Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nájemníci ústeckého domu neuklidili, proto přijdou o bydlení

  12:35aktualizováno  12:35
Majitel a nájemníci domu v Marxově ulici v labskoústecké části Předlice neuposlechli ultimáta radnice a včas si neuklidili, magistrát proto nechá soukromý činžák kvůli odpadkům a špatnému stavu zavřít. Zatím není jasné, kdy a kam se budou sociálně slabí obyvatelé domu stěhovat.

Nepořádek kolem domů v Předlicích. | foto: Martin Adamec, MAFRA

V Předlicích je 23 problematických domů. Kvůli tunám odpadků, které v nich nahromadili jejich uživatelé, hrozí přemnožení hlodavců a hmyzu, a tím i přenos nemocí. V pondělí vypršela lhůta, kterou dala radnice majitelům a nájemníkům na to, aby dali věci do pořádku. Hned den poté padlo rozhodnutí o vyklizení dvou objektů.

"Snažíme se dům opravit, děláme dveře a koupelny. Majitel nám řekl, že si to máme opravit sami. Na domě byl dluh 18 tisíc za vodu. Složili jsme se na to a zaplatili," lamentovala včera dopoledne jedna z obyvatelek domu Kristýna Rusenková. Další nájemník Lukáš Šmatár zrovna lopatou plnil kontejner, přistavený magistrátem. Zřejmě pozdě.

Nájemníci doplatí na liknavost svého domácího a na vlažné tempo nápravy. "Rozhodnutí je definitivní, termín dokončení úklidu mínil magistrát zcela vážně," potvrdil včera Jaroslav Kouba z kanceláře ústeckého primátora.

Objekt využívá k bydlení třináct lidí včetně čtyř dětí. Včera měli strážníci zjišťovat jejich totožnost a to, zda jsou v čísle popisném 3 nájemníci, nebo jsou jen "na návštěvě". Nájemníci a majitel, který bydlí ve východních Čechách, pak dostanou rozhodnutí o vyklizení domu písemně.

Odpadu na čtyři sta kontejnerů

Dům je na tom podle hygieniků ze všech vytipovaných nejhůř. Krajská hygienická stanice (KHS) má fotografie z března tohoto roku, kdy se ještě na sněhu po hromadách odpadků pohybují hlodavci.

"Bylo zřejmé, že až se oteplí, bude situace ještě horší. V domě byl navíc jediný funkční klozet a jen studená voda. To nebylo pro zajištění hygieny dostatečné," popsal situaci krajský hygienik Josef Trmal. To také stojí ve stanovisku KHS, které si vyžádal primátor Jan Kubata, aby se celá záležitost s otřesnými podmínkami v Předlicích dala do pohybu.

V dubnu začala radnice k vytipovaným domům přistavovat zdarma kontejnery s tím, že si mají nájemníci a majitelé domy uklidit. Množství odpadu úředníci odhadli na 415 kontejnerů. Do minulého týdne ale na skládce skončilo pouhých 60 van s odpadky a stavební sutí.

Co bude s vystěhovanými lidmi? I v případě, že je objekt dočasně uzavřen "z moci úřední", zůstává tato starost na jeho majiteli. Vlastník prý ale na výzvy magistrátu, aby zajistil podmínky vhodné pro bydlení a výchovu dětí, nereaguje. Není jasné, zda zdejší obyvatelé jsou skutečně nájemníky.

"Nejsou to naši klienti, nevíme, zda mají smlouvy. Určitě jim ale můžeme poskytnout informace o možnostech jiného bydlení," říká Jan Černý z organizace Člověk v tísni. Podle něj by bylo výhodnější, kdyby se lidé z domu odstěhovali sami. Nájemné v této neutěšené lokalitě je prý přemrštěné a za stejné peníze lze bydlet jinde, kde teče teplá voda a fungují klozety.

Dětem musí město zajistit azyl

Zda s náhradním ubytováním nakonec pomůže magistrát, není jisté, zákon o obcích mu to ale neukládá. Zcela jiná je ale věc z pohledu zákona o rodině. Celou situaci okolo zmíněného domu sledují pracovníci oddělení sociálně právní ochrany dětí. Pokud tímto způsobem přijdou o přístřeší nezletilci, magistrát se jejich situací musí zabývat.

V úvahu připadá náhradní ubytování pro děti (případně i s matkami) například v nějakém azylovém domě. "Kapacita pro tyto případy v Ústí je," podotýká Černý.

Druhý dům, který se magistrát rozhodl po vyhodnocení výzvy k úklidu vyklidit a dočasně uzavřít, stojí na rohu Školního náměstí. Jde o typicky "vybydlený" dům s vymlácenými okny, do kterého je volný přístup.

"I tady je po sklepích a v okolí budovy velké množství odpadků," uvedl šéf hygieniků Josef Trmal. Na rozdíl od domu v Marxově ulici tady vlastník prý chce dům dát do stavu, kdy by do něj zase mohl dostat nájemníky. Podle plánu ale město nechá odpad odvézt samo a vše naúčtuje majiteli.

Zásah radnice namířený proti majitelům, kteří kasírují své "nájemníky", ale nestarají se o jejich základní potřeby, je podle Černého správný. "Tlak na majitele ze strany města hodnotím pozitivně," poznamenal.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz