Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stát chce zamezit pandemii HIV, na osvětu nyní dává jen drobné

  14:53aktualizováno  14:53
Počet nakažených virem HIV/AIDS v České republice dlouhodobě stoupá. Jen za uplynulých deset měsíců evidují lékaři od začátku roku téměř dvě stě nových nemocných. Je to nejvíc v historii. Přesto jsou peníze vynaložené na prevenci zcela zanedbatelné oproti nákladům na léčbu nemocných.

Od roku 1983, kdy lékaři virus HIV/AIDS poprvé rozpoznali, již zabil po celém světě miliony lidí. Na obrázku virus HIV (zeleně) na bílé krvince. Ilustrační foto. | foto: C. Goldsmith

O stále rostoucím počtu nakažených svědčí statistiky Státního zdravotního ústavu. Jen do konce října zaznamenali lékaři historicky nejvyšší počet nových případů od roku 1985, kdy se nemoc začala v tehdejším Československu monitorovat. Od ledna do konce října se HIV/AIDS nakazilo 183 Čechů a cizinců s trvalým pobytem a v listopadu přibylo dalších 15 nových případů, kalkuloval šéf Národní referenční laboratoře pro AIDS Vratislav Němeček.

Strašák jménem HIV/AIDS

V Česku je hlavním původem infekce stále přenos pohlavním stykem. HIV/AIDS se takto letos nakazilo 88 procent nemocných. Ostatní nakažení jsou většinou uživatelé drog. Virem se rovněž nakazily některé děti od matky. Přenos krevní transfúzí je v ČR de facto vyloučen díky screeningovým testům dárců. Podle expertů stojí za šířením nákazy zejména to, že strach lidí z nemoci opadl, při sexu se nechrání a chovají se promiskuitně.

Horšící se situaci chce nyní stát změnit. Od příštího roku plánuje odstartovat celostátní kampaň zaměřenou na prevenci tohoto nevyléčitelného onemocnění. Do českých ulic by se tak opět měly vrátit osvětové billboardy a plakáty, jak tomu bylo začátkem 90. let, kdy se o této chorobě široká veřejnost teprve dozvídala.

Ačkoli počet nakažených každým rokem stoupá, peněz putujících na prevenci onemocnění je stále méně. Ve srovnání s náklady na léčbu nemocných představuje třímilionová státní dotace na prevenci sotva jedno procento. Náklady na základní antiretrovirovou léčbu, která dovede průběh nemoci zmírnit, nikoliv však kompletně vyléčit, přijdou stát na tři sta až čtyři sta tisíc za každého pacienta s HIV/AIDS.

Peníze na osvětu dodá Brusel

Vzhledem k tomu, že neexistuje vakcína a není možné infikovaného pacienta úplně vyléčit, zůstává prevence nejúčinnějším a nejlevnějším prostředkem boje s nákazou, shodují se odborníci. Všeobecně totiž v populaci ubylo obav ze zákeřného onemocnění a kvůli nechráněnému sexu se smutné statistiky navyšují.

Češi nemoc podceňují

Rozhovor s odborníkem na HIV Miroslavem Hlavatým

Kdy přesně by plánovaná kampaň měla odstartovat, ovšem není jasné, uvedla manažerka Národního programu HIV/AIDS Džamila Stehlíková.

Peníze na osvětu by měl stát získat z evropských strukturálních fondů, ale projekt je stále ještě projednáván. Podaří-li se jej přes Evropskou unii protlačit, budou osvětové plakáty a billboardy k vidění po dobu několika let. Preventivní kampaň se zaměří zejména na mladé a na rizikové skupiny.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Statisíce pro herce Rodena, autobus smrti a útoky v prezidentské kampani

Karel Roden (28. února 2017)

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že herec Karel Roden vysoudil statisíce na bulváru, že do prezidentské...

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Najdete na iDNES.cz