Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kalifornská studentka nosila v hlavě své dvojče, mělo vlasy i zuby

  9:49aktualizováno  9:49
Lékaři na klinice v Los Angeles vyjmuli 26leté dívce z hlavy nádor, který identifikovali jako její embryotické dvojče. Zlá sestra, jak dívka nádoru říká, byla hluboko v jejím mozku. Když nádor lékaři vyoperovali, zjistili, že měl zuby i vlasy.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Hynek GlosMF DNES

Studentka Jamini Karanamová z amerického státu Indiana si dlouho stěžovala na ospalost a potíže s čtením a soustředěním. Lékaři zjistili, že mezi hemisférami mozku má nádor. „Tento nádor byl přímo uprostřed, tedy extrémně hluboko v mozku,“ řekl doktor Hrayr Shahinian zpravodajskému webu BBC.

Lékaři ze specializovaného institutu v Los Angeles se rozhodli pro náročnou neinvazivní operaci. Dívce do lebky vyvrtali drobnou dírku, kterou jí do mozku prostrčil optické kabely a miniaturní chirurgické nástroje.

„Tradičně bychom ji museli rozříznout od ucha k uchu, sundat skalp a otevřít celou zadní část lebky,“ popsal Šahinian. Operace „klíčovou dírkou“ byla velmi náročná, bez ní by však dívka zemřela.

22.dubna 2015 v 12:10, příspěvek archivován: 25.dubna 2015 v 10:01

Surgeon Finds 'Embryonic Twin' Inside Woman's Brain: Report: It was worrying: the young… http://t.co/R2Wi4dm1dV pic.twitter.com/dftm4wnJcj

Když chirurgové nádor vyndali, zjistili, že jde o poměrně vzácný teratom, tedy nádor, který se vyvine z pozůstalých částí embryonální tkáně. Tato „parazitická dvojčata“ vypadají jako vaky masa a dorůstají různých velikostí. Někdy se v nich vytvoří i vlasy, zuby, svaly nebo i celé oko.

Vědci se o původu těchto nádorů přou. Někteří se domnívají, že jde o dvojče, které se v děloze matky nevyvine a je absorbováno do těla druhého dítěte. Tyto závěry podporují i vědci z Harvardu, kteří srovnávali četnost výskytu teratomů v rodinách s dvojčaty a bez nich. Jejich výzkum potvrdil, že rodiny s dvojčaty evidují i více případů teratomů. (Jejich závěry si můžete v originále přečíst zde).

V některých případech jsou teratomy vidět hned po narození díttěte, protože z jeho těla trčí jako nedovyvinuté siamské dvojče. Jindy, což byl i případ Jamini Karanamová, pomalu rostou skryté v těle a pacient o nich až do dospělosti nemusí vědět. Celkově však nejde o častý jev. „Tohle je můj druhý, a to jsem vyoperoval tak sedm nebo osm tisíc nádorů,“ dodal Šahinian. Nádor, který vyndal 26leté studentce z hlavy měl kost, zuby i vlasy.

„Byla to moje zlá sestra, která mě mučila posledních 26 let,“ žertovala Karanamová pro KNBC News, když jí lékaři o nálezu řekli. Před operací měli obavy, že nádor bude zhoubný, takhle by se dívka měla uzdravit už za tři týdny.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Unijní právo už nebude nadřazeno britským zákonům, odsouhlasili poslanci

Ilustrační snímek

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu ve středu v souvislosti s chystaným odchodem z Evropské unie odsouhlasili...

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus, zahynulo 52 lidí

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus

Dvaapadesát lidí zahynulo v hořícím autobusu na západě Kazachstánu. Z hořícího vozu se zachránilo jen pět lidí. Všichni...

Jsme p*del světa, přijeďte se podívat, láká Zambie na Trumpova slova

Přehradní nádrž Kariba, která se nachází v Zambii na řece Zambezi.

Prostořeký prezident USA Donald Trump si nedávno opět nedal pozor a označil africké a další chudé státy za „p*dele...

Najdete na iDNES.cz