Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Úplatkáři, udejte se. Do Sněmovny míří návrh na podporu účinné lítosti

  • 18
Patrně s podporou vlády budou zákonodárci projednávat návrh poslanců opoziční KSČM na rozšíření účinné lítosti u korupce. Do trestního řádu chtějí vložit ustanovení, podle kterého by se mohla vztahovat i na člověka, jenž už požadovaný úplatek poskytl a hned potom to oznámil policii.

Sněmovna tuto úpravu v březnu z vládní novely vypustila navzdory nesouhlasu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO).

Kabinet by měl dát k novele poslanců KSČM na středečním zasedání souhlasné stanovisko, uvádějí materiály pro ministry. Kladně se k úpravě vyjádřila ministerstva spravedlnosti i vnitra, podle kterých může přispět k účinnějšímu postihu korupce.

Jen úřad místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) podle podkladů upozornil na to, že návrh vychází z dřívějšího ustanovení zákona, které nebylo kvůli nejasnostem příliš využívané a bylo terčem kritiky mezinárodních organizací, které kontrolují závazky ze smluv ohledně boje proti úplatkářství.

Vládní novela po sněmovních úpravách počítá jen s tím, že policie dočasně odloží trestní stíhání člověka, pokud požadovaný úplatek slíbil a zároveň to bez zbytečného odkladu nahlásil. Vypuštění případů, kdy už byl úplatek předán, prosadil v ústavně-právním výboru a následně na plénu předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD). Tejc argumentoval tím, že novinka by zhoršila důkazní situaci. Lidé, pokud jsou žádáni o úplatek, by měli podle něho požadavek odmítnout, nebo úplatek slíbit a uvědomit policii, aby mohla předání zdokumentovat.

Autoři nynější novely, členové právního výboru Zdeněk Ondráček a Jaroslav Borka, pokládají znění schválené Sněmovnou za nedostatečné. Případů, kdy lidé byli požádáni o úplatek a v časovém presu jej poskytli, není podle nich málo. „O těchto trestných činech se tak orgány činné v trestním řízení vůbec nedozví a korupční trestná činnost tím zůstává nepotrestána,“ píšou v důvodové zprávě.

To, že zákon nyní u korupce nezná účinnou lítost, kritizovali tuž v minulosti policisté z protikorupčního útvaru (více zde). I kvůli tomu prý „chybí ochota uplácených spolupracovat s policií, protože se také obávají trestního stíhání,“ uvedl například Jaromír Šigut z protikorupční policie v Ostravě.

Kritici účinné lítosti zase namítají, že Česko se zavázalo plnit mezinárodní úmluvy o potírání korupce, a institut „účinné lítosti“ by část jejích aktérů vyvinil.

O vládní novele trestního řádu bude rozhodovat Senát teprve ve středu. Zavedení určité formy účinné lítosti by mělo motivovat k oznamování korupce. Nyní hrozí postih oběma stranám, a nemají tedy zájem úplatkářství odhalit.

Poslanci ANO při sněmovním schvalování vládní předlohy chtěli, aby Sněmovna Tejcovovu úpravu z celkového doporučení právního výboru vyčlenila a hlasovala o ní zvlášť. Dolní komora na to ale nepřistoupila.

Podle nejnovější zprávy Transparency International si Česko polepšilo ve vnímání korupce. Je na 37. místě ze 168 hodnocených států. V Evropské unii patří ale stále mezi ty horší, získalo 57 bodů ze 100 možných. Nejlépe jsou na tom severské země, zejména Dánsko s 91 body (podrobnosti zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video