Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podloudná moc politiků ve výprodeji. Kupte ji, nebude, vybízí nadsázka

  12:46aktualizováno  12:46
Iniciativa Rekonstrukce státu nabízí slevy na podloudné získávání politické moci. Nadsázka v podobě fiktivního e-shopu upozorňuje na blížící se senátní hlasování o zákonu o politických stranách. Ten může podle iniciativy i přes nedostatky pomoci zprůhlednit politiku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Chcete ze země vyhnat imigranty, kteří v ní ještě nejsou, či bránit české tradice před českými tradicemi například šířením japonských restaurací? Pak si kupte vliv u Tomia Okamury.

Potřebujete pomoc s pořádáním tajných schůzek a přípravou převratu proti premiérovi, výhodně kupovat pozemky od kraje nebo získat PR služby za peníze z erárního rozpočtu? Vaším mužem je Michal Hašek.

Tedy alespoň podle „prvního e-shopu s politickou mocí“, jak stránku Výprodej vlivu nazvala Rekonstrukce státu.

„Slevy“ na koupení politické moci

„Slevy“ na koupení politické moci na webu Vyprodejvlivu.cz

Kromě dvou zmíněných politiků lze „nakoupit vliv“ také u Bohuslava Sobotky, Miroslava Kalouska, Andreje Babiše, Milana Chovance, Zdeňka Škromacha, Dominika Feriho či Matěje Hollana.

Akce je nadsázkou, která připomíná jedno z důležitých témat iniciativy Rekonstrukce státu. „Výprodej vlivu může skončit už 24. srpna, pokud senátoři schválí nová pravidla pro financování stran a kampaní. Ta můžou výrazně omezit nekontrolované a neprůhledné získávání vlivu u politických stran,” říká Pavel Franc z organizace Frank Bold, jeden z pěti garantů Rekonstrukce státu.

Reálně má „nákup vlivu“ podobu sdílení příspěvku na sociální síti Facebook, po kterém „kupující“ obdrží vzor e-mailové zprávy vybranému politikovi. A je na něm, jestli mu skutečně napíše.

Na politiky dohlédne nový úřad o pěti členech

Senátoři budou na konci srpna hlasovat o novele zákona o sdružování v politických stranách a hnutích a o novele volebních zákonů.

Zákony zavádějí limity financování volebních kampaní - na sněmovní volby 90 milionů korun, na krajské 91 (sedm milionů za každý kraj, Praha volí zvlášť). Stranické výdaje na kampaně v posledních letech spíš klesají, připomíná Rekonstrukce státu. Problémem však podle iniciativy je, že stotisícová sankce za překročení limitu je prakticky bezbolestná a dopad na stranu tak může být jen omezený.

Za klíčový prvek pokládají analytik Rekonstrukce státu Vít Šimral a Pavel Franc ze společnosti Frank Bold zřízení nezávislého úřadu, který má na financování stran a kampaní dohlížet. Pět členů úřadu bude nominovat a jmenovat společně prezident, Sněmovna, Senát a prezident NKÚ.

Poslanci ale zamítli pozměňovací návrh, který by omezil funkční období předsedy úřadu jen na jedno období - takové opatření obecně snižuje riziko, že šéf usilující o znovuzvolení bude někomu poplatný.

Balík zákonů přináší také vznik tzv. registru třetích osob, určeného pro registraci výraznějších externích příznivců a dárců - i jejich možnost přispívat finančně bude omezená. Opatření také cílí na boj s neoznačenou antireklamou - když nepůjde zjistit, kdo za kterou kampaní stojí, dostane pokutu reklamní agentura.

Místo transparentního účetnictví „transparentní“ účetnictví

V ideální podobě nenechali poslanci podle Rekonstrukce státu ani zavedení povinnosti vést volební výdaje a veškeré dary pro strany na transparentních účtech. Z transparentního účetnictví totiž budou vyjmuté provozní výdaje stran. „Reálně hrozí, že jako provozní bude uměle označena i spousta výdajů na volební kampaně, které tak zůstanou mimo dané limity,“ podotýká iniciativa.

Za nedostatek označuje iniciativa i to, že limity na dary nebudou platit pro zaváděné tzv. politické instituty jednotlivých stran a to, že mimo dohled kontrolního úřadu zůstanou obchodní společnosti navázané na politické strany. Rizika v tomto případě ukázala kauza „milion za zákon“, kdy poslanec KSČM Jiří Dolejš nabízel figurantovi MF DNES prohnání úplatku za změnu loterijního zákona přes inzerci v Haló novinách a společnost Futura (více zde).

„Většina chyb se dá řešit, nebo, když bude dobře fungovat dohledový úřad, můžeme aspoň minimalizovat jejich dopady (...) Přes všechny nešvary oba zákony představují velmi důležitý krok k tomu, aby skončilo propojení mezi stranami a tajemnými či netajemnými sponzory, kteří si snadno mohou kupovat svůj vliv,“ uvedli zástupci Rekonstrukce státu.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Najdete na iDNES.cz