí déšť přecházet ve sněžení. Nad 600 m nad mořem předpokládáme mrznoucí mlhy,“ popsal Jan Doležal z Českého hydrometeorologického ústavu. Noční teploty zůstanou mezi + 1 až - 3 stupni Celsia. Na severu a severovýchodě až - 5. Bude vát mírný východní vítr.

V úterý teploty budou kolem nuly, zataženo, místy déšť se sněhem. „Ráno a dopoledne, kdy bude chladněji, se může opět objevit mrznoucí déšť či sněžení,“ dodal Doležal. Na horách budou mrznoucí mlhy a mohlo by spatnoud 2 až 5 cm sněhu. Bude vát mírný východní vítr.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Zeman jmenoval Babišovu vládu. Přeje si, aby získala důvěru do února

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Prezident Miloš Zeman krátce po 14. hodině jmenoval ministry nové vlády, kteří následně složili slib. Kabinet Andreje...

Start aukce pivních lahví se blíží. Vydražte unikát a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Úderem deváté hodiny odstartuje na iDNES.cz tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner Urquell....Najdete na iDNES.cz