Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová (9. května 2016)

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová (9. května 2016) | foto: AP

Konec brazilské prezidentky měl zakrýt korupci. Ministra zradila nahrávka

  • 8
Brazílií zmítá politický skandál. Po svržení prezidentky Dilmy Rousseffové se objevila nahrávka, na níž pozdější ministr plánování Romero Jucá chystá plán na její vypuzení z úřadu. Chtěl tak zarazit vyšetřování korupční aféry, do níž je zapleteno sedm členů současného kabinetu. Jucá už oznámil odchod, ve vládě vydržel deset dnů.

Nahrávka, kvůli níž se ministr - zatím dočasně - vzdal svého čerstvě získaného křesla, vznikla v březnu. Romero Jucá na ní plánuje vznik „národního paktu“ mezi politiky a nejvyšším soudem, který by zabránil vyšetřování rozsáhlé korupční kauzy kolem státního ropného gigantu.

Brazílie ve varu

„Musíme ty sr**ky zarazit. Je potřeba vyměnit vládu, abychom to krvácení zastavili,“ prohlašuje Jucá na tajné nahrávce, jejíž přepis zveřejnil brazilský deník Folha de São Paulo. „Nejsnazší řešení by bylo dosadit Michela,“ navrhl Sérgio Machado, někdejší senátor a šéf ropného podniku Transpetro.

O několik týdnů později se plány naplnily. Senátoři prezidentku 12. května dočasně zbavili prezidentku funkce za údajné neoprávněné machinace se státním rozpočtem. Úřad opustila až na půl roku, během nějž senát rozhodne, zda spáchala zločin.

Jucá na úterní tiskové konferenci prohlásil, že se jeho slova korupční kauzy vůbec netýkala - „krvácením“ prý myslel bídný vývoj brazilské ekonomiky, který mohla zvrátit jen výměna hlavy státu.

Ropná kauza se týká sedmi ministrů, žaloba hrozí i Temerovi

Práva a povinnosti prezidentky v polovině května převzal právě viceprezident Michel Temer, který obratem jmenoval nový kabinet. Romero Jucá usedl do křesla ministra plánování. Spolu s ním je ve vládě i dalších šest mužů, které brazilští vyšetřovatelé podezírají z korupce a praní špinavých peněz.

Dilma Rousseffová se před brazilským parlamentem bránila, že ji soudí nespravedlivě. Celý proces označila za politický puč v režii jejího někdejšího spojence Temera (o sesazení prezidentky jsme psali zde).

Nutno ovšem podotknout, že proces vedoucí k jejímu svržení zákonodárci odstartovali už během loňského prosince. Březnová nahrávka tak nedokazuje, že by za jejím koncem od počátku stál právě Romero Jucá a snaha vyhnout se vyšetřování kauzy známé jako Lava Jato (v překladu Automyčka).

Temer sice může Brazílii vést až do konce nynějšího prezidentského mandátu v roce 2018, ale je velmi nepopulární. Pokud by se nyní konaly volby, podpořilo by ho jen dvě procenta lidí. Navíc mu stejně jako Roussseffové hrozí ústavní žaloba za rozpočtové machinace.

Temer od nástupu do prezidentské funkce čelí prakticky denně protestům v ulicích, připomíná ČTK. Mnohým Brazilcům se nelíbí pravicový kurz nové vlády ani samotné složení kabinetu, ve kterém neusedla ani jediná žena.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video