Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nad Českem je radioaktivita z Japonska, zdraví neohrožuje

  15:10aktualizováno  15:39
Státní ústav radiační ochrany dnes na území České republiky naměřil zvýšenou radioaktivitu. Pochází z poničené jaderné elektrárny Fukušima v Japonsku. Podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost nemá naměřené množství žádný vliv na zdraví lidí.

V Japonsku testují na přítomnost radiace i obyvatele. | foto: AP

Podobné množství radiace naměřily úřady také ve Švédsku, Finsku, Polsku a Bulharsku. Slabá radiace dorazila přes Tichomoří a Severní Ameriku do Evropy už v úterý, kdy se objevila nad Islandem.

Co se skrývá ve vzduchu?

Detekována byla podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost stopová množství radionuklidů jódu (I 131) a césií (Cs 134, Cs137) řádově v mikro Bq (1 Bq je jednotkou aktivity radionuklidů) v kubickém metru vzduchu.

"Státní ústav pro jadernou bezpečnost opakovaně ujišťuje občany, že naměřené hodnoty nemají a nebudou mít jakýkoliv význam z hlediska vlivu na zdraví osob," uvedla pro iDNES.cz šéfka úřadu Dana Drábová.

Pro srovnání doplnila, že v době po Černobylské havárii byly tyto hodnoty měřené na území ČR zhruba desettisíckrát vyšší a ani ony nevedly k přímému ohrožení zdraví. "Nadále nedoporučujeme užít stabilní jód, není pro to žádný důvod. Měření budou nyní kontinuálně pokračovat," dodala Drábová.

Částice radionuklidů jódu a césií se do Česka dostaly pohybem vzdušných mas přes Atlantický oceán.

S poškozenou elektrárnou bojují v Japonsku už dva týdny

Od 11. března, kdy severovýchodní Japonsko zasáhlo mohutné zemětřesení a následné tsunami, se operátoři snaží v poškozené fukušimské elektrárně obnovit chlazení palivových tyčí. Nouzově se snaží je ochlazovat vodou, protože chladicí zařízení bylo při zemětřesení poškozeno a z reaktorů uniká radiace, byť zjevně zatím ne v dávkách bezprostředně ohrožujících zdraví obyvatel.

Japonský premiér Naoto Kan v pátek prohlásil, že situace ve Fukušimě je i nadále velmi vážná a nepředvídatelná. Pracovníci japonské jaderné bezpečnostní agentury se obávají, že na nádrži paliva třetího reaktoru může být prasklina.

Úřady kontrolují zboží z Japonska

Už týden čeští kontroloři prověřují potraviny, které se dovážejí z Japonska. Chtějí tak vyloučit, že by se na pulty obchodů dostaly kontaminované potraviny.

U každé zásilky úřady prověřují dokumentaci a odebírají vzorky. Podle Státní veterinární správy i Státní zemědělské a potravinářské inspekce úřady zatím neobjevily nic, co by lidem mohlo uškodit.

Evropská unie nařídila kontrolu zásilek z Japonska od 28. března.

Tím by se zvýšila pravděpodobnost vážnějšího znečištění životního prostředí, upozorňuje agentura AP. Stejná agentura ovšem o několik hodin později uvedla, že tomu nic nenasvědčuje. Radiace může prý unikat jinak.

Provozovatel elektrárny firma TEPCO v pátek oznámila, že do reaktorů 1 a 3 začala pumpovat sladkou vodu. Reaktor číslo 2 se jí dočká v nejbližší budoucnosti.

Tento proces umožní pracovníkům elektrárny omezit a časem zcela zastavit chlazení palivových tyčí mořskou vodou, kterou používají prakticky od začátku jaderné havárie. Jinou vodu totiž k dispozici po ničivém tsunami neměli, mořská voda ale reaktory nenávratně ničí.

Zdravotní rizika zasažení radiací

Zdravotní rizika zasažení radiací

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...Najdete na iDNES.cz