Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nadace Naše dítě dostala cenu europarlamentu. Týrané chrání přes 20 let

  19:30aktualizováno  19:30
Více než dvě desetiletí Nadace Naše dítě pomáhá týraným, zneužívaným a opuštěným a dětem. Je také partnerem například Linky bezpečí, na níž se loni se svými problémy obrátilo na 190 tisíc dětí. V pondělí proto zakladatelka organizace Zuzana Baudyšová převzala Cenu evropského občana, kterou uděluje Evropský parlament.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: AP

Cenu za 21 let činnosti nadace Baudyšové na pondělním ceremoniálu ve Valdštejnském paláci předala europoslankyně Dita Charanzová, která organizaci rovněž na ocenění navrhla.

Cena evropského občana

Cena evropského občana se uděluje od roku 2008, česká organizace ji získala poprvé. Cena oceňuje mimořádné aktivity podporující vzájemnou spolupráci členských států a za podporu základních práv a hodnot Evropské unie.

Nadace Naše dítě cenu dostala za dlouhodobou pomoc ohroženým dětem, která díky spolupráci s mezinárodními organizacemi přesahuje rámec České republiky. Nadace je členem mezinárodní organizace Missing Children Europe, která se zaměřuje na pomoc pohřešovaným dětem a na ochranu dětí před sexuálním zneužíváním, a byla členem evropské aliance eNASCO.

„Cena evropského občana je pro tým nadace profesním závazkem další pomoci dětem týraným, zneužívaným a handicapovaným,“ uvedla Baudyšová (rozhovor se zakladatelkou nadace čtěte zde).

Nadace pomáhá týraným dětem již od roku 1993 a spolupracuje při tom s řadou mezinárodních organizací v oblasti ochrany dětí.

Jejím vůbec nejznámějším projektem je Linka bezpečí, k níž se později přidala Rodičovská linka a Linka vzkaz domů. Mezi důležité projekty posledních deseti let patřil například Bezpečný internet dětem či Internet Hotline, jehož cílem bylo zamezit šíření dětské pornografie.

O znásilnění či týrání se děti nejčastěji svěří na chatu

Loni Linka bezpečí, kterou Nadace Naše dítě založila a dosud ji finančně podporuje, přijala téměř 190 tisíc hovorů, což bylo o 14 procent méně než v předchozím roce. „Situace však byla zapříčiněna krizovým obdobím na začátku minulého roku, které mělo za důsledek pokles počtu přijatých hovorů, protože jsme nemohli naplnit kapacitu směn na Lince bezpečí - neměli jsme dostatek finančních prostředků na mzdy konzultantů,“ vysvětlila pro iDNES.cz mluvčí Linky důvěry Lucie Kopejtková.

Linka bezpečí

Linka bezpečí byla založena v roce 1994. U jejího zrodu stála Zuzana Baudyšová, Jarmila Knight a David Marx. Klade si za cíl zajišťování pomoci a ochrany dětem a mladistvým v tíživých či krizových životních situacích. Při jí od počátku pomáhá Nadace Naše dítě. V roce 2004 se Sdružení Linka bezpečí finančně oddělila.  V současné době je Nadace Naše dítě jedním z  partnerů Linky bezpečí, kteří ji finančně podporují.

Děti se však na Linku bezpečí čím dál více obracejí prostřednictvím chatu a e-mailu. „Děti, které se k nám z důvodu omezení kapacity nedovolaly, se na nás mohly obrátit přes chat a e-mail. Tento trend i nadále pokračuje, e-mailových dotazů výrazně přibývá. Právě v online komunikaci se děti častěji svěří s opravdu závažnými tématy. Setkáváme se zde například s příběhy dívek, které se po mnoha měsících poprvé svěří s tím, že byly znásilněny nebo příběhy dětí, které jsou týrané a zneužívané,“ říká Kopejtková.

Nejčastěji se v loňském roce děti na Linku bezpečí obracely s problémy sexuálního zrání (21 procent), osobními tématy (18 procent) a s problémy s láskou a partnerstvím (13 procent).

Podle Kopejtkové jsou různá období roku různě kritická pro určitá témata. V období vysvědčení například pravidelně přibývá hovorů právě na toto téma, v době prázdnin a Vánoc zase narůstá téma rodinných vztahů, začátek školy je pak pravidelně spjatý s nárůstem hovorů na téma školní šikany. V průběhu dne děti nejčastěji volají mezi 13. a 17. hodinou.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...Najdete na iDNES.cz