Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nadaným školákům zbývá na přihlášky jen pár dní

  10:39aktualizováno  10:39
Jen do 15. listopadu mají čas na podání přihlášky nadaní žáci, kteří mají zájem studovat na střední umělecké škole. Pokud se chtějí dostat na konzervatoře a umělecké obory škol, musí formuláře ředitelům základních škol odevzdat do středy 15. listopadu. V lednu je čeká talentová zkouška.
V lednu čekají zájemce o umělecké obory talentové zkoušky. Ilustrační foto

V lednu čekají zájemce o umělecké obory talentové zkoušky. Ilustrační foto | foto: Slavomír KubešMF DNES

Děti mají na výběr ze sedmi hlavních uměleckých oborů, například restaurátorství, hudebně-dramatické umění nebo tanec. Na taneční školy se mohou přihlásit už v páté třídě.

Umělecké obory nabízí několik desítek škol, většinou mají více uchazečů než míst. Například Konzervatoř Jaroslava Ježka přijala v minulém roce ke studiu v oboru hudba asi třetinu zájemců, v oboru hudebně dramatické umění dokonce 12 uchazečů z 85.

U talentových zkoušek plní děti obvykle několik úkolů. Zájemci o studium na Střední umělecké škole v Ostravě, kteří mají na výběr studium fotografie, ilustrace, keramiky, propagační grafiky, průmyslového designu a malby, si musí poradit s kresbou lidské hlavy, malbou zátiší a modelováním nějakého předmětu.

"Pokud děti uspějí první den, pokračují o den později testem všeobecných znalostí. Rozhodující však je talentová zkouška. Občas se ale stane, že ke studiu přijmeme velmi talentované dítě, které má na vysvědčení čtyřky a pak studium nezvládá a musí školu opustit," líčí průběh přijímacího řízení Jana Fielková z oddělení studijních záležitostí.

Podle ní je největší zájem o ilustraci a grafiku, kam se hlásí kolem 40 žáků, škola jich přijímá devět do každého oboru.

Kdo neuspěje, neměl by zoufat
Děti, které neuspějí, by se neměly situací příliš trápit, tvrdí pracovník pedagogicko-psychologické poradny v Liberci Vladimír Píša. Podle něj nepřijetím nekončí jejich možnost uplatnit se na uměleckém poli, mají spoustu mimoškolních příležitostí a zkusit štěstí mohou znovu v přijímacím řízení na vysokou školu. "Někdy talent dozrává až později, kolem osmnáctého roku, takže má spousta mladých lidí ještě dost času.".

"Umělecké duše často prožívají vše citlivěji, ale žádný tragický případ kvůli nepřijetí na tento typ střední školy nepamatuji," dodal. Přesto se podle něj vyplatí mít od počátku velmi realistický přístup a přesně si zjistit převis poptávky na jednotlivých oborech a schopnosti, které jsou pro přijetí na něj skutečně rozhodující.

Některé školy nabízejí možnost přijetí mimořádně nadaných dětí i do vyšších ročníků v průběhu celého školního roku. Pokud děti u talentových zkoušek neuspějí, mohou se do konce února přihlásit na jinou střední školu společně se svými vrstevníky.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, bez proudu jsou tisíce domácností

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který ve čtvrtek odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek...

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz