Nagyová opět v hledáčku policie, možná předávala tajné spisy Rittigovi

Nagyová opět v hledáčku policie, možná předávala tajné spisy Rittigovi | foto: Dan Materna, MAFRA

Nagyová je podezřelá, že předávala Rittigovi tajné spisy BIS

  • 327
Kriminalisté prověřují další podezření Jany Nagyové. Podle informací MF DNES možná protizákonně přistupovala ke zprávám tajných služeb a některé materiály údajně předávala i spolupracovníkům lobbisty Iva Rittiga.

Jak se k tajným dokumentům dostala? Policie podezírá bývalého šéfa Úřadu vlády Lubomíra Poula, že jí to umožnil – a tím porušil všechny předpisy. Detektivy už loni při razii na Úřadu vlády zarazilo, jaký nepořádek byl v utajovaných dokumentech, jež měl Poul na starosti. Především ve zprávách tajných služeb.

Podle informací MF DNES kriminalisté objevili, že listiny s různým stupněm utajení nebyly uloženy ve střežené spisovně či trezoru, ale třeba v obyčejné skříni.

Dvě vily, posilovna a bazén. Jak si žije lobbista Rittig?Čtěte ve středu, 19. 2.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Vyšetřovatelé mají nyní podezření, že nemuselo jít jen o nepořádek, ale úmysl. MF DNES zjistila, že policie i Národní bezpečnostní úřad teď prověřují, zda utajované informace záměrně neunikaly. Konkrétně k šéfce premiérova kabinetu a hlavní aktérce kauzy Janě Nagyové. A zda je nezneužívala.

"Toto prověřování je vedeno v utajeném režimu," řekl redakci zdroj blízký vyšetřování. Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, který vyšetřování kauzy vede, ve spisu přímo uvádí, že Nagyová byla v kontaktu se spolupracovníky lobbisty Iva Rittiga a "informovala je o obsahu zpráv tajné služby BIS, které se mohly týkat aktivit podezřelých".

Nagyová přitom disponovala nejnižším stupněm prověrky – vyhrazené. Tajné dokumenty premiér dostával od šéfa Úřadu vlády Lubomíra Poula.

Poul odmítl v kauze Nagyová vypovídat

"Jediný člověk, jenž se mnou komunikuje o utajovaných skutečnostech, je vedoucí Úřadu vlády," obhajoval v minulosti expremiér Petr Nečas chybějící prověrku Nagyové. A právě Lubomíra Poula policie prověřuje. V jeho kanceláři se objevily nedostatečně zabezpečené tajné dokumenty.

Národní bezpečnostní úřad zvažuje, jestli by mu neměl odebrat prověrku. Tedy zda je stále důvěryhodnou osobou, která má mít oprávnění seznamovat se s utajovanými skutečnostmi. Uchovávání takto klíčových dokumentů má totiž jasná pravidla. A ohrožení utajované skutečnosti je chápáno jako závažný trestný čin, za který soud vyměřuje i několikaleté vezení.

Bývalý šéf Úřadu vlády se k informacím MF DNES nevyjádřil. Redakce se ho snažila sehnat tři dny, nezvedal telefony, ani neodpovídal na sms. Poul příliš nespolupracoval ani s policií. V kauze Nagyová odmítl vypovídat a tvrdil, že nepochybil.

Vysoké odměny pro Nagyovou

I tak je však s érou Jany Nagyové ve Strakově akademii velmi úzce spojen. Byl to on, kdo podepisoval Nagyové vysoké odměny, podle informací deníku Právo u něj našla navíc policie účtenky od nejrůznějších luxusních šperků nebo kabelek za statisíce. I proto bylo poměrně překvapivé, že se Poul objevil znovu ve státní správě. Jako šéfa svého kabinetu ho zaměstnal ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

"Tyto informace nemám, ale s panem Poulem o nich budu chtít hovořit. Stále u mě ale platí, že ctím presumpci neviny, pro mě bude důležitý až konečný verdikt. Pokud by byl skutečně uznán vinným, pak bych samozřejmě vyvodil důsledky," reagoval Jurečka.

Poul má mezi politiky obecně dobrou pověst. I přes svá profesní pochybení s Nagyovou jej "neodepsala" ani vláda Jiřího Rusnoka. Nechala jej sedět v dozorčí radě ČEZ.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video