Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nahněvaní lidé zabránili prodeji kasáren v Josefově, nechtějí ghetto

  15:16aktualizováno  15:16
Radnice v Jaroměři musí znovu hledat kupce pro městská kasárna v Josefově. Výběrové řízení zhatili obyvatelé peticí. Obávali se totiž, že nový vlastník opraví panelák v areálu kasáren a nastěhuje do něj problémové obyvatele. S nimi město zápolí už nyní.

Romové v Jaroměři - Josefově | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Městská kasárna leží až za hranicemi města v dosud klidné čtvrti. "Bylo by šílené nastěhovat sem další nepřizpůsobivé lidi. Teď je trend využívat evropské fondy i pro stavbu sociálních bytů a v nabídkách některých zájemců o kasárny se právě tyto byty objevily," řekla Zuzana Jelínková z Josefova, která žije v ulici blízko kasáren a petici pomáhala organizovat.

Starosta Jaroměře odmítá, že by radnice chtěla napomáhat vzniku dalšího ghetta. "Vznikla uměle vyvolaná panika, že máme záměr nechat tam postavit malometrážní byty. Byl to bluf, ale rozjela se petice a celé výběrové řízení vyšumělo," ohrazuje se starosta Jiří Klepsa.

Rozlehlý areál po vojácích město vlastní teprve rok. Za betonovým plotem se nachází několik skladových budov, poničený třípatrový panelák a jídelna z éry socialismu. Na vyasfaltovaných prostranstvích už vyrostly celé březové lesíky.

Okolo vojenského areálu leží domky, park, škola a také původní městská kasárna z konce 19. století, kde jsou dnes opravené soukromé byty. Radnice v Jaroměři se rozhodla kasárna prodat, protože jen za srážkové vody tam musí platit ročně dvě stě tisíc korun.

Nová soutěž o kasárna bude na jaře

Prodej kasáren se na jednáních zastupitelů připravoval řadu měsíců, aniž by si toho lidé v Josefově všimli, koncem června se už městu hlásili zájemci. O koupi kasáren nebo jejich části uvažovalo třináct firem, nakonec zůstalo sedm zájemců. Ti chtěli kasárna využít jako sklady, byty nebo parcely pro rodinné domky. "Pokládali jsme za velkou událost, že by tu hrůzu někdo vůbec chtěl," tvrdí starosta.

Na veřejném jednání zastupitelů mohly firmy přednést své návrhy, poté odpůrci začali sepisovat petici a na konci září se všechny strany sešly na bouřlivém veřejném jednání v Josefově.

Autoři petice brojili jednak proti přílivu dalších Romů, jednak proti tomu, aby panelák ze sedmdesátých let i další budovy vůbec zůstaly poblíž historické pevnosti. Žádali také zrušení výběrového řízení.

"Město do záměru prodeje nestanovilo žádné podmínky. Jenže soukromé ruce jsou nespolehlivé a pokud se radnice tohoto majetku zbaví, nebude už mít páky jak zasáhnout," míní bývalá jaroměřská starostka Jiřina Jelínková, která žije v Josefově a petici organizovala.

Firmy z výběrového řízení většinou odstoupily nebo nechtěly celý areál. Poslední účastník zase nebyl ochoten vzdát se paneláku. Tím soutěž skončila bez výsledku. Zastupitelé pak radním uložili, aby připravili nový prodej s podmínkou, že kupec musí převzít areál celý, zbourat bývalou ubytovnu a nesmí stavět malometrážní byty. Novou soutěž radnice vypíše na jaře.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz