Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nájemníci mají hrůzu z nepořádných sousedů

  10:46aktualizováno  10:46
P r a h a - Strach a zděšení vyvolali u nájemníků domu ve Školské ulici na Novém Městě noví sousedé. Dana Domasová a její třicetiletý syn se před několika dny přestěhovali z Modřan, odkud je za neplacení nájemného vyhodil exekutor. Po svém odchodu v bytě zanechali doslova spoušť - odpadky až do výše oken, půlmetrovou horu cigaretových nedopalků na stole v obývacím pokoji, koupelnu zaneřáděnou výkaly. "Jak se proti takovýmto nájemníkům mám bránit? Udělají mi tady sekeru a ještě byt zdevastují. Škody mi ale nikdo nezaplatí," běduje majitel domu Jiří Vaněk.

Není však sám, komu přítomnost neplatičů vadí. Pavla Jensenová například v domě pronajímá byt klientům cestovní kanceláře, kde pracuje. Obává se, že kvůli těmto lidem byt nepronajme. "Začínají dělat v domě nepořádek, a navíc nás otravují hlukem. V takovéto atmosféře mi tam žádný klient bydlet nebude. Co s klienty potom udělám? Ubytují je na vlastní náklady v hotelu?" zlobí se Jensenová.

To, že se noví sousedé chovají hlučně, potvrzuje i nájemnice Dagmar Drobílková. "Nejhorší scény přicházejí vždy, když její matka dostane důchod. Obvykle ji zmlátí a peníze si vezme." Nájemníci jsou přesvědčeni, že Domasová vše utratí za alkohol. "Ven skoro vůbec nechodí. Občas ji ale vidíme jak si jde do obchodu pro alkohol," tvrdí Jensenová. Jak se na celou situaci dívá sama Dana Domasová? Argumenty nájemníků stroze odmítá.

To, že obnova jejího bytu v Modřanech bude tamní radnici stát desetitisíce korun, ji vůbec nevzrušuje. "Získali snad byt, ne! Stejně tam chtěli dát nové tapety," říká popuzeně. "Navíc mi náhradní ubytování chtěli dát v Armádě spásy, kde se krade a kde jsou ucpané záchody. Ještě bych tam něco chytla," stěžuje si. To, že modřanský byt nechala v dezolátním stavu a pracovníci stěhovací firmy si museli k jeho vyklízení vzít respirátory, aby dokázali vydržet zápach z hnijících odpadků, vůbec nekomentuje. "To je soukromí rodiny," poznamenává.

Majitel domu Jiří Vaněk neskrývá, že by se nového nájemce nejraději zbavil. "Nemám však žádnou zákonnou možnost. Nejspíš budu muset počkat, až to tam zničí," říká rezignovaně Vaněk. Libor Delin, právník, který se zabývá vztahy mezi majiteli a nájemníky, podotýká, že majitelé jsou v tomto případě značně znevýhodněni.

Zbavit se nájemníka, který neplatí činži a nerespektuje nájemní smlouvu, je podle něj skoro nemožné. "Dá se dělat jen velice málo. Snad jen průběžně hlídat platby, a jakmile nájemník tři měsíce neplatí, pohrozit výpovědí," radí Delin. "Dále by měl majitel alespoň jednou za půl roku provádět kontrolu řádného užívání bytu. V případě porušení této povinnosti opět pohrozit výpovědí," dodává Delin. Zdůrazňuje však, že i tak může nájemník v bytě zůstat nejméně tři roky. Tak dlouho totiž může trvat soudní řízení.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Najdete na iDNES.cz