Před schůzí poslanců VV ve Sněmovně - Radek John (7. dubna 2011)

Před schůzí poslanců VV ve Sněmovně - Radek John (7. dubna 2011) | foto: Michal Doležal, ČTK

Naděje pro Kajínka a legální marihuana, po předchůdcích Johna zbyly divoké sliby

  • 52
Ministr vnitra Radek John se připravuje na odchod z ministerstva a novou roli vicepremiéra pro boj s korupcí. Za posledních 20 let je sedmým místopředsedou vlády bez ministerského křesla. Jeho předchůdci ale měli méně zásluh než nesplněných slibů a skandálů.

John podle koaliční dohody před nástupem do úřadu vicepremiéra opustí post ministra vnitra. Kolik lidí jako vicepremiér zaměstná, zatím John neví. Úřad vlády ve středu oznámil, že mu uvolní prostory v pražské Vladislavově ulici nebo ve Strakově akademii na pražském nábřeží Edvarda Beneše.

Vicepremiéry bez ministerstev měla od roku 1993 polovina z deseti vlád, které se v Česku vystřídaly. Až na druhý kabinet Mirka Topolánka s Alexandrem Vondrou je do vlády lákala výhradně ČSSD.

Za premiéra Miloše Zemana to byli vicepremiéři Egon Lánský a Pavel Rychetský. Za Vladimíra Špidly měl kabinet vicepremiéra pro výzkum a lidská práva Petra Mareše. S premiérem Stanislavem Grossem a Jiřím Paroubkem spolupracoval manažer Martin Jahn. Jiří Paroubek si do kabinetu přivedl současného europoslance ČSSD Jiřího Havla.

Bývalý místopředseda vlády Egon Lánský (ČSSD)

Egon Lánský, ČSSD, od 22. července 1998 do 1. prosince 1999 byl vicepremiérem pro koordinaci resortů zahraničí, vnitra a obrany
Lánský byl ve vládě odpovědný za přibližování země k Evropské unii a Miloš Zeman ho nazýval Panem Evropou. Jeho úřadování skončilo ani ne po roce a půl, kdy do Česka dorazil posudek z Bruselu, který nešetřili kritikou příprav vstupu Česka do Unie. Lánský navíc odcházel s aférou kolem utajovaného konta ve Vídni a Lánského začala vyšetřovat policie kvůli daňovým únikům. Rezignaci oficiálně zdůvodnil zdravotními důvody.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský při jednání soudu, které nezrušilo loňské volby v Praze.

Pavel Rychetský, od roku 1996 do roku 2003 členem ČSSD, od 22. července 1998 do 12. července 2002 byl vicepremiérem a předsedou Legislativní rady vlády
V roce 1999 Rychetský navrhoval zrušení nebo "hlubokou" reorganizaci Bezpečnostní informační služby. V roce 2001 nechal znovu otevřít kauzu doživotně odsouzeného vraha Jiřího Kajínka. Ten mu v písemném vyjádření poděkoval. Před 10 lety pak Rychetský vstoupil do sporu statistiků a Úřadu pro ochranu osobních údajů, zda je při sčítání lidu nezbytné uvádět osobní údaje. Rychetský se později na krátko stal také ministrem a senátorem, dnes je předsedou Ústavního soudu.

Petr Mareš

Petr Mareš, bývalý předseda a člen zaniklé US-DEU, od 15. července 2002 do 4. srpna 2004 byl vicepremiérem pro výzkum a vývoj, lidská práva a lidské zdroje
Vlnu kritiky vyvolal v roce 2003 návrhem, aby Česko odškodnilo Němce žijící na jeho území za křivdy napáchané bezprostředně po druhé světové válce. Mareš ale především proslul jako bojovník za legalizaci marihuany. V novele trestního zákona v roce 2003 navrhoval, aby člověk, který u sebe má "rozsáhlejší množství" marihuanových cigaret, dopustil pouze přestupku nikoliv trestného činu.

Martin Jahn

Martin Jahn, nestraník, od 4. srpna 2004 do 25. dubna 2005 byl vicepremiérem vlády pro ekonomiku
Do vlády ho vytáhl tehdejší premiér a šéf ČSSD Stanislav Gross. Do jeho kompetence spadala koordinace hospodářské politiky vlády. V roce 2005 mimo jiné vládě předložil návrh zákona na snížení administrativní zátěže podnikatelů. Ten měl zajistit, aby podnikatelé nemuseli úřadům hned několikrát předkládat zprávy o počtu emisí, o pracovních podmínkách nebo doklady o vzdělání. Jahn také navrhoval razantní snížení daní z příjmu. Po angažmá ve vládě začal pracovat pro koncern Volkswagen. Do blízkosti české vrcholné politiky se vrátil ještě v roce 2009 jako člen Národní ekonomické rady vlády, kde prosazoval šrotovné.

Jiří Havel komentuje ve štábu ČSSD výsledky eurovoleb (7. června 2009)

Jiří Havel, ČSSD, od 3. ledna 2006 do 16. srpna 2006 byl vicepremiérem pro ekonomiku
Po sto dnech ve funkci Havel hlásil, že největším jeho úspěchem je prosazení konkurzního zákona. Na tom pracoval už jeho předchůdce Martin Jahn. Zákon mimo jiné přinesl lidem možnost osobního bankrotu. Havel měl také plány, že se od roku 2006 do roku 2010 zdvojnásobí financování vědy a výzkumu. Od roku 2009 je europoslancem.

Ministr obrany Alexandr Vondra oznámil, že dává svou vládní funkci k dispozici.

Alexandr Vondra, ODS, od 9. ledna 2007 do 8. května 2009 byl vicepremiérem pro evropské záležitosti
Současný ministr obrany zanechal v roli vicepremiéra dvě nesmazatelné stopy. Jednou je jeho spoluúčast na vyjednávání o umístění amerického radaru v Čechách, ze kterého nakonec Američané ustoupili. Další pak české předsednictví Evropské unii, které Vondru pronásleduje dodnes. Vyšlo totiž najevo podezření, že zajištění akcí provázela o desítky milionů předražená zakázka pro soukromou společnost. Jako vicepremiér usiloval s europoslankyní Janou Hybáškovou, aby Evropská unie měla jednotnou platformu, která by koordinovala výzkum totalitních režimů. Za jeho úřadování se v Bruselu ocitla plastika Davida Černého Entropa a Vondra se musel za Česko omlouvat uraženým národům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video