Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nad mosteckými doly se zavře voda. Vznikne nové jezero

  16:15aktualizováno  16:15
V Česku vznikne nové jezero. Bude větší než Máchovo a svou plochou se zařadí k největším v zemi. Voda zalije vytěžený uhelný důl na místě, kde dříve stálo staré město Most. To zboural komunistický režim v 70. a 80. letech kvůli těžbě hnědého uhlí.

Těžba uhlí byla definitivně ukončena 31. srpna 1999. | foto: MF DNES

Na břehu jezera budou turistické stezky, přístav či velký model původního města.

Jezero, které dosáhne plochy 312 hektarů, se začalo plnit ze speciálního potrubí. Stačilo, aby v pátek vodohospodáři otevřeli stavidla. Lidé se v nádrži budou koupat do čtyř let. Plán je zajímavý i pro pamětníky původního města. Okolí jezera se totiž může stát znovu jedním z center společenského dění.

Těžební oblast u města Most.

"Uvažujeme o tom, že by na břehu vyrostla nová čtvrť," říká náměstkyně primátora Hana Jeníčková. Město se chystá vypsat na okolí jezera architektonickou soutěž.

Tisíc litrů za vteřinu
Přípravné práce napouštění však začaly už před čtyřmi lety. Bylo potřeba nejdřív rozebrat a odvézt důlní techniku a utěsnit bývalé sloje, aby voda neprosakovala do podzemí. Musely se také zpevnit svahy, aby neujížděly.

Voda se odebírá z Nechranické nádrže na Ohři. Blíže sice teče řeka Bílina, ale její špinavá voda nevyhovovala.

"Do budoucího jezera vtéká každou vteřinu přes tisíc litrů vody. Vše je spočítáno a postaveno tak, že napouštět můžeme celoročně, bez ohledu na to, zda nepřijdou třeba velké mrazy. Omezení by nastalo jen při opravdu extrémních klimatických podmínkách," uvedl Petr Lenc, ředitel státního podniku Palivový kombinát Ústí.

Těžební oblast u města Most.

Jeho podnik projekt jezera připravil a pracuje na něm. Do prostoru vznikajícího jezera je však zatím pro lidi vstup zakázán. Pořád jde o součást bývalého dolu Ležáky.

Místo pro nedělní výlet
Jezero výrazně změní krajinu. Velká část obyvatel dnešního Mostu se bude moci na novou vodní plochu jezera dívat z okna, ze středu nynějšího města bude možné k nábřeží dojít pěšky.

Celý areál by měl v budoucnu patřit radnici. Rekreanti by si tam měli užívat pláží a další návštěvníci promenády a restaurací. Úctyhodná maximální hloubka 75 metrů nejspíš přiláká výpravy potápěčů.

Kousek dál má také vyrůst nová čtvrť města. Na břehu se také postaví pravoslavný kostelík i zmenšenina bývalého historického Mostu – tematický park s názvem MiniMost.

"Modely chceme postavit v měřítku 1 : 25. Budou představovat významné stavby zaniklého města, kostely nebo divadlo. MiniMost bude připomínat dnešní parky s modely, jaké lze najít třeba v Mariánských Lázních," popisuje záměr mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková.

Pravoslavný kostelík už podle Sedláčkové připravují tesaři v Rumunsku a do Česka se pak přenese. Okolí jezera protkají cyklostezky.

Těžební oblast u města Most.

I když se při pohledu na uhelnou pánev Mostecka zdá, že místo je navěky odsouzené k ošklivosti, ve skutečnosti už dnes v okolí Mostu najdete na místě bývalých dolů a výsypek třeba vinice nebo závodiště pro koně. O kus dál je známý autodrom.

Na první pohled nejde poznat, že se tam dříve dobývalo uhlí. Jezero Most nebude ani první vodní plochou, která vznikla na místě bývalého dolu. Vyznavači windsurfingu a jezdci na vodních skútrech si už oblíbili menší nádrž Matylda na druhé straně Mostu.

Miladě chybí už jen tři metry
Krajináři, kteří vracejí sever Čech po dolování do původního stavu, už jedno jezero s plochou stovek hektarů založili v roce 2001 na Ústecku. Stále se napouští a "přibližuje" k okraji Ústí nad Labem, jehož občanům bude sloužit k rekreaci.

Demolice starého Mostu v roce 1975

Jezero se bude jmenovat Milada, i u něj vyroste zázemí pro plavce a cyklostezky. "Do úplného napuštění už chybí asi tři metry. Počítám, že konečné hladiny jezero dosáhne za dva roky," sdělil včera starosta nedalekých Chabařovic Jiří Záhořík.

Ekolog Miroslav Patrik, předseda organizace Děti Země, však trochu překvapivě nadšení z velkých jezer nesdílí.

Starý Most, Děkanský kostel

"Byl bych raději, kdyby se při rekultivacích vytvořila trochu pestřejší krajina. Upřednostňoval bych menší vodní plochu a na březích
třeba lesy. Chápu ale, že napustit velké jezero je levnější varianta," míní Patrik.

Likvidace starého města Most

Královské město Most zmizelo v 70. letech minulého století v hnědouhelné těžební jámě.

S jeho likvidací se začalo počítat zhruba na počátku šedesátých let. Plánovači rozhodli, že je cennější zhruba 100 milionů tun uhlí než historické město , kde v té době žilo kolem 30 tisíc obyvatel.

Jedinou stavbou, která měla být z Mostu zachráněna, byl kostel Nanebevzetí Panny Marie, zbytek domů byl zbourán.

Přesun stavby vážící deset tisíc tun (včetně podpůrné ocelové konstrukce) začal 30. září a trval do 27. října 1975. Kostel byl posunován na čtyřech kolejích, zezadu byl tlačen a zepředu brzděn hydraulickými válci. Cestu dlouhou 841 metrů zdolal průměrnou rychlostí 2,16 centimetru za minutu.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz