Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Náhradníci za ministry podlomí roli Sněmovny, píše Klaus Nečasovi

  16:29aktualizováno  19:58
Prezident Václav Klaus nesouhlasí se zavedením klouzavého mandátu, který by umožnil ministrům mít náhradníky ve Sněmovně. Podle Klause ústava počítá s tím, že poslanecký mandát je osobní a nelze ho podmínečně převést na někoho jiného. Spojení funkce ministra a poslance je podle něj v parlamentním systému žádoucí. Novinku chce zavést vláda.

Prezident Václav Klaus | foto: Radek Miča, MAFRA

Dopis kritizující klouzavý mandát adresoval Klaus premiéru Petru Nečasovi a své stanovisko k návrhu zveřejnil i na své webové stránce.

"Klouzavost mandátu nebezpečně odděluje mandát od jeho fyzického nositele. Může tak vést k oslabení zcela výsostné role zákonodárce jako fyzického nositele vůle lidu. To může celkově podlomit postavení legislativy v ústavním systému," napsal Klaus. Se zavedením klouzavého mandátu prý zásadně nesouhlasí "z principiálních důvodů".

Premiér Petr Nečas hodlá prezidentův dopis prostudovat. "Jeho výhradami a argumenty se budeme zabývat, " řekl premiér iDNES.cz prostřednictvím mluvčího vlády Martina Kupky.

Nečas sice zmínil, že institut klouzavého mandátu funguje ve třetině evropských států, ale nepokládá jej za věc zásadního významu. "Mnohem podstatnější je, aby se teď podařilo ve Sněmovně prosadit úsporné zákony a ve všech čteních také návrh státního rozpočtu na příští rok," dodal premiér.

Náhradníky chtějí strany vládní koalice

ODS, TOP 09 a VV se k uzákonění klouzavého mandátu zavázaly v koaliční smlouvě a v programovém prohlášení. Příslušnou změnu ústavy připravil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). K návrhu se nyní vyjadřují ostatní ministerstva, vláda o něm ještě nerozhodla.

Pokud se klouzavý mandát podaří prosadit, bude se týkat téměř všech ministrů. Ve vládním týmu Petra Nečase je totiž dvanáct poslanců a jeden senátor. Pouze ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) a šéf ministerstva pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV) nemají v parlamentu žádný post.

Prezident se obvykle k zákonům kriticky vyjadřuje až na konci legislativního procesu, když zdůvodňuje své veto některých norem.

Princip klouzavého mandátu podle Klause nerespektuje článek 26 ústavy, podle nějž poslanci a senátoři vykonávají svůj mandát osobně. "To znamená, že jakékoli zastupování poslance je nepřípustné," uvedl Klaus.

Vládní koalice musí ke změně ústavy sehnat v obou komorách parlamentu minimálně dvě třetiny hlasů. V Senátu má sice po nedávných volbách většinu opoziční ČSSD, ta se ale už dříve vyslovila, že v otázce klouzavého mandátu není proti.

Podle Pospíšila jeho zavedení přispěje k výraznějšímu oddělení exekutivy od moci zákonodárné. Na dobu, kdy je poslanec členem vlády, by přešel výkon mandátu poslance na náhradníka, který má postavení poslance. Mandát poslance, který je členem vlády, by ale podle návrhu nezanikl. Změna ústavy by podle návrhu mohla nabýt účinnosti od 1. ledna 2012.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Na zdravotnické škole v Brně vládne strach, potvrdila také inspekce

Atmosféru na Střední zdravotnické škole v brněnské Jaselské ulici kritizuje...

Klima nedůvěry a strachu. Tak označuje atmosféru na Střední zdravotnické škole v brněnské Jaselské ulici část ze šesti...

Čínský zákaz dovozu odpadů je příležitost pro recyklaci, tvrdí šéf odpadářů

Nákladní loď společnosti CMA CGM.

Od začátku roku přestala Čína dovážet ze světa čtyřiadvacet druhů odpadu. Rozhodnutí dopadá i na Česko, které má...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz