Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nafta už není v Turkmenistánu zdarma, řidiči s ní prý nekale obchodovali

  21:21aktualizováno  21:21
Majitelé náklaďáků a traktorů v Turkmenistánu přišli o bezplatnou naftu. V zemi, kde jsou od roku 2008 pohonné hmoty zdarma, budou muset napříště na čerpacích stanicích platit tržní cenu. Podle vládního nařízení si za to můžou sami - s palivem prý nezákonně podnikali.
Majitelé nákladních automobilů včetně autobusů a traktorů měli dosud nárok na 1 200 litrů nafty. Ilustrační snímek

Majitelé nákladních automobilů včetně autobusů a traktorů měli dosud nárok na 1 200 litrů nafty. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Turkmenistán patří díky obrovským zásobám ropy a zemního plynu k nejbohatším středoasijským státům. Průměrné platy v zemi sice nejsou velké, stát ale nízkou hladinu příjmů kompenzuje velkými dotacemi ve školství, zdravotnictví a sociální sféře. Projevem štědré dotační politiky bylo i rozhodnutí o bezplatných přídělech pohonných hmot.

Majitelé osobních automobilů mají každých šest měsíců právo na 720 litrů pohonných hmot zdarma, motocyklisté na 120 litrů. Majitelé nákladních automobilů včetně autobusů a traktorů měli dosud nárok na 1 200 litrů nafty půlročně, nicméně od úterý tato výsada končí.

Podle komuniké turkmenské vlády docházelo k případům, kdy vlastníci nákladních automobilů poskytovali za úplatu služby, na které neměli licenci. K nezdaněnému výnosu si vypomáhali i naftou, kterou od státu dostávali bezplatně. To se vládě nelíbí.

Turkmenský prezident Gurbanguli Berdymuhamedov, který se drží u moci potlačováním opozice a přísnou kontrolou médií i justice, zavedl v zemi takzvaný sociální balík, který občanům zaručuje řadu výhod. V zemi je zdarma elektřina, plyn i voda, nájemné je i v hlavním městě Ašgabatu symbolické.

Litr benzinu, který si motoristé mohou koupit nad vládou garantovaný bezplatný limit, stojí v Turkmenistánu 62 tenge (asi sedm korun). Počet zaregistrovaných automobilů roste ročně o dvanáct procent. Přesto jsou mnozí nespokojeni. Za Berdymuhamedova předchůdce Saparmurata Nijazova v letech 1991 až 2006 stál litr benzinu 70 haléřů a byl prý nejlevnější na celém světě.

Turkmenistán

Turkmenistán

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

OBRAZEM: Američanky demonstrovaly za práva žen, hlavním terčem byl Trump

Tisíce lidí se v sobotu  po celých Spojených státech účastnilo druhého pochodu...

Desetitisíce lidí se v sobotu po celých Spojených státech účastnily pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci...

Migranty u Dunkerku ničí zima a zmar, Afghánec přišel na cestě o nohy

Žadatelé o azyl v oblasti okolo Calais a Dunkerku žijí v lesích v...

Na severozápadě Francie se začínají hromadit uprchlíci a migranti, kteří se stále zoufalejšími pokusy pokoušejí dostat...

Pozor na laviny v Alpách. Sníh odřízl některá lyžařská střediska

V Alpách hrozí laviny, varují meteorologové.

Kvůli hustému sněžení na západě Rakouska varují meteorologové před lavinami v Alpách, ve spolkových zemích Tyrolsko,...

Najdete na iDNES.cz