Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nacionalisté pochodovali Bratislavou, vzpomínali na Tisa a fašistický stát

  14:20aktualizováno  19:24
Na pět set pravicových radikálů se sešlo v Bratislavě, aby si připomněli 71. výročí vzniku válečného slovenského státu. Z Hodžova náměstí se vydali k hrobu tehdejšího prezidenta Jozefa Tisa. Před začátkem akce se na stejném místě sešlo také několik stovek odpůrců fašismu. Pro podezření ze spáchání přestupku zadržela policie šest lidí.

Demonstraci proti totalitě a fašismu přišli před prezidentský palác podpořit lidé všech věkových kategorií, píše server SME.sk. Přinesli si s sebou také květiny. Nechyběli mezi nimi někdejší disident Fedor Gál či režisér Dušan Trančík.

Demonstrace proti pochodu nacionalistů Bratislavou. (14. března 2010)

Ve 14 hodin je před sídlem hlavy státu vystřídali sympatizanti válečného státu, který vznikl 14. března 1939. Po příchodu na Hodžovo náměstí zazpívali píseň "Hej, Slováci" a pozdravili se válečným pozdravem "Na stráž".

Kvůli němu loňský pochod policie rozehnala, tentokrát nezasahovala. Podle policejního viceprezidenta Stanislava Jankoviče řečník pozdrav nepoužil k vyprovokování davu, ale právě jako připomínku minulé demonstrace.

Nacionalisté si v Bratislavě připomínali 71. výročí vzniku slovenského státu. (14. března 2010)

Před několik set extremistů oděných v černé poté předstoupili zástupci sdružení Slovenská pospolitost, kteří ve svých projevech připomínali Slovenskou republiku. Kritizovali také přistěhovalce a menšiny, vlajku Evropské unie označili za okupantskou.

Poté se dav přemístil na Martinský hřbitov, kde je pochován někdejší prezident Jozef Tiso, jenž byl po válce odsouzený k trestu smrti.

Cestou je doprovázeli policisté, kterých bylo v ulicích Bratislavy na pět set. "Obě skupiny od sebe oddělili, takže byl po celou dobu naprostý klid," popsal iDNES.cz reportér SME.sk.

Akci příznivců válečného státu odsoudil slovenský vicepremiér Dušan Čaplovič, který prosazuje nulovou toleranci vůči myšlenkám xenofobie, rasismu a antisemitismu.

Pravicoví extremisté se na pochod Bratislavou vydávají pravidelně. Loni je policie rozehnala, protože propagovali fašismus. Několik lidí, včetně vůdce Slovenské pospolitosti Mariána Kotleby, tehdy také zadržela. (viz článek o loňské akci extremistů)

Slovenský stát vznikl 14. března 1939, den předtím, než nacisté na několik let rozbili zbytek Československa a okupovali české země.

Na území dnešního Slovenska okleštěném o jižní část obsazenou Maďarskem existoval až do roku 1945 a fakticky byl vazalem nacistického Německa. Definitivně zanikl 4. dubna 1945, kdy Bratislavu dobyla sovětská armáda.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Případ uškrcené mladé dívky pomohla vyřešit fotka na Facebooku

(Ilustrační snímek)

Kanadská policie vyřešila dva roky starý případ vraždy osmnáctileté Brittney Gargolové. Dívku uškrtila její kamarádka....

Palestinci mají svou Johanku z Arku, dívce hrozí za napadení vojáka žalář

Tamímíová skončila po poslední akci ve vazbě. Hrozí jí až deset let vězení.

Palestinci mají novou hvězdu. Stala se jí teprve šestnáctiletá Ahid Tamímíová. V polovině prosince zfackovala...

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus, zahynulo 52 lidí

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Dvaapadesát lidí zahynulo v hořícím autobusu na západě Kazachstánu. Z hořícího vozu se zachránilo jen pět lidí. Všichni...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz