Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nadstandard vyhoví jen části pacientů. Někteří ušetří, jiní ho nedostanou

  15:36aktualizováno  15:36
Ministerstvo zdravotnictví dokončuje nabídku prvních nadstandardů, tedy kvalitnějších variant péče, za které si pacienti budou připlácet. Lékaři ale varují před přehnanými očekáváními. Lepší materiály podle nich nebudou pro každého. Dokonce ani pro všechny, kteří nemají problém s penězi.

Nadstandardy se dotknou například některých operací vnitroočních čoček | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Lékaři upozorňují, že nadstandardní materiály a zákroky nejsou automaticky lepší pro každého pacienta. Někomu mohou lépe prospět levnější, pojišťovnou hrazené varianty. "Ne každá nadstandardní čočka bude pro pacienta vhodná, její úhradě musí předcházet důkladný rozhovor s lékařem," řekla iDNES.cz  oční lékařka a předsedkyně oftalmologické společnosti Šárka Pitrová.

Placený "luxus" od roku 2012

Prvních 15 položek se rekrutuje ze tří oblastí

Očkování - nadstandard počítá s připlácením si za očkování proti tetanu, pneumokokovým infekcím a chřipce.

Odlehčené sádry - pacienti si budou moci připlatit za odlehčenou dlahu a cirkulační obvaz, který na rozdíl od dlahy zakrývá celou končetinu.

Nitrooční čočky - příplatek se vztahuje na tvrdé čočky, u kterých je potřeba při operaci větší řez, nebo čočky z měkkého materiálu, které lze do oka vnést při operaci složené.

Podobně hovoří Martin Krbec, místopředseda společnosti pro ortopedii a traumatologii. Jako příklad uvádí protézy velkých kloubů, například kyčle, které by mohly přijít na řadu v další vlně nadstandardů a na něž se pacienti často ptají.

"Dražší endoprotéza má vyšší nároky na kvalitu kosti. Pokud by ji chtěla 85letá babička s tím, že na ni dostane peníze od dětí, tak ji poškodí," varuje Krbec. Kosti starších lidí oslabuje osteoporóza, proto je lepší klasická kloubní náhrada, která se do kostí cementuje. Moderní materiál by ortoped přenechal mladému, aktivnímu člověku.

Krbec připouští, že by váhal i u nadstandardního "gypsu" na zlomeninu. "Odlehčený materiál je sice méně objemný, sám bych ovšem zvažoval, zda si za takovou věc připlatit," říká. A důvod? Polymerová hmota se může opotřebovat stejně rychle jako sádra a navíc pod ní kůže hůře dýchá.

Za první nadstandardy někteří pacienti i ušetří

První nadstandardy každopádně vyjdou vstříc nárokům pacientů i jejich peněžence. Například za odlehčenou dlahu ušetří oproti současnosti zhruba 140 korun. Za měkkou nitrooční čočku nyní lidé zaplatí pět až deset tisíc. Do budoucna by mohli platit o 1 500 korun méně.

Nadstandard totiž přinese doplacení rozdílu mezi úhradou od zdravotní pojišťovny a cenou lepšího materiálu. Nyní si pacienti platí lepší materiály většinou bez ohledu na výši úhrad. Nebo si je nemohou legálně kupovat vůbec.

Placení nadstandardů

Lékaři se nebojí, že by placení za nadstandard přineslo administrativní či technické problémy, navzdory tomu, že nemocnice zatím na rozdíl od některých soukromých ordinací nebývají vybaveny například platebními terminály. "Zatím je tu nemáme, stejně jako třeba čtečky čárových kódů, které používají na pokladnách," říká Martin Krbec, přednosta ortopedické kliniky v pražské vinohradské nemocnici. A nemocnice je zatím houfně nakupovat nebudou. "Rozsah nadstandardu je tak malý, že nemá smysl kvůli nim budovat platební systémy. Je otázka, nakolik se připlácení rozšíří," uvádí Stanislav Fiala, výkonný ředitel Asociace českých a moravských nemocnic. "V menších a středních městech na rozdíl od Prahy a Brna nepředpokládáme, že by bylo tolik klientů, kteří jsou ochotni ve větším rozsahu nadstandardy platit," domnívá se Fiala.

Ani změny v placení se ale nedotknou všech. Zavedení nadstandardu nepocítí například ti, kteří si nechají operovat oči kvůli tomu, aby už nemuseli nosit brýle nebo mohli mít méně dioptrií. Krátkozrakost pojišťovna pro úhradu nejspíš neuzná. Nadstandardní cenu proto budou pacienti hradit dál v plné výši. "Úhrada je jasná jen u lidí s šedým zákalem," míní Pitrová.

Místopředsedkyně vakcinologické společnosti Hana Cabrnochová upozorňuje, že ani v případě očkování lidé neušetří. Už nyní doplácejí jen rozdíl mezi dražší a proplácenou očkovací látkou. "Doplatek na očkování dětí proti pneumokoku je zhruba 400 korun a zůstane stejný i po zavedení nadstandardu," říká lékařka.

Smyslem nadstandardů navíc není šetřit peněženky pacientů. Naopak, díky nim by do systému měly přitéct další peníze. Už příští rok by to podle ministerstva mělo dělat 200 milionů korun.

O další nadstandardy se vedou spory

Prvních patnáct položek nadstandardů ministerstvo pustilo do připomínkového řízení před několika dny. Jsou součástí vyhlášky aktualizující seznam zdravotních výkonů. Původně měla platit už od ledna, kvůli množství připomínek se tak ale zřejmě stane až na přelomu prvního a druhého čtvrtletí (více čtěte zde).

Podle ministra Leoše Hegera je seznam zatím krátký kvůli ústavě, která garantuje přístup ke zdravotní péči. "Zavést nadstandardy jde jen tam, kde jsou dvě možnosti, které mají stejnou účinnost, ale jedna je dražší," vysvětlil. S rozšiřováním seznamu počká, až se rozhodne o stížnosti na reformu zdravotnictví, kterou chce ČSSD podat k Ústavnímu soudu.

Další položky by mohly přibýt příští rok. Lékaři i ministerstvo se budou dohadovat o připlácení si za náhrady kloubů, za ošetření mimo ordinační hodiny, o zpoplatnění robotických či laparoskopických operací. Pacient by si také mohl za peníze vybrat, kdo ho bude operovat.

Dětští lékaři zase navrhují, aby si rodiče mohli za úplatu přivolat lékaře k malému marodovi domů. "Představujeme si, že pojišťovna by hradila jen vyšetření a dopravní náklady by šly za pacientem," uvedla dětská lékařka Cabrnochová. Výjezd lékaře by stál několik stokorun, o něco dražší by byl ve svátek a o víkendu.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...Najdete na iDNES.cz