Naděje trvá, Češi hledají své blízké

  1:00aktualizováno  1:00
Pátrání po pohřešovaných Češích v Asii, jejichž počet klesl na třináct, nepolevuje. Na radnici města Phúket visí plakát nabízející odměnu sto tisíc dolarů pro toho, kdo by našel živého Jakuba Dosoudila a Michaelu Beránkovou.

Vedle úřadů se o osudu svých blízkých snaží co nejvíce dozvědět i jejich rodiny.

Plakát nechala vyvěsit počítačová firma Cleverlance sídlící v Praze 9, jejímž ředitelem je právě Dosoudil a Beránková její zaměstnankyní.

Oba zmizeli na ostrově Phi Phi po úderu vlny tsunami 26. prosince.

Pod letákem je podepsán advokát rodin obou pohřešovaných Tomáš Roubík. Ten MF DNES potvrdil, že se před několika dny do Thajska vypravili přátelé Jakuba Dosoudila a Michaely Beránkové.

"Odjeli do Thajska ověřovat údaje, které nám poskytly thajské úřady," vysvětlil Roubík. Nejsou tam zatím dlouho, a tak podle něho na nové či jiné informace nenarazili. "Na takovém pátrání není nic divného, podobně to zkouší také firma Microsoft," dodal Roubík.

V Thajsku zůstává také jediný člen rodiny podnikatele Vladimíra Maňdáka. Prokazatelně přežil jen mladší syn, šestnáctiletý Pavel, který dosud odmítal z Thajska odletět a za pomoci známých se snaží rodiče a bratra najít.

"V nejbližších dnech by měl už odletět zpět do Čech. Poslední dny strávil hledáním svých rodičů. Naši úředníci mu pomáhali a postarali se o něj," říká Jiří Šitler, český velvyslanec v Thajsku.

Podle thajských úřadů již byly nalezeny některé doklady i osobní věci několika zmizelých Čechů. Není jasné, komu patří. Kromě Kristýny Jedlinkové si totiž rodiny těchto lidí nepřejí zveřejňovat jakékoli podrobné informace.

Oficiální seznam nezvěstných Čechů by mohl být o tři nezvěstné delší. Chybějí na něm Češi, kteří cestovali do Thajska či na Srí Lanku pod jiným pasem. Jde například o Čecha se švýcarským pasem Jaroslava Kudrnowského.

Podobných případů nezvěstných krajanů je víc. Ministerstvo zahraničí nyní prověřuje také osud Čecha, tentokrát se švédským pasem, Jindřicha Lindmajera. Třiašedesátiletý muž se v době katastrofy pohyboval na pláži letoviska Khao Lak, které bylo obrovskou vlnou téměř srovnáno se zemí, a zřejmě fotografoval. Je veden pod svým švédským občanstvím.

Podobné je to i s osmdesátiletou Češkou s britským pasem, která byla na dovolené na Srí Lance se svou českou přítelkyní. Obě byly podle dostupných informací ve chvíli úderu vln na pláži a patří mezi vážně pohřešované.

Na seznamu Mezinárodního červeného kříže se také objevilo jméno dalšího Čecha, Miroslava Kočera, který pochází z Českých Budějovic a jehož rodina o něm nemá informace. Podle dostupných informací však zřejmě ve chvíli úderu tsunami v Thajsku nebyl. Rodina se navíc na ministerstvo zahraničí obrátila teprve minulý týden. 

"V tomto případě jde o turistu, který pobýval v Indii a chystal se do Thajska," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Vážné obavy nadále panují o životy sedmi lidí. V době katastrofy totiž byli v místech, která zasáhla ničivá vlna. Jde o šest nezvěstných lidí v Thajsku a jednoho na Srí Lance. DNA několika příbuzných už prověřují thajské úřady.

Děti na základní škole v Ústí nad Labem vzpomínají třemi minutami ticha na oběti tsunami v Asii. (5. ledna 2005)

Japonská loď zachránila Indonésana, který strávil osm dní na moři mezi těly obětí tsunami. (5. ledna 2005)

Japonská loď zachránila Indonésana, který strávil osm dní na moři mezi těly obětí tsunami. Kapitán lodi vyfotil Rizala Shahputru ve chvíli, když si ho námořníci všimli, jak na moři stojí na prkně s větvemi. (5. ledna 2005)

Budhističtí mnichové zapálili svíčky při masové modlitbě věnované obětem tsunami na Thajském ostrově Phuket. (5. ledna 2004)

Šestice českých turistů, o jejichž život jsou největší obavy, 6. ledna 2004.

Kdo najde pohřešované Čechy? Plakát s nabídkou, který visí v thajských úřadech. Česká počítačová firma vyhlásila odměnu za nalezení svého šéfa a jeho přítelkyně.

Autoři:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Babičky v Zimbabwe léčí pacienty s depresí. Recept kopírují i v New Yorku

Žena protestuje proti vládě prezidenta Roberta Mugabeho. (16. července 2016)

Přátelské popovídání s člověkem, který má zkušenosti i čas, může lidem výrazně pomoci v boji s depresí. Přišel na to...

Spojené státy poprvé prošetří masové sexuální zneužívání dětí kněžími

Ilustrační snímek.

Ministerstvo spravedlnosti USA otevřelo vyšetřování sexuálního zneužívání mladistvých a dětí kněžími v Pennsylvánii....

Ronald neměl s vraždou nic společného, říká matka volavky z kauzy Kuciak

Slovenská policie zveřejnila identikit muže, po kterém pátrá v souvislosti s...

Ronald Rigó, čtyřiadvacetiletý mladík z Kolárova na jižním Slovensku, se v polovině září poznal na identikitu, který...Najdete na iDNES.cz