Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nafukovací tanky i letadla. Rusko mate nepřítele modely od výrobce balonů

  19:56aktualizováno  19:56
Matení nepřítele je jedním ze základních taktik ruské armády na bojišti. Moskva k tomu používá velké nafukovací modely tanků, letadel i raketových systémů. Láká na ně nepřátelské bombardéry. Hlavním dodavatelem modelů je firma, která se zaměřuje převážně na výrobu nafukovacích skákacích hradů a horkovzdušných balonů.

Nafukovací armádní technika slouží ruské armádě ke zmatení nepřítele. | foto: AP

Na louce nedaleko Moskvy tým firmy RusBal rozkládá rozměrnou plachtu. Během několika minut se mění v letoun Mig-31. Z blízka je patrné, že se jedná o atrapu. Stačí poodejít pár metrů dál a stroj je nerozeznatelný od originálu. Společnost RusBal, která vyrábí zejména skákací hrady pro děti a horkovzdušné balony, má v nabídce i další nafukovací armádní techniku.

Jak nebezpečná je ruská armáda

Na Rudé náměstí přijeli oslavit výročí konce války i tankisté. (9. května 2014)

Ruské ministerstvo obrany je jejím hlavním odběratelem. Atrapy armádních strojů používá na bojištích pro zmatení nepřítele.

„Podívejte se na většinu významných historických bitev. Zjistíte, že klamání vždy vyhraje. Upřímnost vítězství nezajistí“ sdělil reportérům New York Times Aleksej A. Komarov, který se stará o prodej nafukovacích bojových strojů. V nabídce firma má také věrnou kopii raketového systému S-300 či nafukovací bunkry (více o vzdušné obraně Ruska zde).

Komarov založil RusBal v roce 1993. Zprvu se soustředil na výrobu balonů, později atrakcí pro děti. Právě skákací hrady firmu přivedly na myšlenku, jak expandovat na armádní trh. „Zprvu jsme byli skeptičtí,“ vzpomíná Maria A. Oparinová, ředitelka firmy a dcera Komarova. Předváděcí akce pro armádní činitele však dopadla nad očekávání.

Zmatení nepřítele

Spolupráce s ministerstvem obrany byla hotovou věcí. Oparinová neuvedla, kolik nafukovacích strojů firma pro armádu vyrobila. Tvrdí, že tyto informace jsou přísně tajné. Firma nyní zaměstnává 80 lidí a prosadila se i v zahraničí. Jeden z obchodů však zkrachoval. RusBal měl do Íránu dodat atrapy raket S-300 společně s dodávkou skutečných zbraní. Ruská vláda však prodej zastavila kvůli sankcím OSN.

Fotogalerie

Nasazení atrap v boji je jednoduché. Mají odlákat pozornost nepřítele od skutečné techniky, která se tak vyhne bombardování. Nutí také nepřátelské velení ke zbytečnému průzkumu. Jejich nasazení má být krátkodobé. Pokud by je armáda ponechala dlouho na jednom místě, nepřítel zjistí, že se jedná o podvod.

Webové stránky firmy neuvádějí, kolik nafukovací atrapy stojí. Reportéři New York Times zjistili, že například jeden nafukovací tank T-80 přijde v přepočtu na 440 tisíc korun. Celý se pak vejde do malého batohu.

Taktika matení nepřítele není pro ruskou armádu ničím novým. Vojenské triky Rusů jsou známy jako maskirovka. Jde o psychologickou válku, která je v novodobých konfliktech klíčová pro bojová vítězství. Jejím cílem je zmanipulovat nepřítele a skrýt skutečné úmysly vojska.

Křišťálová Lupa 2016

Součástí maskirovky je propaganda, internetové dezinformační kampaně i maskování vojáků v terénu. Sovětská armáda ji během 2. světové války povýšila na umění. Vydávala například nepřesné mapy, aby zmátla nepřítele. Některé cesty na nich byly svedeny do bažin.

Podívejte se na prezentaci firmy Rusbal:

Falešná armáda generála Pattona

Zmatení nepřítele není výsadou pouze ruských vojsk. Obdobné taktiky použila spojenecká vojska při vylodění v Normandii v roce 1944.

Operace Fortitude vycházela vstříc trvalým obavám Adolfa Hitlera z anglo-amerického vylodění v Norsku. Spojenci je přiživovali nájezdy komandos proti norskému pobřeží i ostrovům v severním Atlantiku. Všemi možnými cestami včetně fingovaných úniků diplomatické pošty však Hitlera utvrzovali, že chystají vylodění poblíž strategického přístavu Trondheim.

Den D: Pět nejkrvavějších i úsměvných příhod z nejdelšího dne lidstva

I tenhle nafukovací tank pomohl porazit nacistické Německo.

Připravena byla také klamná operace směřující proti Pas de Calais. Němečtí generálové právě toto místo považovali za oblast, kde by nejpravděpodobněji mohlo dojít k invazi. Záhy začali dostávat množství náznaků o tom, že se Spojenci skutečně pokusí zaútočit po nejkratší spojnici mezi anglickým a francouzským pobřežím.

Na letištích kolem Edinburghu se Němcům podařilo vyfotografovat stovky přichystaných letadel. Netušili, že šlo o modely z tvrdého papíru a odpadního dřeva. Odposlouchávací radiostanice zachytávaly rozsáhlou komunikaci americké 1. skupiny armád, která měla provést invazi. Ve skutečnosti šlo o vojsko duchů, složené pouze z radistů a vrchního velitele. Nebyl jím nikdo jiný než George S. Patton.

V den D Němci nenasadili všechny síly, které měli k dispozici. Čekali na vylodění u Pas de Calais, ale nikdy k němu nedošlo. Operace Fortitude skončila naprostým úspěchem. Jediným zklamaným člověkem na straně Spojenců byl generál Patton, který kvůli hře zpravodajských služeb přišel o možnost bojovat ve Francii od prvních dnů.

Podívejte se, jak fungovala Pattonova falešná armáda:

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Ty ženy neznám, jde o kampaň demokratů, brání se Trump nařčení z obtěžování

Americký prezident Donald Trump během setkání se zástupci NASA v Bílém domě

Americký prezident Donald Trump v úterý odmítl výzvy k vyšetřování svých údajných prohřešků vůči ženám a nařčení z...

Výbuch plynového terminálu v Rakousku zabil člověka, jednadvacet zranil

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si v úterý...

Smráká se nad uprchlickými kvótami? Tusk je hodlá označit za neúčinné

Nový předseda Evropské rady Donald Tusk (30. srpna 2014)

Přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské země Evropské unie podle kvót je neefektivní nástroj, který státy bloku...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz