Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nahrávka „královského“ mučení z Emirátů zaměstnala už i diplomacii USA

  21:09aktualizováno  21:09
Šokující videonahrávka, na níž člen královské rodiny Spojených arabských emirátů krutě mučí bezbranného Afghánce, zkomplikovala jednání USA s arabskou zemí o jaderné spolupráci. Nahrávku zveřejnil bývalý přítel trýznitele, který ji chce proti němu použít jako hlavní důkaz v obchodním sporu.

Záběr z videa zachycujícího, jak šejk Ísá bin Zajd Nahján mučí obchodníka s obilím. | foto: www.cnn.com

Skandální 45minutové video z roku 2004 se objevilo v médiích teprve nedávno. Šejk Issá bin Zajd Nahján se na něm snaží tvrdým způsobem získat doznání afghánského obchodníka s obilím, který ho údajně ošidil o pět tisíc dolarů.

S pomocí osobního strážce cpe muži do úst písek, bije ho prknem s hřebíky, pálí mu zapalovačem genitálie, střílí do písku v jeho těsné blízkosti, sype do jeho ran sůl a nakonec zmučeného Afghánce opakovaně přejede džípem.

Muž trýznění přežil, kvůli vnitřním zraněním ale strávil měsíc v nemocnici. Zatímco oběť mučení si aféru vyřešila s šejkem osobní dohodou, bývalý přítel a obchodní partner šejka Bassam Nabulsi o tom rozhodně neuvažuje. Nahrávku chce proti němu použít jako důkaz v obchodním sporu u amerického soudu v Texasu, kde žije po emigraci z rodného Libanonu.

Nečinná po zveřejnění nahrávky nezůstala ani americká administrativa. Kvůli obavám z možných následků aféry nyní vláda z podnětu ministryně zahraničí Hillary Clintonové odložila ratifikaci smlouvy se Spojenými arabskými emiráty o spolupráci v oblasti mírového užití jádra. Dohodu sjednaly obě země letos v lednu, k její účinnosti už chybí jen podpis Kongresu.

blogger komentuje případ mučení

Senátoři i lidskoprávní organizace v čele s Human Rights Watch také požadují zevrubné vyšetření případu. Ministerstvo vnitra Spojených arabských emirátů sice zpočátku odmítalo zaujmout oficiální stanovisko, protože Nabulsiho žalobu na člena rodiny považovalo za soukromý spor. Hlasy z patra americké politiky jej však donutily otočit - případ prý "okamžitě a řádně prošetří".

Ve hře ovšem stále zůstává Nabulsi, který šejka Issu deset let před incidentem poznal v americkém Houstonu, kam Arab přijel na léčení. Oba muži se prý spřátelili a šejk svého druha nakonec přemluvil, aby pro něj v Abú Dhabí začal pracovat.

"Dal mi svou osobní přísahu, slíbil, že se postará o mou rodinu, pokud se mi někdy stane něco zlého," popsal Nabulsi pro CNN muže, který je nevlastním bratrem vládce SAE a vlastním bratrem korunního prince.

Vztahy obou mužů se však později zkalily. Nabulsi svého expřítele žaluje za údajné porušení obchodní smlouvy a žádá 80 milionů dolarů. K jejich dosažení mu má pomoci právě skandální video.

V žalobě se hovoří o "naprosto abnormálním chování", které se u šejka projevilo po smrti jeho otce v listopadu 2004. Právě on držel podle Nabulsiho svého syna pod kontrolou. Poté ale šejk Issa obrátil své nezvládnuté emoce i proti příteli.

V tento moment se na scénu dostává ona šokující nahrávka, kterou natočil na příkaz šejka jeho osobní asistent a zároveň Nabulsiho bratr. Video se podařilo propašovat ze země, Nabulsi byl však mezitím obviněn za údajné držení drog a uvězněn.

"Bylo to ponižující, policie mě mučila a žádala vydání nahrávky," tvrdí muž, který díky americkému občanství nakonec vyvázl jen s pokutou a deportací ze země.

Obhájce šejka Issy tvrdí, že Nabulsi vytáhl 5 let starou aféru účelově a ze zištných důvodů. Nabulsi obvinění popírá.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Trumpovo zdraví je vynikající, prohlásil jeho lékař po zdravotní prohlídce

Donald Trump

Zdravotní stav Donalda Trumpa je vynikající. Oznámil to v úterý lékař Bílého domu Ronny Jackson na základě výsledků...

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

Příliv běženců do Německa loni rapidně klesl, o azyl jich žádalo 187 tisíc

Běženci čekají v Berlíně na registraci (1. února 2016)

Do Německa loni přišlo 186 644 žadatelů o azyl - poprvé po několika letech tak jejich počet klesl pod 200 000. Na...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz