Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Náhubkový zákon na novináře Ústavní soud projedná v květnu

  18:28aktualizováno  18:28
Stížnost místopředsedy Senátu Petra Pitharta na takzvaný náhubkový zákon je na cestě do Brna, kde sídlí Ústavní soud. Do té doby Pithart očekává, že se k němu připojí další politici ze všech parlamentních stran. Stížnost vypracoval renomovaný právník Jaroslav Fenyk.
Senát Parlamentu České republiky

Senát Parlamentu České republiky - Senátor Petr Pithart | foto: Dalibor Puchta

Ústavní stížnost na novelu, která zakazuje zveřejnění identity obětí závažných trestných činů a informací z policejních odposlechů, bude předložena Ústavnímu soudu počátkem května. - čtěte Pithart nevzdává boj proti náhubku pro novináře. Sepsal ústavní stížnost

Petr Pithart (KDU-ČSL) očekává, že se do té doby pod stížnost poprvé podepíší zástupci prakticky celého politického spektra. "Nepochybně v závěru příštího týdne dorazí ten návrh do Brna na Ústavní soud," uvedl Pithart s tím, že pak už bude záležet jen na úvaze soudu, kdy se stížností bude zabývat.

Pithart od profesora trestního práva na Masarykově a Karlově univerzitě Jaroslava Fenyka obdržel podle svých slov dvě varianty stížnosti, které se liší v tom, která všechna ustanovení napadají.


Co už si v novinách nepřečtete: policie vyšetřuje útok na politika

"Během jednoho dvou dnů se dohodneme, jestli ten text vyžaduje nějaké minimální doplnění nebo zpřesnění," řekl Pithart. Předpokládá, že stížnost začnou senátoři podepisovat koncem tohoto týdne.

"Nemám obavy, že by podpisy chyběly," uvedl. Určité novum podle něj bude široké politické zastoupení signatářů stížnosti. "Možná dokonce úplné ve smyslu od prava do leva, což nebývá obvyklé," dodal Pithart. Stížnost k Ústavnímu soudu musí podepsat nejméně sedmnáct členů horní komory.

Politici si ohnuli zákon na svou obranu

Novela měla podle původních plánů ochránit především týrané a zneužívané děti před zveřejněním jejich identity. V takzvaný náhubkový zákon se změnila především po zásazích Sněmovny, zakazuje pod hrozbou finanční sankce a až pětiletého vězení třeba i zveřejnění informací z policejních odposlechů, pokud nebyly použity před soudem jako důkaz.

Podle kritiků to porušuje ústavou zaručené právo na svobodu projevu a na informace.

Novela také zakazuje policistům, státním zástupcům a soudcům poskytovat médiím jména svědků a lidí, kteří jsou podezřelí nebo obvinění z trestného činu. Podle ministerstva spravedlnosti to však neznamená, že by tyto údaje nemohli novináři zveřejnit, pokud si je zjistí jinou cestou.

V případě osob vyskytujících se v odposleších nebo obětí pak mohou jejich identitu odhalit pouze tehdy, pokud budou mít jejich písemný souhlas. Ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že zákazy nebudou platit v případě, kdy "je dán veřejný zájem na zveřejnění informace".

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Základy domů zase pomalu mizí ve Vranovské přehradě, ukázal dron

Na dně Vranovské přehrady se ukrývají základy opuštěné vesnice Bítov

Velké sucho na Znojemsku loni na podzim odhalilo základy domů zatopené vesnice Bítov, které jsou jinak ukryty na dně...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z evropských dotací

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP v úterý odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z...

Sníh komplikuje dopravu, na D1 jsou mnohakilometrové kolony

Sníh komplikuje i dopravu v Karlovarském kraji. Silnici I/13 u obce Damice...

Sněžení a silný vítr od časného rána komplikují dopravu na řadě míst republiky, policisté řešili desítky nehod. Kdo...

Najdete na iDNES.cz