Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nacionalista Slota si padl do náruče s Romy

  4:23aktualizováno  4:23
Uklidnilo snad narození čtvrtého dítěte slovenského nacionalistu a kritika menšin Jána Slotu? Jeho Slovenská národní strana (SNS) se totiž dohodla na spolupráci s Parlamentem Romů na Slovensku. Slota dostal okamžitě od svých nových přátel "požehnání romského národa" pro nového potomka.

Slovenská národní strana předsedy Jána Sloty se dohodla na spolupráci s Parlamentem Romů na Slovensku. | foto: www.sns.sk

"Naši lidé se přesvědčili, že v SNS je dobrá vůle konečně řešit romskou otázku na Slovensku," prohlásil pro slovenský deník Pravda šéf Parlamentu Romů Ladislav Fízik, který se už loni stal osobním poradcem Jána Sloty.

Odpůrci slovenského nacionalisty považují jeho krok za čistě populistický. Připomínají jeho dřívější výroky, ve kterých Rómy vždy důsledně označoval za Cikány, na které nejvíc platí "malý dvůr a dlouhý bič, protože mají za úkol množit se a loupit".

"Slota je jediný politik z této republiky, který má srdce a možná přeje Romům," hájí ho přesto Fízik. Svou kritiku naopak obrátil proti bývalé Dzurindově vládě a Směru, který vyhrál poslední volby, ale pro romskou menšinu zatím nic neudělal.

I Romové jsou proti pozitivní diskriminaci
Parlament Romů říká, že přestal věřit dobré vůli Ficovy strany, a proto se spojil s vládní Slovenskou národní stranou. Ve společném memorandu odsoudila obě uskupení snahu řešit problém soužití pomocí pozitivní diskriminace, která podle nich jen vedla k závislosti lidí na sociálních dávkách. Jejich spolupráce má usnadnit zapojení mladé generace Romů do života slovenské společnosti.

"Nechceme byty zadarmo. Chceme jen půjčky, stavět a bydlet," řekl Fízik. SNS se shodla se zástupci Romů, že zajištění práce a vzdělání je jediný způsob, který zabrání vytváření "segregovaných" sídlištních ghett, jako je například nechvalně proslulý košický Luník IX.

Změna v přístupu k druhé největší menšině na Slovensku by měla být přijata do patnácti let. Podle místopředsedy SNS Jaroslava Paška mají nové myšlenky prosazovat ministerstva výstavby a školství, které ovládá jeho strana.

Otázkou je, do jaké míry budou ostatní Romové následovat příklad "svého" parlamentu. Na Slovensku totiž existuje kromě něj několik desítek dalších romských sdružení, která mezi sebou vedou války o moc nad komunitou.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Silná exploze v belgických Antverpách zabila dva lidi a čtrnáct zranila

Silná exploze v Antverpách na severu Belgie, při které byly v pondělí zničeny...

Pondělní exploze v Antverpách na severu Belgie si vyžádala dva mrtvé a čtrnáct zraněných. Příčina není známa, zřejmě...

Na Slovensku mají šanci na propuštění brutální vrah i mafiánští bossové

Vrazi Lubor Masár (v popředí) a Ján Molnár před bratislavským soudem 17. ledna...

Po pětadvaceti letech se na Slovensku první odsouzení na doživotí mohou dostat na svobodu. V příštích letech by takto z...

Příliv běženců do Německa loni rapidně klesl, o azyl jich žádalo 187 tisíc

Běženci čekají v Berlíně na registraci (1. února 2016)

Do Německa loni přišlo 186 644 žadatelů o azyl - poprvé po několika letech tak jejich počet klesl pod 200 000. Na...

Najdete na iDNES.cz