Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nad osudem Ještědu visí otazník, digitální nebude

  11:09aktualizováno  11:09
Obdivovatelé nejznámějšího českého vysílače Ještěd se obávají o jeho osud. Není totiž na seznamu zařízení, ze kterých se bude šířit digitální vysílání. Obdivovaná stavba architekta Karla Hubáčka, která má šanci dostat se pod ochranu UNESCO, tak přijde o jednu ze svých hlavních funkcí.

Kromě vysílání přináši stavbě na Ještědu peníze i unikátní hotel. | foto: Dan Materna

Podle plánu přechodu na digitální vysílání by měl signál z Ještědu skončit v červnu 2009. "Ještěd tím ekonomicky oslabí, to je jisté," podotkl liberecký hejtman Petr Skokan.

Až do té doby Radiokomunikace Ještěd potřebují pro šíření signálu, po roce 2009 se pro ně může stát nadbytečným majetkem, který nesouvisí s jejich podnikáním. Už v minulosti zazněly hlasy, že Radiokomunikace by se nejradši národní kulturní památky zbavily.

Situaci ještě zkomplikoval ve čtvrtek oznámený prodej Radiokomunikací společnostem Lehman Brothers Holdings Inc. a Mid Europa Partners. - více zde

"Je otázkou, zda pro nové majitele nebude Ještěd jen účetní položkou, kterou kdykoliv prodají," netají se obavami o budoucnost vysílače a hotelu v jednom Skokan.

Kvůli prodeji se k budoucnosti své stavby nikdo z Radiokomunikací nechtěl vyjádřit.

Radiokomunikace přitom už začaly s přípravou projektu na postupnou opravu více než třicet let starého vysílače. Na částečnou opravu chtějí získat peníze z takzvaných norských fondů, s krajem sepsaly smlouvu o spolupráci.

Ještěd přitom potřebuje rozsáhlé investice do oprav, některé zdroje mluví až o čtvrt miliardě korun. Potřeba je například postavit čističku. Velkou sumu by mělo spolknout i vybavení původním nábytkem navrženým speciálně pro Ještěd.

"Minulý týden jsem mluvil s jejich ředitelem. Je prý jejich zájmem si Ještěd ponechat. Uvidíme, jaký názor bude mít nový majitel," podotkl liberecký fotograf Jiří Jiroutek, který bojuje za záchranu vysílače i například publikací a výstavou Fenomén Ještěd. Ta má zavítat i do Londýna.

Ještěd je již Národní kulturní památkou a spěje i k zápisu do UNESCO. Národní památkový ústav doporučí ministerstvu kultury, aby vysílač zařadilo na seznam památek, které by za Českou republiku mohly o zápis na listinu světového dědictví žádat.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Najdete na iDNES.cz