Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nad Itálií visí hrozba 11. září

  16:45aktualizováno  16:45
USA varovaly před novými sebevražednými útoky sítě Al-Kajda. Pětičlenné skupiny teroristů podle amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost chtějí koncem léta zaútočit opět pomocí unesených letadel, podobně jako 11. září 2001. Cíle hledají na východě USA, v Británii, Itálii a Austrálii.

Podle listu Corriere della Sera přišli Američané s tím, že Al-Kajda chce zaútočit v Itálii s letadlem uneseným v nedalekém Chorvatsku.

Americké varování, součást balíku zpravodajských informací, dorazilo do Říma před několika dny. Terčem má být některý z amerických objektů v zemi.

Italské bezpečnostní složky jsou zdrženlivé. "Nemáme konkrétní signály o hrozbě ohrožující italské zájmy," uvedl ministr vnitra Giuseppe Pisanu.

Varování upozorňuje na podezřelé teroristické buňky operující v Itálii, které mohou mít při plánování útoku logistické úkoly.

Podle Corriere della Sera italští vyšetřovatelé prověřují, zda do přípravy útoku není zapojen někdo z desítek vytipovaných podezřelých a zatčených.

Úřady se také zaměřují na mešity v Itálii, které jsou považovány za centra islámských extremistů. Americké varování se zmiňuje o mešitě v Miláně, kterou označuje za "nádraží" Al-Kajdy.

Italská policie v minulých letech zatkla v rámci různých vyšetřování - nejen v Miláně, ale i jinde v zemi - řadu lidí podezřelých z napojení na Al-Kajdu. Zadržení byli obviněni z logistické podpory teroristů, zejména falšování dokladů.

USA kromě příslušných zemí varovaly také letecké společnosti a bezpečnostní agentury. Bílý dům zatím nepřikročil ke zvýšení stupně pohotovosti, který zůstává na úrovni "žlutá", tedy zvýšené riziko útoku.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turci začali ostřelovat Afrín, kurdské území na severozápadě Sýrie

Turecké jednotky v provincii Hatay na pomezí Turecka a Sýrie (17. ledna 2018)

Turecká armáda začala z tureckého území ostřelovat severosyrskou oblast Afrín, ovládanou Kurdy. Ankara několik dní...

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

Najdete na iDNES.cz