Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Uprchlíci jezdí k německé hranici bez lístku, Rakušané je vozí zdarma

  19:29aktualizováno  19:29
Vídeň (Od reportérky iDNES.cz) - Vídeňské nádraží slouží pro migranty jen jako přestupní stanice do Německa. Od chvíle, co je rakouské dráhy posílají dál i bez jízdenky, je v nádražní hale mezi jednotlivými odjezdy vlaků sotva pár migrantů. Kolem nádraží zato působí hned několik neziskových organizací a zatímco čekají migranti na vlak, mají k dispozici vybavené zázemí.

Z vídeňského nádraží Westbahnhof vypravili zvláštní vlak pro uprchliky k německým hranicím do Salzburgu. | foto:  František Vlček, MAFRA

Před vídeňským nádražím Westbahnohof stojí skupinka jen asi šedesáti migrantů. Výrazně se ochladilo, a tak se ostatní šli raději schovat do tepla nákupního centra, které je součástí nádraží.

Oproti uprchlickému táboru v Nickelsdorfu na hranicích s Maďarskem je tu jen hrstka lidí. Nikdo se tu dlouho nezdržuje, většina míří vlaky dál na Západ, a ty odjely zrovna ráno.

Fotogalerie

Kolem poledne se však situace promění a na nádraží dorazí několik stovek lidí. Důvod je jednoduchý - vlak do Salcburku.

U nástupiště číslo jedna se rychle vytvoří fronta lidí, kterou policie po skupinkách pouští do vlaku.

Někteří mají skupinové jízdenky, ve zvláštních vlacích pro uprchlíky je však už nyní nepotřebují.

„Jezdí bez jízdenek posledních šest dní. Rozhodnutí vlády,“ říká jeden z pracovníků rakouských drah OBB.

Mezi nastupujícími uprchlíky kličkují s nákupními vozíky pracovníci Caritas a dalších neziskových organizací. Migranti si od nich berou jídlo na další cestu. Pokaždé, když se zaplní jeden vagon, pracovníci rakouských drah ÖBB ho zamknou. Nástup probíhá v poklidu a spořádaně.

Zdravotní péče, oblečení a jídlo. Dobrovolníci se snaží pomoci migrantům také na hlavním vídeňském nádraží:

Zítra chceme být v Hamburku

Když se nádraží vylidní, prochází mezi zbylými skupinkami migrantů dobrovolníci s letáky odkazujícími na pomoc v nedalekém centru. Veškeré informace jsou uvedené v arabštině, angličtině i farsí.

Uprchlická krize

Centrum je prakticky hned u nádraží a na případný nápor uprchlíků je dobře připravené. „Pobereme až 500 lidí. Zatím se nám nestalo, že by se sem někdo nevešel. Nejhorší to bylo minulé pondělí,“ vysvětluje Vučko Schoechner z organizace Die Kinderfreunde.

Na stolech uprostřed leží sušenky, ovoce, pečivo a další jídla. Uprchlíci si zde mohou udělat čaj nebo kávu a v celé budově mají k dispozici připojení k internetu. Pro děti je v zadní části hřiště s hračkami, za které by se nemusela stydět ani školka. Na stěnách jsou rozvěšené dětské obrázky. Ty však nejsou dílem dětí uprchlíků, ale darem víděňských školek.

Nyní je však v hale plné provizorních lůžek jen jedna skupina asi deseti lidí. Syřan Mahmúd, který za skupinu mluví, nám hned říká, že přišli z Aleppa. Na mobilním telefonu poté přehrává snímky svého města zničeného bombardováním. Mahmúdova skupina čeká na vlak do Hamburku, který pojede až zítra. Byli už v Salcburku, kde je však odmítli a poslali je zpátky do Vídně. Noc na úterý tak museli strávit na ulici.

Vídeňské hotely ubytovávají jen ty, kteří mají platné pasy. Mahmúdův kamarád Janbik má však jako Palestinec jen doklad, který mu v Sýrii vystavila OSN. Všichni doufají, že dnes najdou ubytování a budou se po těžké noci moct umýt a převléct. Na cestě jsou podle svých slov už skoro měsíc a jsou velmi vyčerpaní. Zítra už chtějí být v Hamburku.

To se jim však zřejmě nepovede. Německé úřady totiž v úterý kvůli přívalu uprchlíků nechaly do 4. října uzavřít trať mezi Salcburkem a Mnichovem. K tomuto opatření Berlín přistoupil už minulý týden, uprchlíky tím však nezastavil. Davy uprchlíků si ale našly alternaticní cesty - ať už s využitím jiných vlakových tras, po silnici či pěšky.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kyjev schválil zákon o reintegraci Donbasu, za okupanta označil Rusko

Ukrajinská armáda u Avdijivky - severního předměstí Doněcku, kde v současnosti...

Ukrajinský parlament po dlouhých diskusích schválil takzvaný zákon o reintegraci Donbasu, který stanoví podmínky pro...

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus, zahynulo 52 lidí

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Dvaapadesát lidí zahynulo v hořícím autobusu na západě Kazachstánu. Z hořícího vozu se zachránilo jen pět lidí. Všichni...

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Najdete na iDNES.cz