Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Naděje trvá, Češi hledají své blízké

  1:00aktualizováno  1:00
Pátrání po pohřešovaných Češích v Asii, jejichž počet klesl na třináct, nepolevuje. Na radnici města Phúket visí plakát nabízející odměnu sto tisíc dolarů pro toho, kdo by našel živého Jakuba Dosoudila a Michaelu Beránkovou.

Vedle úřadů se o osudu svých blízkých snaží co nejvíce dozvědět i jejich rodiny.

Plakát nechala vyvěsit počítačová firma Cleverlance sídlící v Praze 9, jejímž ředitelem je právě Dosoudil a Beránková její zaměstnankyní.

Oba zmizeli na ostrově Phi Phi po úderu vlny tsunami 26. prosince.

Pod letákem je podepsán advokát rodin obou pohřešovaných Tomáš Roubík. Ten MF DNES potvrdil, že se před několika dny do Thajska vypravili přátelé Jakuba Dosoudila a Michaely Beránkové.

"Odjeli do Thajska ověřovat údaje, které nám poskytly thajské úřady," vysvětlil Roubík. Nejsou tam zatím dlouho, a tak podle něho na nové či jiné informace nenarazili. "Na takovém pátrání není nic divného, podobně to zkouší také firma Microsoft," dodal Roubík.

V Thajsku zůstává také jediný člen rodiny podnikatele Vladimíra Maňdáka. Prokazatelně přežil jen mladší syn, šestnáctiletý Pavel, který dosud odmítal z Thajska odletět a za pomoci známých se snaží rodiče a bratra najít.

"V nejbližších dnech by měl už odletět zpět do Čech. Poslední dny strávil hledáním svých rodičů. Naši úředníci mu pomáhali a postarali se o něj," říká Jiří Šitler, český velvyslanec v Thajsku.

Podle thajských úřadů již byly nalezeny některé doklady i osobní věci několika zmizelých Čechů. Není jasné, komu patří. Kromě Kristýny Jedlinkové si totiž rodiny těchto lidí nepřejí zveřejňovat jakékoli podrobné informace.

Oficiální seznam nezvěstných Čechů by mohl být o tři nezvěstné delší. Chybějí na něm Češi, kteří cestovali do Thajska či na Srí Lanku pod jiným pasem. Jde například o Čecha se švýcarským pasem Jaroslava Kudrnowského.

Podobných případů nezvěstných krajanů je víc. Ministerstvo zahraničí nyní prověřuje také osud Čecha, tentokrát se švédským pasem, Jindřicha Lindmajera. Třiašedesátiletý muž se v době katastrofy pohyboval na pláži letoviska Khao Lak, které bylo obrovskou vlnou téměř srovnáno se zemí, a zřejmě fotografoval. Je veden pod svým švédským občanstvím.

Podobné je to i s osmdesátiletou Češkou s britským pasem, která byla na dovolené na Srí Lance se svou českou přítelkyní. Obě byly podle dostupných informací ve chvíli úderu vln na pláži a patří mezi vážně pohřešované.

Na seznamu Mezinárodního červeného kříže se také objevilo jméno dalšího Čecha, Miroslava Kočera, který pochází z Českých Budějovic a jehož rodina o něm nemá informace. Podle dostupných informací však zřejmě ve chvíli úderu tsunami v Thajsku nebyl. Rodina se navíc na ministerstvo zahraničí obrátila teprve minulý týden. 

"V tomto případě jde o turistu, který pobýval v Indii a chystal se do Thajska," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Vážné obavy nadále panují o životy sedmi lidí. V době katastrofy totiž byli v místech, která zasáhla ničivá vlna. Jde o šest nezvěstných lidí v Thajsku a jednoho na Srí Lance. DNA několika příbuzných už prověřují thajské úřady.

Děti na základní škole v Ústí nad Labem vzpomínají třemi minutami ticha na oběti tsunami v Asii. (5. ledna 2005)

Japonská loď zachránila Indonésana, který strávil osm dní na moři mezi těly obětí tsunami. (5. ledna 2005)

Japonská loď zachránila Indonésana, který strávil osm dní na moři mezi těly obětí tsunami. Kapitán lodi vyfotil Rizala Shahputru ve chvíli, když si ho námořníci všimli, jak na moři stojí na prkně s větvemi. (5. ledna 2005)

Budhističtí mnichové zapálili svíčky při masové modlitbě věnované obětem tsunami na Thajském ostrově Phuket. (5. ledna 2004)

Šestice českých turistů, o jejichž život jsou největší obavy, 6. ledna 2004.

Kdo najde pohřešované Čechy? Plakát s nabídkou, který visí v thajských úřadech. Česká počítačová firma vyhlásila odměnu za nalezení svého šéfa a jeho přítelkyně.

Autoři:Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

Žraloci v Egyptě útočí, cestovky mlčí. V moři je prostě živo, argumentují

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Cestovní agentury nedostatečně informují o žralocích u Egypta, tvrdí turista, který se sám na podzim roku 2017 s...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Další z rubriky

Hamburk prodává na eBay domky pro uprchlíky, už pro ně nemá využití

Hamburk prodává domky, které byly postaveny pro uprchlíky. (16. srpna 2018)

Německé město Hamburk nabízí k odkoupení nevyužité domky pro migranty, které postavilo v roce 2015. Na internetovém...

Odejít se ctí. Česko truchlí za vojáky, ale smysl afghánské mise neřeší

Čeští vojáci v afghánském Bagrámu

Česká republika se rozloučila se třemi vojáky, kteří padli v Afghánistánu. Padají slova o hrdinech a zadržování...

Na janovském mostě byla trhlina už před pádem, ukázalo video

Na janovském mostě byla trhlina už před pádem, ukázalo video

Italský deník Genova Quotidiano zveřejnil video, které natočil jeden z řidičů jen dva dny před tragickým pádem...Najdete na iDNES.cz