Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Náckovský pochod musí být legální

  16:00aktualizováno  16:00
Jak ctěná veřejnost bezpochyby zaznamenala, desátého listopadu chtějí dva tuzemští náckové slyšící na jména Erik Sedláček a Patrik Vondrák uspořádat pochod pražským židovským městem. To je vše, co víme. Není dokonce ani potvrzeno, že to má být průvod pochodňový.
V demokratickém systému není či přesněji nemá být nikdo posuzován podle toho, kdo je, ale podle toho, co dělá.

V demokratickém systému není či přesněji nemá být nikdo posuzován podle toho, kdo je, ale podle toho, co dělá. | foto: David VotrubaiDNES.cz

Konopná oprátka JXD

Je jen naplněna skutková podstata nahlášení shromáždění občanů na ona dvě jména a s deklarovaným cílem protestovat proti naší vojenské účasti v Iráku.

Media okamžitě začala spekulovat, kdo za to může, že na výročí zahájení holocaustu, o Křišťálové noci, potáhnou náckové mezi synagogami, a tak se pokusím zopakovat několik základních důvodů, proč je dobře, že jim to zakázat nejde.

Oba pánové splnili svou povinnost a nahlásili, že svolávají shromáždění občanů. Oba pánové mají minulost vroubenou neonacistickými aktivitami, oba za ně už měli patálie s úřady. Nebyli však odsouzeni k žádnému trestu, který by jim zakazoval pořádat demonstrace.

Proto, když splnili svou zákonnou povinnost a na pražský Magistrát věc náležitým způsobem oznámili, nemá demokratická společnost žádný nástroj jim v pochodu zabránit. Mají totiž vytyčený naprosto legitimní cíl, vyjádření názoru, se kterým sice můžeme nesouhlasit, ale který musí každý mít právo vyslovit.

Když si řekneme, že to jsou přece náckové, nelze v demokracii říci než "no a co". V demokratickém systému totiž není či přesněji nemá být nikdo posuzován podle toho, kdo je, ale podle toho, co dělá.

Do momentu, než by se třeba na demonstraci ukázalo, že chtějí demonstrovat za něco jiného, než nahlásili, jsou to pro úřady občané jako každý jiný a v jejich právech nelze dělat rozdílu mezi nimi a slušnými lidmi. Jinak by se sám systém demokracie zhroutil.

Loni Magistrát - v souladu s pochopitelným postojem, že by bylo lepší, kdyby tam náckové nepochodovali - stejný pochod zakázal, letos už nemůže, protože oni se odvolali k soudu a soud jejich nárok demonstrovat na podporu nějaké tehdy deklarovaného zákonného požadavku potvrdil.

Letos už tedy předem pochod zakázat nelze, a já jsem rád. Jen doufám, že do ulic židovského města vyjde dost slušných lidí, aby neonacisté neprošli. V demokracii totiž nelze úplně vše řešit přes úřady, někdy je třeba alespoň minimální osobní angažovanosti. Třeba jít v termínu neonacistického pochodu před Maislovu synagogu - když bude lidí dost, oni utečou.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz