Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Naděje Poláků na cestu do USA bez víz posílila

  6:53aktualizováno  6:53
Americký Senát schválil imigrační zákon, který ruší víza pro Poláky. Ostatní státy, včetně České republiky a Slovenska, nesplňují kritérium počtu vojáků ve dvou operacích v Iráku a Afghánistánu. Normu ještě může změnit Sněmovna reprezentantů.
Na bezvízový styk s USA chybí Česku vojáci v Iráku nebo Afghánistánu. Ilustrační foto

Na bezvízový styk s USA chybí Česku vojáci v Iráku nebo Afghánistánu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nejširší podobu imigračního zákona za poslední dvě desetiletí schválil Senát 62 hlasy, proti bylo 36 senátorů.

Český velvyslanec ve Washingtonu Petr Kolář zařazení dodatku přivítal jako dobrý začátek. "V prvé řadě chceme, aby politický průlom neskončil," řekl Kolář.

Spolu s diplomaty z postkomunistických nových zemí EU se bude snažit, aby při dalším projednávání byla pasáž stanovující minimální počet vojáků v operacích Irácká svoboda v Iráku a Trvalá svoboda v Afghánistánu odstraněna, nebo aby zahrnovala i další mise Severoatlantické aliance, ať už v Afghánistánu, Iráku nebo například na západním Balkánu.

Minimální počet 300 vojáků podle Koláře diskriminuje malé, zejména pobaltské státy EU. "Ty země přispívají na společné operace s USA a NATO v průměru na hlavu víc než USA. A to by se mělo vzít v úvahu," prohlásil.

"Pokud tam ta čísla zůstávají, tak to s prominutím vypadá jako jakýsi handl víza za vojáky nebo za určitý počet vojáků. A to není fér," dodal velvyslanec.

Vízový režim mezi USA a novými zeměmi EU, vyjma Slovinska, je dlouhodobě nevyrovnaný. Zatímco občané těchto států potřebují k cestám za oceán víza, Američanům k návštěvám České republiky a dalších nových členů EU stačí pas.

Zákon řeší přistěhovalce i stavbu zdi na hranici s Mexikem
Schválený zákon také předpokládá zavedení programu takzvaných hostujících pracovníků. Umožní nezákonným přistěhovalcům, kteří jsou v USA dva až pět let, požádat o pracovní víza a posléze o trvalý pobyt, který je předstupněm amerického občanství.

Hranice s Mexikem na jihu USA by se měla posílit o 4000 strážců a o dalších 2500 inspektorů by se měly rozšířit řady pracovníků na hraničních přechodech. Podél několika úseků hranice by se měl vystavět plot v celkové délce 600 kilometrů. S tímto opatřením počítá i sněmovní verze, ale plot by podle ní měl být podstatně delší.

Přijetí zákona v Senátu, který předložila společně skupina republikánských a demokratických senátorů, se vzpírali konzervativnější republikáni, kteří odmítali zejména možnost legalizace nezákonných přistěhovalců. V USA jich je podle odhadů 11 až 12 milionů, převážně z Latinské Ameriky.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Kosovu zavraždili předáka místních Srbů, Bělehrad je v pohotovosti

Oliver Ivanovič na snímku z října 2004

Čelný politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič byl v úterý zavražděn v Kosovské Mitrovici. Oznámila to srbská...

Archeologové objevili skrytý tunel pod berlínskou zdí, zasypala ho Stasi

Žena opouští šachtu při útěku do Západního Berlína (5. října 1964)

V německé metropoli archeologové před několika dny odkryli přes padesát let ukrytý tunel, který vedl pod berlínskou...

Na Slovensku mají šanci na propuštění brutální vrah i mafiánští bossové

Vrazi Lubor Masár (v popředí) a Ján Molnár před bratislavským soudem 17. ledna...

Po pětadvaceti letech se na Slovensku první odsouzení na doživotí mohou dostat na svobodu. V příštích letech by takto z...

Najdete na iDNES.cz