Nalaďte se na staré vlny, vybízí unikátní výstava rádiových přijímačů

  16:43aktualizováno  16:43
Pražská nákupní galerie Atrium hostí unikátní výstavu starých rádií, gramofonů a telefonní techniky. Návštěvníci mohou vidět historické přístroje československé a americké výroby. Poprvé jsou mezi exponáty také některé technické rarity z přelomu 19. a 20. století i vzácné meziválečné exempláře.

Výstava Nalaďte se na staré vlny | foto: Pavel Eichler, iDNES.cz

Za historií rádia, gramofonu a telefonní techniky se mohou vypravit lidé na výstavu Nalaďte se na staré vlny v galerii Atrium na Karlově náměstí. Několik stovek přístrojů americké a československé výroby mapuje vývoj této techniky od jejího počátku. Podle pořadatelů je hodnota exponátů nevyčíslitelná.

Výstava Nalaďte se na staré vlny
 
"Zhruba 300 exponátů pochází ze soukromých sbírek sběratelů, nikoli z muzeí nebo oficiálních institucí. Shromáždit se je podařilo díky iniciativě nadšenců zapálených pro tyto předměty," řekl organizátor výstavy Pavel Zelenka. Většina z nich je podle něj v České republice vystavena poprvé.

Mezi vzácnými exempláři je jedna z prvních verzí amerických rádií Atwater Kent 10C z roku 1924 s trychtýřovým reproduktorem, známým z počátků výroby fonografů či gramofonů. "Je to první rádio, které se vyrábělo sériově. Prodávalo se v krabicích a zručný člověk ho dokázal sestavit asi za čtyři hodiny. Napájelo se z akumulátorů," vysvětlil Zelenka.

Výstava Nalaďte se na staré vlny

K vidění jsou také desítky přístrojů zasazených do honosných dřevěných skříní. "Americké rádiové přístroje se vnímaly i jako prvek dekorace. Malá rádia se montovala do velkých komod," líčí Zelenka. Zastoupeny jsou také výrobky z předválečného i poválečného Československa.

"Fenomén rádia ve dvacátých letech 20. století byl tak obrovský, že je srovnatelný snad jen se současným internetem. Vycházelo dvacet odborných časopisů současně. Každý chtěl mít rádio. Muselo se ale dlouho hledat to, co chtěl zájemce na dlouhých vlnách najít. Byla to velká laboratoř," doplnil technický poradce výstavy Miroslav Toušek.

Výstava Nalaďte se na staré vlny

Technickou raritou je mimo jiné reproduktor rádiopřijímače z období 2. světové války, který na příkaz německé vlády hromadně vyráběly tamní firmy. K jeho zvláštnostem patřil lisovaný papírový koš reproduktoru zhotovený vzhledem k nedostatku kovu z tvrzeného papíru. Podle nacistického ministra propagandy byl přístroj lidově označován jako "Goebbelsova tlama".

Výstava Nalaďte se na staré vlny

Na rozdíl od rádií, která byla módní záležitostí, byly telefony ve 20. letech především funkční záležitost. "První přístroje vypadaly tak trochu jako svícen. Měly podstavec, držák pro uchopení do ruky a rozšíření, ve kterém byl mikrofon a sluchátko v jednom. Do stejného místa se mluvilo i poslouchalo," popsal Toušek jeden z prvních aparátů.

Mezi nejvzácnějšími exponáty je i první telefonní přístroj sériově vyráběný firmou Siemens. Mimo rádií a telefonů jsou součástí výstavy také historické gramofony. "K vidění jsou jedny z prvních verzí amerických gramofonů na kliku či pozdější elektrické a nechybí ani slavný Edisonům fonograf," uvedl Toušek.

Výstava Nalaďte se na staré vlny

Četné exponáty mají vysokou sběratelskou hodnotu. Znalci oceňují jejich funkčnost i nadčasový design. "Láká mě nejen vzhled, ale i to, když se ten přístroj podaří rozehrát. Když se ozve, zahraje, člověk má radost z toho, že ten materiál funguje i po letech a dá se opravit. Není to však koníček lukrativní. Jako investice se brát nedá. Je to spousta odborné a mravenčí práce," uvedl Zelenka.

Sběratelé, pamětníci i další zájemci si mohou exponáty prohlédnout v prvním patře nákupní galerie do 31. ledna příštího roku od 10 do 19 hodin, vyjma svátků.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Další z rubriky

Protiletadlová jednotka vyráží do Norska na největší cvičení NATO

Strakoničtí vojáci s protiletadlovým raketovým kompletem RBS-70

První část českých vojáků protiletadlové jednotky ze Strakonic ve středu vyráží na dlouhou cestu do Norska, kde se...

Senátor Valenta napsal Zemanovi, aby Česko žádalo od Rakouska zpět klenoty

Pozlacené stříbrné žezlo a jablko Království českého v Hofburgu (říjen 2007)

Česká republika má podle senátora Iva Valenty usilovat o vrácení části českých korunovačních klenotů z Rakouska....

Horník ze STAN radí ODS, ať najde do čela Senátu někoho jiného než Kuberu

Šéf senátního klubu Starostové a nezávislí Jan Horník přichází na jednání STAN,...

V horní komoře parlamentu se tři uskupení přetahují o to, kdo bude mít nejsilnější klub a nárok na šéfa Senátu. Každý z...Najdete na iDNES.cz