Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

22:22

Vážení čtenáři, vážené čtenářky. Děkujeme za pozornost, dnešní on-line reportáž k útoku ve švédské metropoli končí. Další vývoj budeme sledovat v rámci běžného zpravodajství.

22:00

Zadržený muž byl podle policie „idetifikován, ale za pachatele neoznačen“.  „Zveřejnili jsme fotku osoby, o níž jsme měli zájem. Zadržený člověk tuto osobu připomíná, takže vzhledem k pokračujícímu vyšetřování o něj máme zvláštní zájem,“ konstatoval policejní šéf Jan Evensson.

21:45

„Jsme silní a nezměníme se,“ řekl švédský premiér. Uvedl, že cílem útočníků je vyvolat strach a destabilizovat zemi, ale to se jim nepovede.

21:43

Švédský premiér Stefan Löfven  uvedl, že vláda došla k závěru, že je třeba posílit kontroly na hranicích.

21:35

Premiér Sobotka odsoudil útok ve Stockholmu. V kondolenci svému švédskému protějšku napsal, že není možné se nechat vydírat praktikami teroristů.

21:29

Policie na tiskové konferenci neuvedla příliš bližších informací o útoku i zadrženém na severu Švédska. Tvrdí, že informace je třeba analyzovat. Policisté informovali zejména o tom, že byla posílena bezpečnostní opatření a na vyšetřování se podílí nejn policie, ale i další bezpečnostní složky.

21:24

Švédsko posílí kontroly na hranicích. „Chtěli bychom mít přehled, kdo opouští zemi,“ uvedl šéf policie Eliassen.

21:22

Šéf švédské policie Dan Eliasson uvedl, že je pracovní hypotézou, že útok ve Stockholmu byl teroristickým činem. „Nemusí se to potvrdit, ale je to hypotéza, které se nyní věnujeme,“ řekl. 

21:07

Zadržený muž je podle deníku Aftonbladet lehce zraněn. Policistům prý přiznal odpovědnost za útok. Deník se odvolává na několik nejmenovaných zdrojů.

20:41

Švédská policie potvrdila, že zadržela jednoho člověka v souvislosi s útokem v centru Stockholmu. Ten si vyžádal čtyři oběti. 

20:29

Při toku bylo zraněno 15 lidí, jeden v nemocnici zemřel. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní úřady.

20:27

Muž zadržený na severu Stockholmu se přiznal k odpovědnosti za útok. Uvedl to švédský deník Aftinbladet.

20:11

Provoz metra, které bylo po útoku uzavřeno, byl znovu obnoven. V centru Stockholmu zatím stále nejezdí autobusová doprava.

19:58

Miloš Zeman zaslal v kondolenční telegram švédskému králi v souvislosti s teroristickým útokem ve Stockholmu. „Vaše Veličenstvo, s hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o teroristickém útoku v centru Stockholmu, který si vyžádal lidské životy a zanechal za sebou desítky zraněných. Dovolte mi, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám i rodinám oběti,“ stojí v textu.

19:34

Zmatek a hrůza popisují útok v centru Stockholmu svědci. Slyšeli ránu a křik lidí.

Těla byla hrozně rozdrcená, líčí svědci tragédii ve Stockholmu

přečíst článek
19:25

Incident ve Stockholmu byl zřejmě dalším útokem „osamělého vlka“, uvedl ministr Milan Chovanec. Vnitro nemá informace, že by se týkal Česka či českých občanů.

19:07

Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) útok odsoudil jako odporný a zbabělý. „Nesmíme se nechat zastrašit terorismem. Upřímnou soustrast rodinám obětí,“ uvedl. Místopředseda dolní komory Jan Bartošek (KDU-ČSL) napsal, že teroristé pro něj vždy byli a vždy budou zbabělci hodní opovržení.

19:04

Švédská policie uvedla, že vyslýchá dva lidi v souvislosti s útokem. Odmítla ale říci, zda jsou z útoku podezřelí. Informovala o tom agentura Reuters.

18:51

Na žádost švédské policie byla omezena doprava přes most Öresund, který spojuje Švédsko s Dánskem.

18:38

Do pátrání po pachateli, který najel nákladním autem do lidí, se zapojila i švédská kontrarozvědka SÄPO, řekl na tiskové konferenci její šéf Anders Thornberg. Agenti SÄPO podle něj postupují koordinovaně s uniformovanou policií. Zprávy o bezprostřední hrozbě dalšího útoku nejsou.