Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

HIV stále rekordně přibývá, za 9 měsíců je ho víc než dřív za celý rok

  13:02aktualizováno  14:04
Lékaři v Česku evidovali letos za devět měsíců 185 nových pacientů s virem HIV. Přibylo také 17 nemocných s AIDS. Počty nově nakažených od roku 2003 rekordně rostou a za devět měsíců je nemocných více, než jindy bylo za celý rok.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: shutterstock.com

„Od ledna do září jsme zjistili HIV u 185 lidí,“ řekla iDNES.cz Barbora Macková, vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Jde buď o nově nakažené, nebo o ty, kteří virus v těle mají již delší dobu, ale dozvěděli se to od lékaře až letos.

Kromě toho SZÚ od ledna do září letošního roku nově eviduje 17 lidí, u kterých propuklo onemocnění AIDS. Jde o 13 mužů a čtyři ženy. „Jsou to lidé, u kterých nemoc letos dospěla do tohoto stadia, nebo byli nově zachyceni už ve stadiu AIDS,“ vysvětlil Vratislav Němeček, vedoucí Národní referenční laboratoře pro AIDS.

Podle statistik SZÚ letos zemřelo devět pacientů s AIDS. Matkám s virem HIV se narodilo deset dětí.

Čísla jsou opakovaně rekordní, zvyšuje je homosexuální sex

Podle národní referenční laboratoře nakažených přibývá stále rychleji. „Trend setrvalého nárůstu nově zjištěných případů infekce HIV, který v ČR pozorujeme od roku 2003, podle dat za první tři čtvrtletí pokračuje,“ uvedla laboratoř.

HIV a AIDS

Vir HIV napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení do zhruba šesti týdnů prudce klesne. Pak se propad zastaví a situace se zlepší. Postupně ale znovu ubývají, což může trvat i osm let. Po nich obvykle nemoc AIDS propuká. Bez léčby nemocní do několika let umírají.

Loni od ledna do konce září přibylo 176 nakažených, předloni 165.

Rostoucí trend má podle Němečka souvislost s přenosem viru sexem mezi muži. „Když se na čísla podíváte, zjistíte, že počet nakažených žen nijak výrazně nestoupá a narůstá počet mužů, kteří nyní činí už téměř 90 procent všech nakažených a nemocných. To souvisí s přenosem viru mezi muži, kteří mají sex s muži,“ řekl iDNES.cz Vratislav Němeček.

„Za posledních pět let přes 70 procent všech nově hlášených případů patří do skupiny mužů, kteří měli sex s muži. V Evropě jsme v podílu takto nakažených ve statistikách na prvním až třetím místě,“ dodal vedoucí Národní referenční laboratoře pro AIDS.

Myslet si ale, že AIDS a HIV je jen nemoc homosexuálů, by byla chyba. „Není pravda, že HIV se u nás týká jen homosexuálů. Nakazit se může při rizikovém chování každý,“ upozornil Němeček. Rizikovým chováním je míněn sex bez kondomu s neznámým partnerem či partnerkou.

Počty nakažených narkomanů nerostou

Na druhou stranu je dobrou zprávou, že se nízký počet nakažených se rekrutuje z řad uživatelů drog. „U injekčních uživatelů drog evidujeme setrvalé nízké hodnoty, to znamená podíl nakažených činí do pěti procent,“ doplnil Němeček.

Mezi narkomany se tedy onemocnění zatím šíří málo. „A to je dobře, protože jsou země, kde injekční narkomani představují desítky procent z počtu nově zachycených. Je to například Ukrajina,“ dodal vedoucí laboratoře.

AIDS ve světě

Epidemii AIDS můžeme zastavit, hlásí OSN. Počet nakažených prudce klesá

Snímek z elektronového mikroskopu zachycuje virus HIV (variantu HIV-1). Zelené...

Snímek z elektronového mikroskopu zachycuje virus HIV. Zelené body jsou viry, které se "líhnou" z napadené imunitní buňky.

Podíl nakažených mezi heterosexuály je podle laboratoře v dlouhodobém horizontu na mírném vzestupu. Ve srovnání s homosexuály je tento vzestup ovšem minimální.

Poměrně velký počet nemocných je mezi cizinci s trvalým pobytem v Česku. „Za posledních deset let jejich podíl mírně stoupá a již se dostal na hodnoty 25 až 30 procent,“ popsal Němeček.

Tradiční vysoký podíl HIV nakažených si udržuje hlavní město Praha. Lékaři tam zachytí zhruba polovinu všech nově nakažených. Jednou z příčin, proč tomu tak je, může být to, že život v hlavním městě láká gaye. „Jsou tu gaykluby a vetší město je také více anonymní,“ uvedl Němeček.

Dvě stovky nově nakažených za rok

Celkem bylo nově nakažených za loňský rok 235, v roce 2012 jich bylo 212. V předcházejících letech byl počet nově nakažených za celý rok nižší než letos za devět měsíců.

V roce 2011 laboratoř zaznamenala 153 nových infikovaných, v roce 2010 jich bylo 180, v roce 2009 celkem 156 a v roce 2008 dohromady 148.

Němeček se domnívá, že celkový počet nakažených za celý letošní rok bude vyšší než loni. „Zatím to vypadá, že by to mohlo být o 10 nebo o 20 nakažených více. Je to ale jen spekulace,“ uvedl vedoucí referenční laboratoře.

Celkem od počátku sledování za téměř tři desetiletí laboratoř v ČR zaznamenala 2 307 infikovaných. Nemoc AIDS se rozvinula u 419 pacientů, zemřelo 217 lidí.

Vir HIV lékaři od roku 1985 v Česku odhalili u 1 928 mužů a 379 žen. Bez příznaků je dosud 1 640 nemocných, určité příznaky bez nemoci AIDS má 248 lidí, choroba propukla u 419 nakažených. Laboratoř zaznamenala za téměř tři desetiletí i 390 cizinců a cizinek s virem HIV.

HIV pozitivní manželé vychovávají dvě zdravé děti. Reportáž z roku 2012

 

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz