Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Interní dokumenty: přečtěte si, co Barták psal v kauze CASA

  14:25aktualizováno  17:05
Klíčový svědek v kauze nákupu letounů CASA, podplukovník Karel Daňhel, mluví o nátlaku ze strany ministerstva obrany. MF DNES se rozhodla zveřejnit interní dokumenty ministerstva a armády, které jeho slova z části podporují. Přečtěte si, jak postupovali tehdejší šéf armády Vlastimil Picek a náměstek ministryně obrany Martin Barták.

Barták například navrhl, aby se v posudku objevily pozitivní informace o úspoře na provozu letounů. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Někdejší šéf generálního štábu Vlastimil Picek dlouhé měsíce zpochybňoval nákup transportních letounů CASA za 3,6 miliardy korun. "Nesplňuje požadavky armády, a to zejména v požadované přepravní kapacitě a doletu," napsal Picek. A dodal, že doporučuje pořídit jiný stroj.

Barták mu vzápětí poslal ostrý dopis. Oháněl se v něm tím, že má pověření od premiéra: "Doporučuji předkladateli, aby se vyhnul tendenčním tvrzením, která nejsou dostatečně podložena v důvodové zprávě (značně poruchové, podstatné a neúměrné náklady)." A na konec stanoviska napsal Barták zajímavou větu: "Z výše uvedených důvodů doporučuji materiál ministryni obrany nepředkládat."

Hlavní roli při vyjednávání kontraktu hráli náměstci ministryně Jaroslav Kopřiva a Martin Barták. Kopřiva připravoval nákup tří letounů CASA, Barták zase pořízení čtvrtého výměnou za české bitevníky L-159.

Dopis Martina Bartáka Vlastimilu Pickovi, v němž mu doporučil,

Celý dokument si přečtěte zde... (PDF, 370 kB)

V září 2008 předložil Picek ministerstvu další posudek. V něm se od kontraktu distancoval. Uvedl totiž, že "pořízení letounů CASA je výsledkem rozhodnutí vlády a vrcholového managementu ministerstva obrany". A zopakoval, že tyto letouny neřeší požadavky armády. "Chybějící přepravní kapacitu je nutné řešit pořízením dalších dvou, větších letounů," uvedl.

Posudek šéfa armády Picka, ve kterém uvádí, že letouny CASA neřeší požadavky

Celý dokument si přečtěte zde... (PDF, 1,5 MB)

V říjnu proto napsal Barták další dopis, v němž upozorňuje, že pro schválení projektu je nutné mít úplný a přesvědčivý posudek, který pozitivně podpoří investiční záměr. Nelíbilo se mu třeba Pickovo distancování se od kontraktu.

Stejně tak kritizoval konstatování, že letouny mají nedostatečnou kapacitu a dolet. "Takové vyjádření nelze jednoznačně interpretovat jako podporu investice a v zásadě tento záměr zpochybňuje," uvedl Barták.

Dokument, ve kterém Martin Barták kritizuje Pickovo distancování se od

Celý dokument si přečtěte zde... (PDF, 1,4 MB)

Barták také navrhl, aby se v posudku objevily pozitivní informace o úspoře na provozu letounů (bude levnější než u dosluhujících ruských An-26) či o nezávislosti Česka na ruské technice. A skutečně: v novém posudku už kritické pasáže nebyly. Šéf štábu Picek psal, že "pořízením letadel CASA bude plnohodnotně zabezpečena náhrada An-26".

Posudek, ve kterém šéf armády Vlastimil Picek napsal, že

Celý dokument si přečtěte zde... (PDF, 1 MB)

Ministerstvo tedy stroje za 3,6 miliardy koupilo. Podle policie byl obchod předražený o 658 milionů.

Barták nátlak odmítá

Barták však popírá, že by jakkoliv tlačil na pořízení letounů CASA. "Těm, kteří znají mechanismy sdílení odpovědnosti na ministerstvu obrany, je navíc zcela zřejmé, že jsem tak z titulu své tehdejší funkce ani činit nemohl. Má role spočívala pouze ve směně nepotřebných L-159," řekl.

Informace, že nechal v interních podkladech ministerstva vyškrtnout detaily o nedostatcích těchto letadel, označil za nehoráznou lež. "Letadla ve všech kritériích odpovídala požadavkům armády, které si sama definovala. O tom ostatně svědčí i validní odborné studie, které mají orgány činné v trestním řízení k dispozici. Tyto zcela vyvracejí účelová tvrzení pana Daňhela," dodal Barták (čtěte více o tvrzení Karla Daňhela).

Vyjádření Martina Bartáka

Po zveřejnění dokumentů na serveru iDNES.cz zaslal Martin Barták další své vyjádření, jehož část přinášíme.

Listiny, které MF DNES zveřejnila na serveru iDNES.cz, vůbec nenaznačují nic z toho, co redaktor píše ve svém článku. Jde o interní dokumenty vypracované v rámci připomínkového řízení a jedná se pouze o připomínky mých odborných sekcí k předloženému materiálu, jež mají pouze doporučující charakter. Jsem rád, že byly tyto interní dokumenty Mladou frontou DNES emitovány mezi širokou veřejnost a za to jejímu vedení upřímně děkuji. Veřejnost si tak konečně může obraz o celé kampani udělat sama.

Povinnost vyhnout se při zpracování úředních dokumentů nepodloženým či nedoloženým tvrzením je snad povinností každého státního úředníka. Když Náčelník generálního štábu KONSTATUJE, že “pořízení taktických transportních letadel CASA C 295 M je výsledkem rozhodnutí vlády ČR”, tak má pravdu, o zakázce nad 500 mil. Kč totiž podle zákona může rozhodovat pouze vláda a nikdo jiný. Není možné ale tuto informaci překrucovat tak, jak se o to snaží Mladá fronta DNES. Nepřípustně zaměňuje slovíčko konstatuji za distancuji. Pokud někdo DOPORUČENÍ typu “Tato skutečnost však není věcným zdůvodněním nezbytnosti akce”, považuje za nátlak, tak nevím, co k tomu dodat. Byla to totiž má sekce ekonomická, která musela akci registrovat u ministerstva financí a každá registrace akce má svoje pravidla. Zpracovatel dokumentu, na jejichž základě ji chtěl registrovat, se jich zřejmě neřídil, a proto jsem mu pouze doporučil materiál precizovat a doplnit. To ostatně bylo i náplní mé práce. Nic víc, nic míň.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Vinaři dostali statisícové pokuty, nedovoleně vypouštěli odpadní vody

Vypouštění odpadních vod ve Vinařství Kovacs.

Kontroloři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se v posledních dvou letech zaměřili na vinaře z Břeclavska a...

Vondráček povede Sněmovnu. Pojďte jednat o vládě, vyzval Babiš ODS

Radek Vondráček (ANO) přijímá gratulace ke zvolení šéfem Sněmovny (22. listopad...

Novým šéfem Sněmovny byl zvolen Radek Vondráček z hnutí ANO, kterého podpořili i komunisté, SPD a Piráti. „Půjdu...

Hašek opět dostane klíč od Sněmovny. Bude asistovat poslanci Běhounkovi

Hejtmani Josef Novotný, Michal Hašek, Jiří Běhounek a Jiří Zimola na mimořádné...

Bývalý poslanec a jihomoravský hejtman Michal Hašek opět dostane vstupní kartu do Poslanecké sněmovny. Bude totiž za...Najdete na iDNES.cz