Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

náčelník generálního štábu Jiří Šedivý

(gag) - Nový náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý měl jako velitel tankového pluku pověst tvrdého vojáka. Sám k tomu dodává: "Tehdy jsem si o sobě myslel, že mám patent na rozum a také jsem podle toho s lidmi jednal. Pokud bych měl nyní jako generál Šedivý hodnotit tehdejšího majora Šedivého, tak by ten sebevědomý mladík v lecčems neobstál. S lidmi jsem nejednal vždy dobře a dělal z nich zbytečně bezduché vykonavatele svých rozkazů." Z drsného chlapíka, před nímž - při jeho příchodu na jednotku - vojáci utíkali raději oknem, je dnes příjemný muž. Dnes se na rozdíl od dřívějška řídí zásadou, že armáda se neobejde bez schopných lidí s nimiž se slušně jedná a kteří mají dobré podmínky k práci. Pokud chcete tankistovi a stále aktivnímu výsadkáři, pro něhož je armáda vším, položit jakoukoliv otázku, máte možnost... Generál Šedivý je připraven odpovídat i militantním pacifistům.

OTÁZKA 1:
1) Pane generále,funguje to v americké armádě podobně jako to ukazují v seriálech(JAG,Akta X)?A nebo to jsou agitky?
2) Asi se shodnem,že to u nich funguje přece jenom lépe.Opravte mě mám-li na to špatný názor.Pro američany je to dobře placená práce,možnost nechat si zaplatit studia a také jistota,že se schopný a inteligentní člověk se uplatní dle schopností.
3) Mám desetiletého syna.Bude muset jít na vojnu?

Pavel Nosálek
nosal@telecom.cz

ODPOVĚĎ:
Vážený pane Nosálku,
a) určitě to zcela tak nefunguje, mnohé jednání jedinců v seriálu je účelově upraveno. Co ale určitě funguje, je úžasná odpovědnost za splnění úkolu. Nikdo si nestěžuje, "problém vznikl aby byl vyřešen, a je mi ctí, že to jsem já, kdo ho vyřeší" - řečeno s trochou nadsázky. Odpovědnost je neporušitelná zásada. Na druhé straně podřízeným je dána mnohem větší pravomoc.

b) Služba v Ozbrojených silách USA není chápána jen jako dobře placená práce, ale jako služba vlasti, což je pro mnohé z nás hodně vzdálená hodnota. Platy vojáků nejsou zase tak vysoké, představují vyšší střední třídu u důstojníků, střední u seržantů. Hodně podstatné je, že si společnost váží práce svých vojáků.

c) Budoucnost je pravděpodobně v profesionální armádě, což je ale vyváženo velkou cenou a doprovodnými negativními jevy, jako je odtržení armády od společnosti, vyšší průměrný věk lidí v armádě, jednostranné zaměření, nutnost budovat záložní sbor atd. Obávám se, že ještě Váš syn bude podléhat branné povinnosti.


OTÁZKA 2:
Pane generále,
chtěl bych se zeptat jako budoucí absolvent vysoké školy (práva), jestli existují nějaká podrobnější pravidla pro výběr branců do důstojnických škol, nebo jsou budoucí záložní důstojníci vybíráni opravdu jen podle toho, zda mají zdravotní kvalifikaci A (jak to zatím vypadá). To si myslím, že by nebyla zrovna nejlepší cesta k vybudování kvalitního záložního důstojnického sboru.

Děkuji Vám a jsem s pozdravem
Jan Pončík
Husova 726
763 61 Napajedla

ODPOVĚĎ:
Vážený pane Pončíku,
výběr je prováděn podle předpokladu vykonávané funkce. Není vždy nezbytně nutné, aby budoucí záložní důstojník měl tzv. zdravotní klasifikaci "A". Musí ale odpovídat jeho zdravotní stav obecně platným zdravotním normám. Děkuji Vám za otázku.


OTÁZKA 3:
Dobry den, dovoluji si obrátit se na Vás s následujícím dotazem.
V každé armádě se krade. Dle mých zkušeností ze ZVS i pozdějších cvičení kradou vojáci, hlavně však důstojníci. Nabytek ve svých bytech měli zakoupen na účet eráru, kšeftovali s proviantem, posílali vojáky na služební cesty krást do podniků, ve kterých byli zaměstnáni (tyto služby jim vojáci sami ochotně nabízeli), kradli cement na stavbách,ke své mzdě ještě pobírali platy za vykonávání dalších funkcí, které vůbec nevykonávali nebo které se teprve v budoucnu měly zřídit, ... Kdysi jsem se dočetl, že snad generál Suvorov nechával občas preventivně popravit některé své týlové důstojníky. Neuvažujete o zavedeni podobného opatření ?
Hodne úspěchu ve Vaší práci přeje Jan Krahulec.

ODPOVĚĎ:
Vážený pane Krahulče,
pokud máte tak přesné informace, bylo Vaší povinností oznámit rozkrádání orgánům činným v trestním řízení. Pokud jste tak neudělal, měl byste být zařazen do skupiny preventivních opatření gen. Suvorova. Svou morálkou se rovnáte těm s vojenským nábytkem v jejich bytech.
Hodně úspěchů ve Vaší práci.


OTÁZKA 4:
Pane generále, myslíte si, že dělají dobře vojáci, kteří absolvovali školy a kurzy v zahraničí a přes lukrativní nabídky od civilních firem stále zůstávají v armádě, přestože jsou platově hluboko pod celostatním průměrem a splňují nároky na většinu dávek sociálniho zabezpečeni?

ODPOVĚĎ:
Vážený pane Kovaříku,
mám za to že ano. Každý, kdo se rozhodl pro službu v armádě, určitě věděl co dělá. Bylo by nemorální, aby po využití všech možností, které jim armáda dala, odešli do civilu. I když vím, že mnozí vojáci z povolání mají jiné názory, je to i otázka osobní cti. Mj. postup, který uvádíte, v podstatě znamená okrádání nejenom armády, ale i "čerpání prostředků v osobní prospěch" z prostředků společnosti cestou armády. Jak by Vám bylo, kdybyste se dozvěděl, že jste "sponzoroval" někoho, koho vůbec neznáte a kdo takovouto podporu vůbec nepotřebuje? Peníze, které v takovýchto případech absolventi vojenských škol vrací, ani zdaleka nepokrývají investice do nich vložené. Navíc, průměrné platy v armádě nejsou nižší než v civilu, stejně tak jako v civilu nemají všichni 50 tisíc měsíčně. Na shledanou.


OTÁZKA 5: Zajímalo by mě, zda v tajných materiálech české armády figuruje take UFO.
Díky za čas.
Jan Friml,
friml@hotmail.com

ODPOVĚĎ:
Vážený pane Frimle,
existují neobjasněné jevy, ale ne UFO. Přeji Vám hodně úspěchů.


OTÁZKA 6:
Kdy vejde v platnost nový zákon o službě vojáku z povolání a v další činné službě?
Kdy vojáci z povolání začnou být finančně odměňováni tak, aby mohli důstojně žít?

dustojník Tomek

ODPOVĚĎ:
Vážený pane Tomku,
a) zákon o službě vojáků z povolání je připraven, ale je problém nového Parlamentu ČR (stejně tak jako to bylo v případě toho starého), kdy jej zařadí na pořad jednání. Vzhledem k volbám osobně předpokládám, že na podzim nebo na jaře příštího roku v horším případě.

b) Průměrné platy vojáků z povolání odpovídají průměrným platům ve společnosti. Ač nebudete spokojen s mou odpovědí, až tato společnost bude mít na to, aby lépe platila své státní úředníky, bude i v AČR více peněz na platy. Nárůst platů odpovídá možnostem, které jsou vyjádřeny rozpočty danými MF. To neznamená, že si myslím, že by byli vojáci z povolání placeni dobře! Hodně štěstí.


OTÁZKA 7:
Vážený pane generále,
jaký je Váš názor na postoj většiny mladých mužů vůči vojenské službě? Vím, že v tomto státě přežívá ještě z minulých dob odpor ke službě v armádě a nejprestižnější literaturou zůstává stále u mnohých modrá knížka. Mnozí nahlížejí na měsíce strávené v armádě jako na ztracenou dobu, a to jistě souvisí i s tím, jaké poměry tam panují - mnohdy mají k profesionalitě hodně daleko. Samozřejmě je to také otázka peněz, protože kvalitní armáda, je podle mého mínění, značně nákladná záležitost, a pokud má k něčemu být, musí být vybavena špičkovými technologiemi. Éra pouhého pancíře je jednoznačně za námi, v možném konfliktu vždy zvítězí ten, kdo má rychlejší a kvalitnější informace. tedy ne kvantita, ale kvalita a chirurgické zásahy.Máte nějaký úmysl nebo plán, jak ozřejmit armádu v očích laiků a veřejnosti tak, aby se tento negativní postoj změnil?

Děkuji za odpověď
MUDr. J. Skřivan

ODPOVĚĎ:
Vážený pane doktore,
máte 100 % pravdu, ale asi to není tak jednoduché, abychom tento problém vyřešili jen jednorázovou kampaní. Podle mého názoru je nutné změnit na jedné straně klima ve společnosti, na druhé musíme - my jako vojáci z povolání - udělat to, co za nás nikdo neudělá: pořádek uvnitř armády. Cesta musí vést přes Vámi zmiňovanou kvalitu a respektu před lidmi, kteří něco umí. Určitě - pokud jste lékař ve státních službách - cítíte, že ne vždy vedle formálně uznávané hodnoty Vašich schopností je toto vyváženo finančním ohodnocením. Podobné problémy máme i v armádě. Zaplaťme dobré odborníky tak, aby v armádě zůstávali jen ti nejlepší, kteří se nebudou vyhýbat práci a odvedou ji vždy ve vysoké kvalitě. Nebude dlouho trvat a změní se i názor veřejnosti. a) zajímavá práce, b) dobře placená, c) abych se udržel, musím pořádně pracovat = pořádek, kvalita výcviku, odpovědnost a disciplína. Vedle kampaně ve sdělovacích prostředcích, zejména vojáci základní služby sami přinesou svědectví o tom, že je lepší jít na vojnu, než strávit 1,5 roku v civilní službě. Jednoduše napsáno, velmi těžké realizovat. Jednou z cest je TQM - Total Quality Management. Odzkoušeno v ozbrojených silách USA. Přeji hodně úspěchů.


OTÁZKA 8:
Vážený pane generále, dovoluji si Vám položit tři otázky. Pokud odpovidáte jen na jednu, odpovězte prosím na první.
1) Zasáhne armáda v případě že naši zemi někdo napadne (byt' "spojenec"), nebo bude nečinně přihlížet jako v roce 1968 ?
2) Co osobně uděláte pro to, aby služba v armáde nebyla potupou, ale aby se stala ctí v ní sloužit ?
3) Existuje v České republice dobře placený vojenský výzkum, kde by se uplatnil fyzik, případně může česká armáda takové místo zprostředkovat v některé armádě NATO ?

S pozdravem Petr Formanek

ODPOVĚĎ:
Vážený pane Formánku,
1) Zasáhne. Pokud bude politická reprezentace tohoto státu chtít. Armáda si nemůže dělat, co chce - jinak je to PUČ. NATO je ale garancí, že nás spojenec nenapadne. Dosud to nikdo na rozdíl od Varšavské smlouvy neudělal a zásady konsensuálního rozhodování to ani neumožňují. Nebojte se!
2) Musíme si v armádě udělat pořádek, a když nám pomůžete alespoň tím, že občas oceníte to dobré, co uděláme (nemyslím finanční ocenění), určitě se nám to podaří. O tom, že ale neděláme všechno spatně, svědčí zvyšující se počet vojáků základní služby, kteří mají zájem zůstat v armádě jako kariérní vojáci v další službě i zvyšující se počet žadatelů o studium na vojenských školách.
3) Existuje několik vojenských výzkumných ústavů, které se ale zaměřují spíše na aplikační výzkum, než na základní. Pro přesnější informace je nutné specifikovat otázku. Zda je dobře placená, pak budete muset posoudit sám. Zprostředkování v armádě NATO v současné době AČR neprovádí.
Hodně štěstí.


OTÁZKA 9:
Dobrý den. Přejdu rovnou k věci. Nemohu se ubránit pocitu, že profesionální armáda je akceschopnější, operativnější a moc bych se nedivil, kdyby byla snad i levnější. Francie se chystá na tento model přejít do roku 2000 a i z jiných států jsou s touto formou armády pozitivní zkušenosti. Moc by mě zajímal Váš postoj k této otázce. Děkuji

ODPOVĚĎ:
Vážený pane Beníku,
takováto armáda je i mnohem dražší. Jeden voják z povolání v současné době přijde v průměru na 340 tisíc korun ročně. To není jen plat!!!, ale vše, co se službou vojáka z povolání souvisí, voják základní služby 60 tisíc korun. Každý stát, který přešel nebo přechází na plně profesionální armádu, musí vyřešit výcvik záloh, což vůbec není jednoduché a levné. Pokud máte informace o francouzském modelu, informujte se podrobně. Navíc ne všechny zkušenosti jsou pozitivní. Tato armáda rychle stárne, vytváří odtrženou komunitu lidí, na druhé straně lidé zvnějšku často nerozumí problémům v armádě, vojáci jsou úzce zaměření, chybí kontakt se společností včetně toho, že po čase se jednostranně profiluje i vzdělání příslušníků v armádě, není veřejná kontrola, která se dnes nepochybně uskutečňuje i cestou zkušeností vojáků základní služby. Oproti názoru ve Francii, v Německu preferují brannou povinnost. Přesto ale souhlasím s tím, že se v budoucnosti výrazně zvýší podíl profesionálů v armádě, což je spojeno se zvyšující se složitostí zbraňových systémů i řízení bojové činnosti.
Na shledanou.


OTÁZKA 10:
Vážený pane generále, jak všichni víme, připravujeme se na vstup naší armády do NATO.Mrzí mě však, že dosud /po tolika letech/ nebylo v této souvislosti jednoznačně a "definitivně" pozitivně rozhodnuto o dalším fungování vojenských nemocnic.Tato zařízení mají všude ve světě velmi pozitivně jméno, vysokou odbornou úroveň a jsou rovněž nezbytným přepokladem pro odborné zdokonalování voj.lékařů. Pevně věřím, že další rozhodování MO AČR bude probíhat s tímto racionálním náhledem.

Děkuji za Vaši odpověď
MUDr. Miloslav Pech
VN Plzeň

ODPOVĚĎ:
Vážený pane doktore,
v současné době je zpracován návrh MO pro jednání ve vládě ČR o dalším řešení vojenských nemocnic. Je navrhováno, aby byly zachovány: ÚVN Praha, VN Olomouc, dále VN Plzeň a VN Brno se sníženou lůžkovou kapacitou jako základ pro rozvinutí polních zařízení. Dosud není ale rozhodnuto, kdy bude materiál projednáván a ze strany MZ není jednoznačně pozitivní přístup k tomuto řešení.
Na shledanou.


OTÁZKA 11:
Vážený pane genarále, chtěl bych využít příležitosti k několika otázkám. Znáte, vzhledem k výšce vašeho postu, v jakém stavu se vůbec nachází armáda. Netýká se to supermoderních zbraní, ale vycvičenosti a motivace vojáků (základní služby i profesionálů). Vojáci základní služby se nedostanou ke střelbě z osobních zbraní, nedokázali by poskytnout zdravotní pomoc kamarádovi zraněnému v boji, nedokážou zacházet s trhavinami (základy ženijního výcviku), nepoznají a nedokázali by použít zbraně jiných armád, nedokázali by se pohybovat v minovém poli a desítky dalších věcí, které odlišují vojáka od ”kanonenfutr”. Vlastní výcvik se odehrává jeho předstíráním, veškeré poplachy (prověrka organizace) jsou dopředu známé a prověrky a hodnocení ve výcvikových rocích jsou divadýlkem.
Deprimují je jak sociální podmínky (v posádce, nikoliv při výcviku ve VVP) tak nadřízení, kteří nejsou schopni provést a vydržet to, co chtějí po svých podřízených (břichatí důstojníci se zdravotními vyjímkami na všechno, snad i na válku).Je pro vás dostatečnou demonstrací rozdílu mezi vycvičeným a odhodlaným vojákem a uživatelem zbraní izraelsko -arabské války?
Je vaším zájmem budování malé, dobře vycvičené, vysoce efektivní, popř. profesionální armády?
Jste schopen prosazovat opuštění megalomanských představ o výzbroji, na kterou tato země nemá ekonomickou sílu (nadzvukové letectvo) a které jsou vlastně zástěrkou kolosu na hliněných nohou? (A to i s přihlédnutím k množství padlích na straně profesionální armády). Proč mají do armády rukovat “chromí a slepí”, kteří se nemohou nikdy vyrovnat s výcvikem?
Jaká je motivace vojáku základní služby pro výkon služby (stipendia na VŠ, potlačování šikany, nesmyslného a tupého drilu, striktní rozdělení výcviku a klidu)?
Ve své naivitě si představuji, že nejlepší způsob poznání fungování armády je vmísit se na týden mezi vojáky ZS.

Zvu vás na www.pip.cz.

S pozdravem
Ing. Vilém Barák
Veverské Knínice 102
664 81

ODPOVĚĎ:
Vážený pane inženýre,
nezastírám, že situace v armádě není jednoduchá. Mj. jsem nepotřeboval Váš katastrofický vzkaz, abych to poznal. Přesto si ale dovolím Vám položil i já otázku: Nežijete stále ještě před rokem 1989? Buď ano, nebo znáte skutečně jen malý kousek z naší armády. Jinak byste určitě alespoň náznakem připustil, že se něco změnilo. Snad by stačilo občas přečíst nějaké noviny. I při známém kritickém tónu našeho tisku k armádě, ne vždy se píše jen o nedostatcích. Kdyby bylo vše tak špatné, nebyli bychom uznávaným partnerem ostatních armád v misi IFOR a SFOR. Neposíláme tam jen "elitu" 4.brn, ale dnes již další vojska 2. a 7.mb, bude se v nejbližší době připravovat 3. výcviková a mobilizační základna v čele ostatních. V misi dnes trvale působí i naši letci vrtulníkovou jednotkou a budeme vysílat transportní letoun. Je přece známé, že o naši nemocnici, či protichemickou jednotku je velký zájem. Vy mě zvete na www.pip.cz stránku, ale já se nejsem jist, zda skutečnou situaci znáte Vy. Mj.se zvyšuje počet žadatelů ke studiu na vojenských školách, nebo žadatelů z řad vojáků vojenské základní služby o pokračování v armádě na postu poddůstojníka v další službě. Stejně tak, kdybyste četl pozorněji noviny a moje vystoupení, dočetl byste se, že jedním z rozhodujících cílů nového návrhu koncepce výstavby resortu je právě sladit potřeby armády s ekonomickými možnostmi státu. To ale není věc zdaleka jen strohého počítání, ale i politických rozhodnutí. Problém malé, dobře vycvičené, vysoce efektivní armády (profesionální) je určitě přání nás všech a já se mu nevyhýbám. Určitě ale máte jasnou představu o čem mluvíte. Totiž to je to, co jinde kritizujete. Velmi drahá záležitost. Třeba budete mít chuť své představy mi ozřejmit dalším vzkazem. Trochu pobaveně jsem si přečetl Vaši poznámku o břichatých důstojnících, majících výjimku na všechno, snad i na válku. Je to docela vtipná poznámka. Ale dnes platí v armádě norma přezkoušení z tělesné zdatnosti. Mj. srovnatelné s jinými armádami států NATO. JAK JSTE NA TOM VY?
Pro objasnění mých představ jsem Vám již zaslal výtisk armádního časopisu, kde je moje vystoupení po mém ustanovení do funkce náčelníka Generálního štábu AČR. Příjemné čtení.
Přeji Vám hodně úspěchů.


OTÁZKA 12:
Predem bych vám chtel pogratulovat ke zvolení novým nácelnikem generálního stabu Armady CR. Rad bych se vas zeptal na dve otazky:
1) Jaky je vas osobni nazor na jednoslovný název naseho statu Cesko. Velmi by me to zajimalo.
2) Co si myslite, ze se ma udelat pro zkvalitneni vycviku nasich vojaku. Osobne si myslim, ze do armad NATO mame daleko. Ja nesouhlasim s tim, aby nase zeme byla clenem NATO. V minulosti se takoveto pakty ukazaly jako zcela zbytecne. Mysim tim treba pred 1. svetovou valkou.
Dekuji Vám

ODPOVĚĎ:
Vážený pane Voráčku,
děkuji za zaslané blahopřání. K první otázce, mě osobně se název "Česko" nelíbí. Sám jej nepoužívám.
K Vaší druhé otázce. Jednou z cest ke zkvalitnění výcviku je jeho zjednodušení, provádět účelná zaměstnání, což ovšem neznamená např. nepřipravovat vojáka na plnění úkolů ženijní přípravy - kopání okopu. Ještě nikdo nevymyslel účinnější obranu na otevřeném terénu. Stejně tak se bude muset naučit i jiné aktivity, které ani zdaleka nejsou tak atraktivní jako je třeba výcvik v bojovém umění MUSADO, či základy slaňování nebo výsadková příprava. Ve výcviku ale zase tak daleko od našich budoucích partnerů nejsme. Jinak bychom asi nebyli schopni téměř bezproblémově spolupracovat jak na úrovni štábů i jednotek. (Bosna je jeden z příkladů, ale nejenom Bosna.) Rozdíl je asi v tom, že mnoho našich lidí má značně zkreslené představy o tom, jak vypadá výcvik v západních armádách. Tím nechci tvrdit, že je vše v pořádku u nás, ale na druhé straně nepodceňuji, čeho jsme dosáhli. Určitě před námi je ještě dlouhá cesta. Problém našeho vstupu do NATO je nutno vidět právě z pohledu naší minulé zkušenost. NATO je určitě jiná organizace než Varšavská smlouva. Není založena na bilaterálních smlouvách, ale je provázána jednotným názorem - napadnutí jednoho státu je napadení všech. Je to ale problém, se kterým se musíme poprat i my Češi. Zbavit se prospěchářského postoje někdy prezentovaného názorem - "proč vstupovat do NATO, když nám nehrozí bezprostřední nebezpečí, vstupme tam, až to bude nutné". Stejně tak jako chceme profitovat z našeho členství, musíme do něho dávat. Z dosavadních diskusí cítím, že spíše máme problém s tím, že budeme muset také něco dát.
Děkuji Vám za otázku a hodně štěstí.


OTÁZKA 13:
Vazeny pane generale,chtel bych se Vas zeptat na tuto zalezitost:setkal jste se jako velitel tank.pluku se sikanou mezi vojaky zakl.sluzby,jestlize ano,jak jste to resil? Dekuji za odpoved.M.Reznak,student SU Opava

ODPOVĚĎ:
Vážený pane Petrásku.
Ano, setkal. Ale nikdy se ji nepodařilo vyřešit jeno tlakem vojáků z povolání na vojáky základní služby. Dokonce ani nepřetržitými 24 hodinovými přítomnostmi vojáků z povolání u jednotek a útvarů. Problém je totiž v tom, že se nešikanují vojáci z povolání, ale vojáci základní služby mezi sebou. Pokud bude normální, že se budou vojáci bát aktivně vystoupit proti tomuto nešvaru, bude jen velmi obtížné tyto negativní vztahy odhalovat. Zpravidla a velmi často jsou odvážnější maminky a tatínkové, než samotní vojáci, kteří nedovedou přijít za velitelem a říci pravdu o vztazích u jednotky. Pokud jsou nespokojeni s řešením přímého velitele, mohou jít za dalším nadřízeným nebo poslat stížnost vyššímu veliteli. V nejbližší době bude otevřena linka k přímému přístupu ke mně, k možnosti upozornit na takovéto problémy. Co ale nelze akceptovat, jsou anonymní udání.
Pokud bylo prokázáno, že k šikanování došlo, vždy jsem je řešil cestou trestního podání na viníky. V řadě případů jsem si byl vědom, že mi bude dáno zpět ke kázeňskému vyřízení, protože se nejednalo o příliš závažný případ. Dnes je situace poněkud komplikována tím, že řada soudců podceňuje závažnosti případů, případně jejich řešení oddaluje na pozdější dobu.
Bezprostřední velitelské řešení je zachovat anonymitu toho, kdo uvedl případ a zabezpečit, aby šikanovaní a šikanující nebyli v přímém kontaktu.
Hodně štěstí.


OTÁZKA 14:
Vážený pane, přiznám se, že jako valná většina mužů, kteří prošli základní vojenskou službou nemám pro armádu rozhodně žádná slova chvály. Nikdy jsem nepromrhal tolik zbytečného času, nikdy jsem nedělal tolik zbytečných věcí, nikdy jsem neviděl tolik zbůhdarma vyhozených peněz a nikdy jsem nemusel poslouchat rozkazy a příkazy lidí, kteří svým IQ jsou tak daleko za mnou. Mé dva dotazy zní takto:
Jak daleko je očista armády od bývalých politruků, kteří tak aktivně prosazovali linii strany ( například v Berounské posádce se bývalý náčelník pro politickovýchovnou práci stal náčelníkem pro demokratizaci v armádě - jaká důvěra) 
a
Jak hodláte přilákat nové a schopné lidi, když zkušenosti jsou tak negativní a duvěra tak otřesená.

Za odpovědi předem děkuji a zůstávám s pozdravem. 

Tomáš Holec
tdline@mbox.vol.cz

ODPOVĚĎ:
Vážený pane Holče,
nejsem si jist, že budu schopen odpovědět na Vaši otázku odpovídajícím způsobem a na takové úrovni, abych se vyrovnal Vašemu IQ, které jistě výrazně překonává běžný průměr. V opačném případě bych musel připustit pravý opak, že Vy jste nebyl schopen pochopit elementární a zcela běžné potřeby výcviku, případně to, jaké podmínky má armáda ke svému životu a které musí respektovat. Pak bych musel předpokládat, že jste naopak jedincem s IQ výrazně pod běžným standardem a zase si nejsem jist, zda pochopíte to, co Vám napíši.
K Vaší první otázce - drtivá většina bývalých politruků z armády odešla, i když ne všichni. Na druhé straně ne všichni politruci byli "grázlové".
V personální práci ve vztahu k těm, kteří v armádě zůstali je vždy zohledňováno, že byli politickými pracovníky. Dnes není možné, aby byli zařazeni na vyšší místa nebo vysláni do zahraničí na školy nebo do struktur NATO. Musím ale připomenout, že se pohybujeme na hranici zákona. K Vámi zmiňovanému případu. Bohužel mé IQ nedosahuje tak daleko, abych pochopil, co znamená "náčelník pro demokratizaci v armádě". O zřízení takové funkce nevím. Nebo platí druhá varianta a Vy si nepamatujete název funkce, kterou uvedený důstojník zastával.
K Vaší druhé otázce - je skutečně o problému, který je nutné řešit se vší vážností. Předně musíme udělat pořádek my, vojáci z povolání uvnitř armády. Počínaje změnou vztahů mezi lidi. To nám ale dá asi nejvíc práce. Nejedná se totiž jenom o vydání prostého rozkazu - CHOVEJTE SE NORMÁLNĚ, PÁNOVÉ - to bohužel nejde. Stále jsme příliš zasaženi minulou dobou. Prostředí armády tyto vztahy navíc umocňuje. jednou z cest je zavedení MANAGEMENTU TOTÁLNÍ KVALITY.
Vedle toho je nutné racionalizovat obslužný systém armády, vojáci jsou v armádě aby cvičili a ne chodili do stráží a kuchyňské směny. To ale stojí peníze, kterých je zatím málo a navíc máte pravdu v tom, že ne vždy jsou racionálně využívány. K tomu bude zaveden PPBS (Planning Programming and Budgeting System), pro nižší IQ - SPPR (Systém plánování, programování a rozpočtování). Obecně to znamená sjednocení odpovědnosti a pravomocí za využívání prostředků přidělených k činnosti podřízené součásti. Určitě tak jako v Ozbrojených silách USA to poveden k vyšší odpovědnosti za hospodaření v AČR. Ale nebude to jednoduché. Dalším úkolem bude změnit strukturu velitelského sboru. Zvýšit celkovou profesionalizaci armády, pokračovat ve výstavně poddůstojnického sboru, snížit počet důstojníků. Výcvik provádět racionálně a účelně.
Musím Vás ale upozornit, že nebudeme dělat jenom to, co se bude líbit vojákům základní služby. To není přece pravda ani v civilním životě, i když si myslím, že máme skutečně mnoho co napravovat.
Na závěr Vám musím sdělit, že v poslední době se zvyšuje počet žadatelů ke vstupu do AČR, i z řad vojáků základní služby. Považuji to za určitý pozitivní signál, že ne vše je tak špatné, jak jste uvedl v úvodu.
Přeji Vám mnoho úspěchů v životě.


OTÁZKA 15:
Jakym zpusobem budete propagovat sluzbu v ACR mezi mladymi lidmi. Mam na mysli jak zakladni sluzbu, tak sluzbu vojaka z povolani? Preferujete odbornost (premyslivy pristup k praci) nebo dril (co je dano, to je dano)?

Ing. Vlastimil POSMURA
e-mail: posmura@army.cz

ODPOVĚĎ:
Vážený pane Pošmuro,
mám za to, že je v první řadě nutné mluvit o armádě a jejích problémech otevřeně. Nebát se ukázat na problémy, které v armádě jsou, ale i na dobré věci, kterých se dosáhlo. Ale za nejlepší propagaci považuji to, že se v armádě bude cvičit a ne chodit do stráží a služeb, i když se jim nikdy úplně nevyhneme, že se výrazně sníží počet případů šikanování a zlepší se vztahy mezi vojáky z povolání a základní služby.
Na otázku, zda budeme preferovat odbornost nebo dril není jednoduchá otázka. Slovo dril neznamená nadávku. Řešení každé tzv. spádové situace obsahuje prvky drilu, lépe řečeno toho, co je drilem do vojáka vloženo. Vždy se tedy musí jednat o vyváženost. Otázka je, zda budeme vyžadovat, aby lidé nepřemýšleli nad smyslem úkolu. Pokud ho nepochopí, měl by být vysvětlen. To ale neznamená, že vždy všichni se vším budou souhlasit. Výcvik by měl být veden co nejracionálněji, nejúčelněji, i když musím znovu opakovat, to neznamená, že nebude použito drilu. (Průzkumník musí být schopen okamžitě reagovat na vzniklou situaci - buď vystřelí první, nebo bude zabit, tady není moc času na přemýšlení a zautomatizování činností se nedá získat jinak než drilem. To platí o mnoha dalších jiných činnostech.)
Na shledanou.


OTÁZKA 16: 
Pane generále, rozpočet ministerstva obrany je asi jediný, který se ve srovnání s předchozími roky zvyšuje. Jako hlavní důvod lze uvést vstup do NATO. Myslíte si, že je to vůči ostatním ministerstvům "spravedlivé", když i ona by mohla argumentovat tím, že budeme vstupovat do EU a jejich resorty nedosahují úrovně, která bude při vstupu do EU vyžadována.

krejcik@diamo.cz

ODPOVĚĎ:
Vážený pane Krejčíku,
myslíte si, že bylo spravedlivé, když se armádě v minulosti soustavně snižoval rozpočet do té míry, že se téměř zastavil výcvik letectva, vyčerpali se nedotknutelné zásoby, zastavila se modernizace armády. Co v té době dělali Vámi uváděná ministerstva, v té době byl poměr rozpočtů v neprospěch armády.
Nutnost vyřešit problémy v armádě já osobně nechápu jako potřebu vstupu do NATO. To je bohužel omyl a naše národní vlastnost, omlouvat to, co děláme nutností zvenčí. Měl by být především náš zájem mít dobře zabezpečenou obranu státu a ne se vymlouvat na NATO. Jestliže nám končí životnost většiny bojových letadel určených k obraně vzdušného prostoru ČR, ale i jiných kategorií, není to zamyšlení nad tím, že bychom měli nakoupil další bez ohledu na to, jestli budeme vstupovat do NATO nebo ne? Podobné problémy jsou i v oblasti pozemní techniky. Nevymlouvejme se na NATO, a podívejme se na tento problém střízlivě. Většina úkolů spojených s naším vstupem do NATO je vlastně nezbytná modernizace, kterou jsme zanedbali a nemůžeme se jí vyhnout, nebo je spojena s výcvikem a přípravou lidí. Pokud máte zájem, o jejich obsahu jsem ochoten s Vámi jednat.
Na shledanou.


OTÁZKA 17:
Kdy se zbavite neschopnych lidi jako nacelnika kontrarozvedky Ruzka. Radu techto lidi znam incompetence, nevzdelanost a arogance jsou jejich trademarks. Muj otec byl dustojnikem, letcem a zkusebnim pilotem za prvni republiky. Z toho co se tam deje a nyni pod Vasim velenim by ho ranila mrtvice.

Arnulf Simmon
127 Tedesco St.
Marblehead, MA 01945.
Mam oboji obcanstvi USA a CR.

ODPOVĚĎ:
Vážený pane Simmone,
přestaňte psát zpoza oceánu a přijďte dříve než napíšete dopis, alespoň v základním, studovat, jak je organizována naše armáda a resort obrany. Poněkud později byste zjistil, že jste se projevil v určitém stupni incompetence, nevzdělanosti, a tím, že jste si nedělal starosti s tím, kdo je za co vlastně odpovědný, i to, že arogance je Vám také vlastní. Asi by byl Váš otec "na mrtvici" i z Vás, kdyby zjistil, že činíte odpovědným za chyby šéfa vojenského obranného zpravodajství náčelníka Generálního štábu, ačkoli není vůbec panu Růžkovi nadřízen a za Vámi uvedenou oblast nezodpovídá. I když jste mi vlastně neposlal žádnou otázku, ale jen nelichotivý vzkazu, musím připustit, že si musíme udělat zejména v této oblasti pořádek. Jsem absolvent U. S. ARMY WAR COLLEGE, a vím, že podobné problémy sužovali po válce ve Vietnamu i Ozbrojené síly USA. Určitě se nám podaří se s nimi vypořádat, podobně jako Vám. I proto velmi úzce spolupracujeme s mnoha experty z OS USA. Ti ale zpravidla dříve než vyřknou nějaký soud, přemýšlí více než Vy.
Přeji hodně štěstí.


OTÁZKA 18:
Pane generále, co míníte udělat s katastrofálním stavem vojenského letectva?
Jindřich Kohout, 1.ZŠ Most

ODPOVĚĎ:
Vážený pane Kohoute,
a) zvýšit důraz na kázeň v leteckém výcviku.
b) pokračovat ve výcviku jen se schopnými letci.
c) postupně vyřazovat z výzbroje zastaralou techniku sovětské výzbroje.
d) podle plánu zahájit nákup nových letadel, v prvním pořadí lehké bitevníky L-159, dále nákup nadzvukových letadel, modernizace bitevních vrtulníků, v dalším nákup transportních letadel - což je ale vzdálená budoucnost.
Děkuji Vám za otázky.


OTÁZKA 19:
Podle meho nazoru je armada je zvracena instituce ktera mlade lidi nauci pouze to jak efektivne zabijet a vrazdit jak by jste to komentoval ??.
Myslite si ze rok straveny v armade je pro mladeho cloveke ten spravny start do zivota? Konkretne mladym lidem to ze rok budu na vojne znemoznuje si vzit pujcku na byt protoze ji proste nebude schopen splacet behem ZVS- to se tyka zvlaste studentu VS ktery si behem studia vydelavaji nemale castky.
Myslite si ze clovek jako ja jenz ma chromickou rymu, problemy s pateri ploche nohy,psychicky labylni,trpici na exzemy, jemuz je z Khaky zelene na blyti idealni vojak ??
PS Proti zverejneni meho jmena nemam nejmensi namitky

Martin Winzig
Student CVUT FEL 4ty rocnik

ODPOVĚĎ:
Vážený pane Winzigu,
je rozdíl v tom, co jste napsal v první otázce, armáda není sociální instituce, ale je určena k obraně státu. Je vždy použita v okamžiku, kdy selžou všechny ostatní prostředky řešení konfliktu. Musí umět bojovat a musí být připravena vyhrát válku. Bohužel, ve válce se střílí a zabíjí. Je surovou skutečností, kdo zabije dřív, přežije. Platí to ale i v makroměřítku, tedy na úrovni národů a států. Dějiny běží dál a Vy jste vysokoškolák a určitě najdete dost příkladů, kdy se národ musel poprat o svoji existenci. Mj. vystoupení našich vojáků v 1. světové válce Český národ zařadilo mezi vítězné národy, a tím i mezi ty, kteří si mohli o svoji budoucnost říct se vztyčenou hlavou. Ačkoli v roce 1938 selhala politická reprezentace ČR, zase to byli vojáci, kteří přesvědčili vítězné mocnosti o tom, na čí straně budeme. Tím nepodceňuji domácí odboj. I v něm sehráli vojáci důležitou úlohu. Dnes v Bosně a Hercegovině také plní svoji úlohu vojáci. Nikdo tam nebyl vyslán proto, aby zabíjel, ale právě naopak. Co je na tom tedy zvráceného, že armáda v minulých válkách bojovala za to, aby tento národ existoval i nadále a ve 2. světové válce, aby dokonce nebyl vyvražděn?. Určitě jste schopen pochopit, že armáda také může být zneužívána, jak se dělo před rokem 1989. To je ale mj. i odpovědnost celé společnosti, zda to dopustí a bezhlavě manifestačně volí ty, kteří se toho dopouští. Armáda nikoho neučí vraždit! Nebo si snad myslíte, že Ženevské konvence jsou pro nás cár papíru? Nikdy tomu tak nebylo. Určitě neškolíme vrahy, kteří dnes sužují naši společnost. Tomu snad sám nevěříte.
Armáda má i dnes v řadě případů pozitivní vliv na mladé lidi, nemá smysl mluvit o disciplíně, morálce, odpovědnosti, vlastenectví apod. Zásady, které jsou ale běžné, např. v často obdivované Americe, ale našimi lidi často jen slovně deklarované, v praxi raději ne. To koresponduje i s Vaší druhou otázkou. Je to otázka priorit, které si před sebe občan tohoto státu postaví. Pokud je Vám "ukradené" to, co jsem uvedl na začátku a odpovědnost za tento stát je nulová, pak chápu, že je pro Vás složitější požádat o odklad splácení půjčky, případně si ji vzít o rok později a věnovat se výhradně svým problémům. To nemusí být v budoucnosti vždy to nejlepší řešení, pokud však nejste připraven zvednou ruce, jako to udělali někteří v roce 1938. Pokud vyděláváte tolik peněz, vyjeďte místo na dovolenou k moři do Bosny a Hercegoviny a pořádně ji procestujte. Pak si sedněte a přemýšlejte o tom, co se vlastně stalo, jaké další dopady to může mít, včetně dnes probíhajícího konfliktu v Kosovu, možná Černé Hoře atd. Když nic jiného, tak zjistíte, že vydělané peníze v okamžiku nic neznamenají proti tomu základnímu, a to je život. Možná trochu pateticky napsáno, ale surová skutečnost. Pamatujte - dějiny se píší dál! Chytří lidé ví, o čem mluvím!!!
K Vaší třetí otázce nemám v podstatě co dodat. Z ní jsem vyrozuměl, že jste nejen pro armádu, ale i pro život NEPERSPEKTIVNÍ. Mj. všechny Vaše zdravotní problémy lze nějak léčit, i to, že se Vám asi chce často zvracet a jste alergický na khaki barvu, ale měl byste velmi rychle dělat něco s Vaší psychickou labilitou. Labilní se píše s měkkým "i" a psychicky labilní lidé jsou nebezpeční pro své okolí. Mj. to o tom měkkém "i" platí i pro slovo khaki a blití. Jste Vy skutečně studentem 4. ročníku ČVUT? O Vás snad ani armáda nebude mít zájem.
Na shledanou.


OTÁZKA 20:
Pane generále, nemyslíte si, že by byla pro náš stát výhodnější plně profesionální armáda? Vždyť v každé společnosti se jistě najde určité procento militantních blbců neschopných se realizovat jinak než v armádě či nějakých jiných buzeračních složkách. Myslím si, že je pro společnost podstatně výhodnější využít myšlenkového a pracovního potenciálu mladých lidí v jejich odborných aktivitách a neztrácet čas v armádě, která ač jistě potřebná, jim a tím pádem i nám ostatním tento čas bere.

Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ:
Vážený pane Skálo,
někdy v budoucnosti možná ano, ale dnes si ji nemůžeme dovolit. Ten problém souvisí nejenom s ekonomikou, ale i s jinými aspekty. Předně, každý stát, který přechází na plně profesionální armádu, musí vytvořit systém přípravy záloh. Kdyby tomu tak nebylo, stalo by se, že i v době válečného konfliktu nebo jiného ohrožení, například jako při povodních na Moravě v minulém roce, by se zachránili jen ti "militantní blbci", protože budou připraveni se bránit nebo se chovat racionálně, protože budou na takové situace vycvičeni. Vy, který patříte mezi tu elitu národa sice využijete svůj myšlenkový potenciál, ale budete zastřelen, nebo se třeba utopíte. V takovém případě už bude diskuse na téma ztráty času úplně zbytečná. Představte si, že po každé válce nebo nějaké takové přírodní katastrofě zůstanou jen ti "militantní blbci" nebo příslušníci jiných "buzeračních" složek. To není pro Vás příliš příjemná vize.
Nejste sám, kdo s předstíranou inteligencí a citem pro slušnost poslal podobnou otázku. Já ale musím napsat v jiné podobě to, co jim. Je to otázka skutečných priorit, které si každý z nás musí vytvořit. Pokud si myslíte, že Vám armáda jen bere čas, a že vlastenectví a obrana vlastního národa je jen fráze, zkuste při vší úctě k Vám trochu myslet a najít smysl toho, proč dnes má každý stát svoji armádu. Oprostěte se od vulgarit, pokud toho jste schopen a zkuste trochu studovat dějiny. Pak si udělejte výlet do Bosny a Hercegoviny - za několik hodin jízdy přes Rakousko, Slovinsko a Chorvatsko tam jste, a pak se jen dívejte. Mj. zjistíte úžasný stupeň zničení, které by nebylo, kdyby se ti napadení byli schopni účinně bránit, a že hodnoty jsou i jiné než "odborné aktivity". A dovolím se vrátit k těm "militantním blbcům" - v celém tom konfliktu ti, kteří nejbrutálněji vraždili na všech třech stranách, nebyli většinou původně profesionální vojáci, ale ti, kteří oblékli uniformu až v době konfliktu, nebo ji neoblékli vůbec. A z mé vlastní zkušenosti (byl jsem velitelem kontingentu AČR v Bosně od samého počátku), ti kultivovanější, chytřejší a rozumnější nepoužívali tak silná slova jako Vy.
Hodně štěstí.


OTÁZKA 21:
Vážený pane Šedivý, rád bych se Vás zeptal na Váš osobní postoj k zavedení profesionální armády, jež by nahradila soueasnou neutišenou praxi. Prý se řídíte zásadou, že "armáda se neobejde bez schopných lidí s nimiž se slušně jedná a kteří mají dobré podmínky k práci." O slušném jednání netřeba diskutovat, ale myslíte si, že současný model obrany země zajišťuje a hlavně do budoucna zajistí vojákum dobré podmínky pro práci? O tomto ožehavém tématu - zavedení profesionální armády - se začíná, alespoň na stranách MF Dnes, pomalu diskutovat. Bohužel na politické scéně převládá hra na "mrtvého brouka". Je možné předpokládat, že iniciativu vyvine sama armáda? Anebo se armádní špičky tohoto kroku bojí, neboť by se konečně ukázalo, kdo na to má a kdo se jen veze v dnešním armádním monolitu. Děkuji Vám za odpověď.

Luděk Dvořák, student ESF MU

ODPOVĚĎ:
Vážený pane Dvořáku,
Vaše otázka je otázkou na dlouhou diskusi a obsahuje dva okruhy problémů, které je nutné diskutovat. První je ryze ekonomická záležitost. Každá armáda musí mít určitou hodnotu, aby byla odpovídajícím způsobem efektivní. Nelze mluvit o armádě malé a vysoce efektivní, tak jak to někdy v tisku uvádí i někteří politici. Na téma, jak má být rozsáhlá, není v tomto okamžiku čas ani prostor. Dnes je názor, při předpokladu našeho zapojení se do struktur NATO, že je možné mírově armádu zmenšit na hodnotu asi jedné zesílené divize s odpovídajícím bojovým a logistickým zabezpečením, s odpovídajícím letectvem a protivzdušnou obranou. Další snižování by mj. znamenalo nemožnost rozvinout válečnou armádu, ale i malý počet lidí k tomu použitelných. Naše představy budou v dohledné době zveřejněny, nejméně pro vojenskou veřejnost a úměrně i pro civilní veřejnost. Pro náš stát je i v této minimální velikosti plně profesionální armádu nemožné ekonomicky podporovat. I když si to mnozí vykládají různými způsoby, v zásadě při sečtení všech pro a proti jde o velké navýšení financí. Při diskusích na uvedené téma vždy musím připomenout - ano, je to budoucnost, ale dnes musím být realista.
Druhý okruh problémů je spojen s tím, že každý stát buduje mírovou armádu, která musí být schopna rozvinout armádu válečnou. Nebude-li již v míru připravován záložní sbor, nebude možné tento úkol zvládnout v relativně krátkém čase, který je na přípravu k válce. Alespoň základní výcvik musí být proveden s předstihem. Pokud to nebude děláno formou základní vojenské služby, bude muset být vytvořen jiný systém. Tento úkol museli vyřešit všichni, kteří již profesionální armády mají, jim to ekonomické možnosti umožňují. To ale znamená také další peníze, ale i další aktivity spojené s výcvikem občanů, např. dobrovolný záložní sbor, vojenské milice apod. Znamená to rovněž pravidelná vojenská cvičení. Další aspekt mluvící pro braneckou armádu je to, že se jedná o velmi reálnou veřejnou kontrolu armády, armáda není odtržena od společnosti, ale vše, co se v ní děje, je přenášeno vojáky základní služby do veřejnosti. Znamená to i že nelze armádu zneužít, tak jak by se mohlo stát v případě plně profesionální armády, tvořené jen jednostranně zaměřenými lidi s úzkou profesionalizací, zpravidla se i vzájemně sdružující při zájmových aktivitách atd. Plně profesionální armády rychle "stárnou". Výrazně se zvyšuje průměrný věk profesionálních vojáků, kteří ze zcela pochopitelných důvodů setrvávají v armádě co nejdéle (je to přece jejich zaměstnání). Jsou ale i na funkcích, kde by měli být zejména mladí a výkonní lidé, a to nejenom fyzicky, ale i duševně, flexibilní a progresivní. Vskutku i dnes vojáci základní služby takovou skupinou jsou. Jsou oponenty, které nelze opomíjet. Mají velmi pozitivní vliv i na vyšší vojáky z povolání. S tím souvisí i to, že do armády chodí lidé vzdělaní, kteří představují průměr společnosti v této oblasti. Armáda připravuje své odborníky k vedení boje, nebo k podpoře boje. Kdyby nebyl voják základní služby vzdělán i jiným směrem, bude se jednostranná profesionalita prohlubovat. Tím vojáci základní služby vytváří jakousi protiváhu profesionálním vojákům. Stejně tak by se dalo mluvit o civilizační úloze vojáků základní služby. Jestliže jsem uvedl, že určitě v budoucnosti budeme mít armádu profesionální - až nám to dovolí ekonomické možnosti - pak se budeme muset vypořádat s těmito a mnoha jinými problémy a nebude to jednoduché. V novém návrhu koncepce AČR se předpokládá zvýšení počtu profesionálních vojáků z povolání, zejména poddůstojnického sboru, snížení počtu vojáků základní služby, ale zatím ne s úplnou profesionalizací. Jiná je otázka, zda bude možnost dalšího zkrácení výkonu vojenské základní služby. Ale obávám se, že i to nebude v nejbližší době.
Armádní špičky se nebojí jak profesionalizace, tak i diskuse o ní. Nám jako vojákům může ve svém důsledku jen pomoci. Co se týče politiků, bohužel mnoho dřívějších problémů nejenom armády, ale i bezpečnosti státu bylo zanedbáváno, a to hraní si na mrtvého brouka bylo národním sportem, bohužel.
Děkuji Vám za zaslanou otázku.


OTÁZKA 22:
Vážený pane generále,
již sedm let zastupuji v České republice nejvýznamnější izraelské vojenské firmy - Israel Airceaft Industries a zejména Tadiran.
Opakovaně jsem se setkal s velmi podivnými přístupy k nákupům komunikační, zpravodajské a informační techniky, kdy prokazatelně byly vybírány pro přezbrojení výrobky nejen zastaralé, ale i dražší.
Izraelské výrobky byly při tom již vzhledem k naprosto výjimečnému vztahu izraelců k České republice nabízeny vždy i k místní výrobě a za mimořádně výhodně ceny (např. kapesní VKV stanice s parametry mnohem lepšími než nyní nasazovaná Radmila ze soukromé firmy Dicom je o cca 20 % levnější a při tuzemské výrobě min. o 40 %). O tom, že se jedná o jediné skutečně v denní bojové praxi odzkoušené výrobky nelze vůbec pochybovat.
Exemplárním příkladem je výběrové řízení v krátkovlných (tj. o strategicky mimořádně významných) stanicích - KVARTA. Byl vybrán výrobek Rohde Schwarz, který je:
- nyní již 2x dražší (při předpokládaném objemu tak se jedná o rozdíl min. 500 milionů korun!!)
- v době tendru již devět roků nebyl ve výrobě
- konstrukčně určen pro námořnictvo (to až do obsazení Gabčíkova zatím nemáme)
- nesplňující některé body zadání.
Při tom izraelská stanice HF 2000 byla při dodatečných laboratorních i polních testech vyhodnocena ve všech bodech jako nejlepší a při tom je stále nám nabízena k lokální výrobě za poloviční cenu než nyní armáda KV stanice stále ještě kupuje. Je to stanice, kterou se přezbrojuje m.j. i Bundeswehr, desítky dalších armád a používá se i pro komunikaci s některými ambasádami vzhledem k mimořádným utajovacím schopnostem!!! Navíc je to jediná stanice konstrukčně připravená tak, že při zneprovoznění techniky v níž je umístěna, ji lze během vteřin přeměnit ve stanici přenosnou a zabezpečit tak komunikaci za všech okolností. Tato konstrukce vychází z bojových zkušeností v Izraeli, kdy se ukázalo, že během prvních čtyř hodin při konfliktu je mimo provoz cca 40 % techniky, ale při tom uchováno více než 85 % bojové síly.
Obdobné možnosti při nabídce spolupráce s místními firmami nabízíme i u dalších zařízení používaných v NATO, zejména u 3D radarů dalekého dosahu.
Těším se na Vaši odpověď.
Ing. LIBOR VANĚK, CSc., zastoupení TADIRAN, /A/

ODPOVĚĎ:
Vážený pane, obdržel jsem Váš dopis k problematice KV, VKV stanic nakupovaných pro AČR a ke spolupráci s místními firmami při realizaci 3D radarů dalekého dosahu. Vámi uváděné připomínky jsem nechal prověřit Sekcí velení a řízení AČR s těmito závěry:
K problematice KV rádiových stanic KVARTA
V roce 1993 vyhlásilo MO výběrové řízení. Firma TADIRAN se vedle dalších deseti firem také prvního kola tohoto výběrového řízení zúčastnila. Rádiová stanice typu HF 2000 vyráběná firmou TADIRAN do druhého užšího kola výběrového řízení již nepostoupila. Firmu TADIRAN zastupovala česká firma HTT Pardubice, u které nebyl předložen jasný záměr na byť i částečnou výrobu v ČR, což byla jedna z podmínek výběrového řízení. Výběr rádiové stanice HF 850 byl na základě návrhu výběrové komise schválen ministrem obrany panem Baudyšem. V současné době je v ČR nasazeno asi 80 ks stanic. Stanice je kladně hodnocena především pro jednoduchost obsluhy a vysokou spolehlivost. V současnosti je připravena výroba KV stanic v ČR z nových moderních bloků pro použití v BVP a OT.
K problematice VKV rádiových stanic RADMILA
Stanice VKV byla vyvíjena od roku 1991 z prostředků AČR. Její parametry odpovídaly v té době obdobným vyráběným stanicím renomovaných firem. Nabídka firmy TADIRAn byla učiněna až v průběhu vývoje stanice RADMILA. Cena stanice RF 13 včetně bohatého příslušenství byla podstatně nižší (4 až 5x) než Vámi nabízené stanice. Cena základní verze stanice, kterou nabízela firma TADIRAn byla poměrně nízká, ale její servis a náhradní díly, stejně jako díly pro montáž v ČR byly pro AČR nevýhodné. Postupně byla dále snižována cenová nabídka samostatné stanice. Nikdy však nebyla předložena konkrétní nabídka pro AČR, takže nelze posoudit, zda současné výrobky firmy TADIRAN jsou levnější než radiostanice včetně celé škály příslušenství vyráběných u firmy DICOM s.r.o.
Služby Vámi nabízené stanice uvedené v projektu z 30. 9. 1993 nedosahovaly požadavků stanovených v TTP (např. flash, selektivní volba, provoz šeptem, skenerování aj.).
Vývoj vlastní stanice RF 13 byl úspěšný, stanice vyhověla ve všech zkouškách. Má bohaté příslušenství včetně 25 a 50W zesilovače. I tato stanice je u vojsk kladně hodnocena,.
K problematice 3D radarů
V současné době AČR nepřipravuje žádný nákup 3D radarů dalekého dosahu a případný nákup bude řešen na základě doporučení a ve spolupráci s NATO/SHAPE.
Závěrem
Výše uvedené závěry svědčí o tom, že Vaše připomínky vycházejí z nepřesných informací a tím dochází i k nesprávné interpretaci jednotlivých názorů.-
AČR bude i nadále přezbrojovat rádiové prostředky výše uvedenými stanicemi, které v této kategorii splňují současné požadavky AČR a jsou plně kompatibilní s obdobnými stanice členských států NATO.
K další modernizaci operačně taktických rádiových prostředků bude AČR přistupovat výhledově po roce 2005.
Nadále Vám doporučuji sledovat vývojové trendy v oblasti modernizace armádního komunikačního prostředí a v případě Vašeho zájmu aktivně prezentovat výrobky firmy TADIRAn při veřejných obchodních soutěžích.


OTÁZKA 23:
Vazeny pane generale, zajima mne Vas nazor na vysi polozky statniho rozpoctu pro armadu - je dostatecna?, jak je vyuzita?. Osobne se domnivam, ze financni prostredky pro armadu nejsou v?dy smlysluplne vyuzivany a jsou promrhavany spatnymi hospodari.
Dekuji
Rostislav Skála
rosta.skala@creditanstalt.co.at

ODPOVĚĎ:
Vážený pane Skálo,
současný státní rozpočet, který dává resortu obrany v tomto roce o 0,1 HDP více než v loňském roce je to maximum, co jí může stát dát. Vždy budou lidé, kteří budou říkat, že je to málo, stejně jako ti, kteří budou říkat, že je to hodně.
Určitě mnohem delší diskuse bude na téma, zda jsou finance na resort vynakládány účelně. Podle mého názoru je nutné důsledně hodnotit, kam a jak budou využívány. Protože v minulých letech nebylo běžné, že hospodaření s rozpočtem měli právě ti, kteří ve skutečnosti neměli žádnou odpovědnost za výsledky připravenosti armády k plnění úkolů (opakuji, že se jedná o můj názor) nebyly vždy používány ve prospěch armády. Některé kauzy byly zveřejněny. Děláme vše pro to, aby se peníze v budoucnosti využívaly efektivně. Cestou je důsledné zavedení systému plánování, programování a rozpočtování.
Děkuji za otázku.


OTÁZKA 24:
Do kolika let se dá v České republice očekávat armáda fungující na čistě profesionální bázi?

Děkuji Dostálek

ODPOVĚĎ:
Vážený pane Dostálku,
pravděpodobně ne v nejbližší době. Vaše otázka je otázkou na dlouhou diskusi a obsahuje dva okruhy problémů, které je nutno diskutovat. První je ryze ekonomická záležitost. Každá armáda musí mít určitou hodnotu, aby byla odpovídajícím způsobem efektivní. Nelze mluvit o armádě malé a vysoce efektivní, tak jak to někdy v tisku uvádí i někteří politici. Na téma, jak má být rozsáhlá není v tomto okamžiku čas a prostor. Dnes je názor při předpokladu našeho zapojení se do struktur NATO, že je možné mírově armádu zmenšit na hodnotu asi jedné zesílené divize s odpovídajícím bojovým a logistických zabezpečením, s odpovídajícím letectvem a protivzdušnou obranou. Další snižování by mj. znamenalo nemožnost rozvinout válečnou armádu, ale i malý počet lidí k tomu použitelných. Naše představy budou v dohledné době zveřejněny, nejméně pro vojenskou veřejnost a úměrně i civilní veřejnost. Pro náš stát je i v této minimální velikosti nemožné plně profesionální armádu ekonomicky podporovat. I když si to mnozí vykládají různými způsoby, v zásadě při sečtení všech pro a proti jde o velké navýšení financí. Při diskusích na uvedené téma vždy musím připomenout, ano - je to budoucnost, ale dnes musím být realista.
Druhý okruh problémů je spojen s tím, že každý stát buduje mírovou armádu, která musí být schopna rozvinout armádu válečnou. Nebude-li již v míru připravován záložní sbor, nebude možné tento úkol zvládnout v relativně krátkém čase, který je na přípravu k válce. Alespoň základní výcvik musí být proveden s předstihu. Pokud to nebude děláno formou základní vojenské služby, bude muset být vytvořen jiný systém. Mají jej Američané, dnes se tímto problémem zabývají Francouzi, kteří také na plně profesionální armádu přechází. Tento úkol museli vyřešit všichni, kteří již profesionální armády mají, jim to ekonomické možnosti umožňují. To ale znamená další peníze, ale i další aktivity spojené s výcvikem občanů. Např. dobrovolný záložní sbor, vojenské milice apod. Znamená to rovněž pravidelná vojenská cvičení. Další aspekt je to, že se jedná o velmi reálnou veřejnou kontrolu armády, armáda není odtržena od společnosti, ale vše, co se v ní děje, je přenášeno vojáky základní služby do veřejnosti. Znamená to i, že nelze armádu zneužít tak, jak by se mohlo stát v případě profesionální armády tvořené jen jednostranně zaměřenými lidmi s úzkou profesionalizací, zpravidla se i vzájemně sdružujícími při zájmových aktivitách atd. Plně profesionální armády rychle "stárnou". Výrazně se zvyšuje průměrný věk profesionálních vojáků, kteří ze zcela pochopitelných důvodů setrvávají v armádě co nejdéle (je to přece jejich zaměstnání). Jsou ale i na funkcích, kde by měli být zejména mladí a výkonní lidé, a to nejenom fyzicky, ale i duševně, flexibilní a progresivní. Dnes vojáci základní služby takovou skupinou jsou. Jsou oponenty, které nelze opomíjet. Mají velmi pozitivní vliv i na vyšší vojáky z povolání. S tím souvisí i to, že do armády chodí lidé vzdělaní, kteří představují průměr společnosti v této oblasti. Armáda připravuje své odborníky k vedení boje, nebo k jeho podpoře. Kdyby nebyl přítomný voják základní služby vzdělán i jiným směrem, bude se jednostranná profesionalita prohlubovat. Tím vojáci základní služby vytváří jakousi protiváhu profesionálním vojákům. Stejně tak by se dalo mluvit o civilizační úloze vojáků základní služby. Jestliže jsem uvedl, že určitě v budoucnosti budeme mít armádu profesionální - až nám to dovolí ekonomické možnosti - pak se budeme muset vypořádat s těmito a mnoha jinými problémy a nebude to jednoduché. V novém návrhu koncepce AČR se předpokládá zvýšení počtu profesionálních vojáků z povolání, zejména poddůstojnického sboru, snížení počtu vojáků základní služby, ale zatím ne s úplnou profesionalizací. Jiná otázka bude možnost dalšího zkrácení výkonu vojenské základní služby. Ale obávám se, že i to nebude v nejbližší době. S panem ministrem Lobkowiczem jsem uzavřel sázku, že armáda nebude plně profesionální dříve než v roce 2008. Přiznávám, že by mi nevadilo, kdybych prohrál, ale asi se panu ministrovi vyhrát nepodaří.


OTÁZKA 25:
Myslite si ze je spravne, aby vysokoskolak kteremu se do 25 let nepodari sehnat modrou knizku a nejde na civilku, sel na vojnu s tim , ze je velmi pravdepodobne, ze ten rok profláká, a bude celou dobu buzerován nejakym 18-iletym debilem? Pro mne to byl hlavni duvod, proc jsem sel na civilku.

Dekuji
Tomas KULT
tom.kult@post.cz

ODPOVĚĎ:
Dobrý den, pane Kulte, se zájmem jsem si přečetl Vaši otázku, myslíte si, že vysokoškolák, který je schopný jenom trochu komunikovat s okolím používá tak silná slova jako je "nějaký 18-tiletý debil". Nezdá se Vám, že se řadíte mezi ty, kterými tak opovrhujete? Mj. kdybyste byl tak vzdělaný, jak naznačujete, určitě byste byl natolik schopný, že byste se v patřičné literatuře dozvěděl, že Vás nemůže buzerovat 18-ti letý "debil", protože jsou odváděni vojáci po dovršení devatenácti let. Pokud se stydíte za to, že jste absolvoval civilní službu, nevylévejte si vztek na těch, kteří neutekli sami před sebou a odpovědností. Na shledanou.


OTÁZKA 26:
Pane generále, proslýchá se, že byste chtěl urychlit profesionalizaci některých jednotek. O jak výrazný proces by se mělo jednat?
Britská strana nám nabídla vytvoření společné jednotky. Můžete uvést, kde by tato jednotka měla sídlit, případně některé další podrobnosti?
Vše nasvědčuje tomu, že vzdušné síly neobdrží do roku 2003 slíbené nadzvukové stíhací letouny. Připravuje se náhradní program, jak řešit krizovou situaci letectva?
Do funkce jste nastoupil mimo jiné s předsevzetím posílit ekonomické pravomoci koncových stupňů armády, tedy bojových útvarů. Podařilo se vám v tomto směru dosáhnout již nějaké konkrétní výsledky?

redakce A Report

ODPOVĚĎ:
Avis
Bude postupně probíhat profesionalizace jednotek zařazených do sil okamžité reakce, zejména nově budovaná rota chemické ochrany, součást 1. výcvikové mobilizační základny chemického vojska. Bude pokračovat profesionalizace u brigády rychlého nasazení ale i jiných jednotek, zejména nižšího velitelského sboru. Po splnění úkolu rozpracování koncepce resortu MO do roku 2003 s výhledem do roku 2008 bude následovat krok právě rozvoje poddůstojnického sboru. Postupně se poddůstojnický a praporčický sbor dostane na 60 % vojáků z povolání, na úkor důstojnického sboru.
Nebyla to jednostranná nabídka Britské strany, jednalo se o možnosti vytvoření společné jednotky, což je poněkud jiný význam. Dnes probíhá hodnocení takovéto možnosti, ale zejména z naší strany je mnoho omezení, včetně legislativních. Čeká nás tedy dlouhá cesta. Dnes je předčasné o tomto úkolu mluvit. Pokud dospějeme k úspěšnému závěru, budeme včas informovat.
Předně budeme muset vládu ČR informovat o možných následcích z toho, že nebude v daném roce armáda disponovat odpovídajícími letadly a vláda bude muset rozhodnout o dalším postupu. V současné době se připravuje na velitelství vzdušných sil a na Generálním štábu dokument, který naznačí možné směry řešení. Protože ale nákup nadzvukových stíhaček překračuje možnosti vojenského rozpočtu, bude to více otázka politického rozhodnutí. Osobně si myslím, že každý stát musí být odpovědný především sám sobě za svoji bezpečnost, a k tomu patří i nadzvukové stíhačky k obraně vzdušného prostoru.
Snaha je v tomto směru výrazně postoupit, ale ještě je mnoho co dělat. Již dnes ale je možné do systému financování vstoupit i nižšími články velení. Problémem je nízká pružnost našeho finančního systému, takže některá snažení vyznívají do prázdna.


OTÁZKA 27:
Vazeny pane generale, neuvazujete o zkraceni vojenske sluzby zintenzivnenim vycviku? Domnivam se, ze vhodnou motivaci vojaku, t.j. drivejsim odchodem do civilu, by se mohl vycvik podstatne zkratit. Ti vojaci, kteri by slozili uspesne zkousky znalosti pred komisi, by mohli odejit do civilu, jinak by museli odslouzit celou vojnu. Dle vlastni zkusenosti vim, ze vojna je mrhani casem a dala by se zintezivnenim vycviku zkratit zhruba na 5 mesicu. Pripadne dat brancum na vyber, chteji-li byt cviceni na specialni techniku, kde by zkracena sluzba nestacila ale zvyhodnit je zase jinak, hodnostne, vyssim sluznym, pripadne pozdeji v civilu nizsimi danemi.
S pozdravem Premysl Culik (cetar abs. v zaloze uz 22 let)

ODPOVĚĎ:
Vážený pane Čulíku,
Vaše návrhy korespondují přibližně s německým vzorem. V současné době ale považujeme za potřebnější se více věnovat Vámi uváděné intenzitě výcviku, což je vleklá bolest především u zabezpečovacích útvarů a útvarů, které jsou zatížené mnoha službami a strážemi. I když se jich úplně nezbavíme, je naší snahou je výrazně omezit.
Celkové zkrácení vojenské základní služby se uvažuje v budoucnosti po dosažení odpovídající profesionalizace poddůstojnického sboru, který by měl nahradit nižší velitelský sbor a obsluhy složitých zbraňových systémů a zařízení. V koncepci rozvoje resortu MO do roku 2003 s výhledem do roku 2008 je uvažováno se zvýšením počtu kariérních vojáků, snížení počtu vojáků základní služby a pokud se tento předpoklad podaří naplnit, budeme moci přistoupit ke zkrácení délky vojenské základní služby až na 9 měsíců. Děkuji za zaslané otázky.


OTÁZKA 28:
Z duvodu redislokace armady jsme uvolnili byt na dobu neurcitou nyni nam hrozi ze po odchodu z aktivní sluzby (16 let) nas vyhodi z bytu ktery je jen na dobu urcitou.Budete se snazit zmenit legislativu v nasi lepsi ochranu?

ODPOVĚĎ:
Vážený pane,
hospodaření se služebními byty se v zásadě řídí státními zákony. V současné době i já bydlím v bytě na dobu určitou. Předně dosud platí směrnice Ředitele Úřadu ubytovací služby MO ze dne 9. října 1995, kde je uveden "Souhrnný pokyn k uzavírání nájemních smluv ke služebním bytům. V pokynu je rozpracován v souladu s ustanovením § 685 zákona č. 267/94 Sb. ze dne 15. 12. 1994 postup při uzavírání nájemních smluv bytů ve správě VSB a SVBF (ke služebním bytům v právním hospodaření AČR) a nájemních smluv v kategorii služebních bytů podle § 7 a 8 zákona č. 102/92 Sb. ve vlastnictví obcí na dobu určitou, tj. 3 roky.
Dne 15. 6. 1998 jsem projednal s pracovní skupinou první koncept bytové politiky, kde se snažíme tento problém koncepčně vyřešit v celé šíři. Celý dokument by měl být dokončen v polovině července - od něj si slibuji jasnou představu jak zabezpečit byty a ubytování vojáků z povolání. Jedním z momentů by mělo být jak zabezpečit vojáka z povolání po odchodu z armády - pravděpodobně po dovršení 20 let služby v armádě. O této koncepci bude vojenská veřejnost informována cestou armádního tisku. Děkuji za otázku.


OTÁZKA 29:
Otazka pro pana Sediveho:
Predstavte si lekare, ktery by mel rocni soustredeni a pak by operoval jednou za deset let. Sveril byste se do jeho rukou? Asi tak vypada priprava nasih vojaku - zakladni sluzba, jednou za cas cviceni. O tom, zda je to alespon castecne pripravi k obrane vlasti, lze s uspechem pochybovat. Kdy konecne pochopite, ze jedina cesta je profesionalizace armady? Copak nevidite, ze vetsina zemi NATO (snad s vyjimkou Nemecka) jde timto smerem? Argument, ze to je prilis drahe, je falesny. Opak je pravdou, jak doklada zkusenost techto zemi. Jak dlouho jeste bude pred tim ceska armada zavirat oci?

ODPOVĚĎ:
Vážený pane Bezruči,
i když uvádíte, že cena profesionální armády je falešný argument, v zásadě při sečtení všech pro a proti jde o velké navýšení financí. Při diskusích na uvedené téma vždy musím připomenout - ano profesionální armáda je budoucnost, ale dnes musím být realista.
Druhý okruh problémů je spojen s tím, že každý stát buduje mírovou armádu, která musí být schopna rozvinout armádu válečnou. Nebude-li již v míru připravován záložní sbor, nebude možné tento úkol zvládnout v relativně krátkém čase, který je na přípravu k válce. Alespoň základní výcvik musí být proveden s předstihem. Pokud to nebude děláno formou základní vojenské služby, bude muset být vytvořen jiný systém. Mají jej Američané, dnes se tímto problémem zabývají Francouzi, kteří také na plně profesionál armádu přechází. Tento úkol museli vyřešit všichni, kteří již profesionální armády mají, jim to ekonomické možnosti umožňují. To ale znamená také další peníze, ale i další aktivity spojené s výcvikem občanů. Například dobrovolný záložní sbor, vojenské milice apod. Znamená to rovněž pravidelná vojenská cvičení. Další aspekt branecké armády je v tom, že se jedná o velmi reálnou veřejnou kontrolu armády, armáda není odtržena od společnosti, ale vše co se v ní děje je přenášeno vojáky základní služby do veřejnosti. Znamená to, i že nelze armádu zneužít, tak jak by se mohlo stát v případě plně profesionální armády tvořené jen jednostranně zaměřenými lidmi s úzkou profesionalizací, zpravidla se i vzájemně sdružujícím při zájmových aktivitách atd. Plně profesionální armády rychle "stárnou". Výrazně se zvyšuje průměrný věk profesionálních vojáků, kteří ze zcela pochopitelných důvodů setrvávají v armádě co nejdéle (je to přece jejich zaměstnání). Jsou ale i na funkcích, kde by měli být zejména mladí a výkonní lidé, a to nejenom fyzicky, ale i duševně, flexibilní a progresivní. Dnes vojáci základní služby takovou skupinou jsou. Jsou oponenty, které nelze pomíjet. Mají velmi pozitivní vliv i na vyšší vojáky z povolání. S tím souvisí, do armády chodí lidé i vzdělaní, kteří představují průměr společnosti v této oblasti. Armáda připravuje své odborníky k vedení boje, nebo k jeho podpoře. Kdyby nebyl přítomen voják základní služby, vzdělán i jiným směrem, bude se jednostranná profesionalita prohlubovat. Tím vojáci základní služby vytváří jakousi protiváhu profesionálním vojákům. Stejně tak by se dalo mluvit o civilizační úloze vojáků základní služby. Jestliže jsem uvedl, že určitě v budoucnosti budeme mít armádu profesionální - až nám to dovolí ekonomické možnosti - pak se budeme muset vypořádat s těmito a mnoha jinými problémy a nebude to jednoduché. V novém návrhu koncepce AČR se předpokládá zvýšení počtu profesionálních vojáků z povolání, zejména poddůstojnického sboru, snížení počtu vojáků základní služby, ale zatím ne s úplnou profesionalizací. Jiná otázka, bude možnost dalšího zkrácení výkonu vojenské základní služby. Ale obávám se, že i to nebude v nejbližší době. Hodně štěstí.


OTÁZKA 30:
Pane generale, chtel bych se Vas zeptat, jestli byla, je nebo bude vyvozena nejaka zodpovednost (vojenska ci trestni) za veci tykajici se vyberoveho rizeni a dodavek padaku pro nasi armadu od firmy ANEX. Nevite, proc se nase armada zbavovala po sametove revoluci stroju Mig-29 (ktere pouzivaji napriklad Slovaci dodnes) a nechala si jen starsi typy Migu?
Preju Vam hodne uspechu ve funkci, lepsi obraz armady do budoucnosti a dekuji za odpovedi

Radek Zavadzan
JCU ZF Ceske Budejovice
Z-ZAVADZAN@LEO.zf.jcu.cz

ODPOVĚĎ:
Vážený pane Zavadzane,
zatím je problém výběrového řízení a zavádění padáků VTP-100 do armády předmětem šetření, které nařídil ministr obrany p. Lobkowicz. Zda bude vyvozena trestní odpovědnost, nemohu uvést, protože mně nejsou známa všechna fakta, je to spíše otázka na náčelníka majetkové sekce MO nebo inspekce ministra obrany. Já jsem nesouhlasil se zavedením padáků VPT-100, protože varianta s kulatým vrchlíkem byla horší kvality než současně používané padáky OVP-80. Z hlediska vojenské odpovědnosti, problémy s padáky VTP-100 byly mj. i důvodem pro personální odvolání z funkce jednoho vedoucího funkcionáře, jehož funkční povinnosti zasahovali do této oblasti.
K provozu Mig 29. Ponechám stranou, zda směna za vrtulníky W 3 SOKOL byla adekvátní, ale v zásadě to bylo správné rozhodnutí. Jsem si vědom toho, že výkonově, i aerodynamickými vlastnostmi je Mig 29 vynikající stíhací letoun. Problém je v jeho vysoké ekonomické náročnosti na provoz. S tímto problémem se dnes potýkají všechny státy, včetně Německa, které si je ve výzbroji ponechalo. Pro malý počet strojů, které měla naše armáda, bylo i neekonomické je provozovat jako samostatnou jednotku. Problémem by byla i sporná kompatibilnost s letouny západní provenience po případném dokoupení nadzvukových stíhaček do počtu plánovaných 36 ks. Jedním z momentů je nesrovnatelná doba operačního nasezení. Mohl bych ještě jmenovat problémy s nákupem náhradních dílů, jejich ceny apod. Zvolili jsme známou cestu nákupu vlastních lehkých bitevníků L-159 a nadzvukových stíhacích letounů západní výroby. Hodně štěstí.


OTÁZKA 31:
Vážený pane, chtěl bych se Vás zeptat, co chcete udělat se současným žalostným stavem armády, kdy panuje běžný stav, který vidím u svých vrstevníků, že se každý snaží do armády vůbec nedostat, kdy z vyprávění mých kamarádů ze školy (gymnasium + zákl. škola) slyším, jací s prominutím "debilové" důustojníci tam slouží, to jest lidé takový, kteří by nikde jindy nenašli uplatnění a ty poslední zbytky slušných odcházejí. A ta takzvaná "reforma" armády se má provést tak, že MY vojnou povinní muži, kteří nemáme to štěstí, mít nějakého známého lékaře, nebudeme se nudit a "zahnívat" v armádě jeden rok, ale hned až rok a půl, což považuji za skandální.
Vím, že situace v armadě nebude pro Vás jednoduchá, čeká Vás jistě mnoho práce, ale především byste se měl soustředit na to, aby armáda získala lepší pověst, tak aby služba v ní nebyla jen určitou potupou pro člověka, ale aby mu také něco dala, nejen aby si člověk prožil šikan a dlouhou NUDU. Já osobně se vojně vyhýbat nebudu, neboť to stále asi jako jeden z mála cítím jako svoji povinnost. Doufám, že se do té doby, než narukuji alespoň něco změní k lepšímu, budu Vám v tom držet palce.

S pozdravem Martin Vašek
student 3. ročníku VŠE Praha
email:xvasm05@st.vse.cz

ODPOVĚĎ:
Vážený pane Vašku,
předně považuji za odvahu, že se nebudete vyhýbat vojně i v okamžiku, kdy si myslíte, že Vás tam nečeká nic dobrého. Třeba budete jeden z těch, kteří se budou snažit změnit současný stav armády, i když si zdaleka nemyslím, že je tak tragická, jak píšete. Určitě není pravda, že jsou v Armádě jen "debilové". Snad by nezaškodilo občas Vyslechnout názor vojáků z jiných států. Ty přece nemůže nikdo obviňovat z nadržování.
Je ale pravda, že musíme pokračovat v transformaci armády, a to zejména z Vašeho pohledu ve dvou oblastech: změnit vztahy mezi vojáky všech kategorií a zabezpečit, aby vojáci v armádě více cvičili než trávili čas ve službách a strážích. Obojí není jednoduché a znamená mnohé změny. Nelze jeden článek vytrhnout z celého řetězu. Na to, abyste se jen nenudil, jsem přijal před několika dny opatření, aby absolventi vysokých škol, kteří, jako jste napsal Vy, cítí stále vojenskou základní službu jako svoji povinnost, byli vyzváni při personálním pohovoru u Okresní vojenské správy k výkonu vojenské základní služby v první fázi ve Škole důstojníků v záloze při VA Vyškov, a poté službě odpovídající jejich vzdělání. Součástí opatření je i - pokud to umožní podmínky útvaru - odpovídající ubytování a stravování. Bude to ale znamenat některé změny v našich předpisech. Cílem je využít potenciálu, který je ve vysokoškolácích.
Děkuji za otázku. Jsem rád, že Vám není situace v armádě lhostejná.


Poznámka: Text otázek  není redačně upravován a kren.

 

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Státu propadly pozemky za pět miliard. Vlastníci se o ně včas nepřihlásili

20. dubna 2024

Premium Česko letos velmi zbohatlo. Získalo do svého majetku rozsáhlé pozemky miliardových hodnot po...

Režim nás zatáhne do války, děsí se Íránci. Ultrakonzervativci v zemi posilují

20. dubna 2024

Premium Zdaleka ne všichni Íránci podporují místní konzervativní islámský režim a jeho válečné choutky....

Rozhazoval výzvy k svržení vlády. Pak se u místa, kde soudí Trumpa, zapálil

19. dubna 2024  20:17,  aktualizováno 

Muž se polil se a následně zapálil v New Yorku před soudní budovou, kde se koná proces s americkým...

Dostálové se ptali na její angličtinu a Farského, zda dá zase přednost stáži

19. dubna 2024  19:15,  aktualizováno  21:09

Nejzajímavější částí debaty kandidátů do voleb v Evropském parlamentu byly otázky studentů, kteří...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...