Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Náčelníci: Nechceme být na horách policisty

  16:06aktualizováno  16:06
Celostátní náčelník Horské služby Jiří Brožek se shodl se svým kolegou z Krušných hor Rudolfem Chladem, že se nechtějí stát organizací, která nařizuje a trestá. "Pouze chceme, aby návštěvníci hor respektovali naše doporučení nebo upozornění," vysvětlili v on-line rozhovoru.

Odpovědi najdete ZDE

"Je-li uveřejněno upozornění, že v daném dole hrozí lavinové nebezpečí, není to pro nic za nic. Toto lavinové nebezpečí je vyhodnoceno na základě pravidelných měření našimi lavinovými odborníky. Nikdy není uvedeno bezdůvodně," připomněli.

Lidé podle náčelníků podceňují rychlost jak se pohybují na sjezdovkách, tím přibývá srážek lyžařů a vážných úrazů. Návštěvníci podceňují i rychlou změnu počasí na horách.

"V každém případě přivítáme, pokud turisté nahlásí směr svého výletu v ubytovacím zařízení, aby v případě nutného zásahu ho bylo možné provést co nejrychleji a nedocházelo k planým pátracím akcím, které stojí velké úsilí záchranářů a velké finanční prostředky," doplnili náčelníci.

Stát dal zatím peníze do konce roku
Horská služba se potýká s nedostatkem peněz. "Chybí nám sedm milionů korun na mzdy pro zaměstnance, pohonné hmoty, elektřinu a další provozní náklady," řekl v říjnu ČTK Brožek.

Vláda minulý týden rozhodla, že pomůže. Schválila pro Horskou službu mimořádnou dotaci 28 milionů korun. Kabinet podle své mluvčí Anny Veverkové soudí, že práce ochránců hor není sezonní, ale celoroční, a proto je větší podpora státu žádoucí.

"Schválené peníze jsou určeny na nejnutnější dofinancování do konce letošního roku tak, aby nedošlo k narušení činnosti v rámci celé ČR. Samozřejmě, že dále jednáme o financování na rok 2004. Jednáme nejen o výši, ale i o způsobu financování. Vše je zatím otevřené," dodali náčelníci.

Náčelník Horské služby v Krušných horách Rudolf Chlad.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Solení D8 v Českém středohoří řeší soud, žalobu podal ústecký spolek

Ilustrační snímek.

Tuny posypové soli mohou ohrozit život v potocích a kontaminovat podzemní vody v okolí dálnice D8, která prochází...

Na dálnici D1 jsou kolony, řidiči se zdrží hlavně u Meziříčí a Beranova

Kolona aut a kamionů zablokovala dálniční přivaděč na D1 u Jihlavy. (17. ledna...

Silnice v Česku jsou po nočním sněžení s opatrností sjízdné. Na řadě míst zůstává rozbředlý nebo ujetý sníh a někde se...

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Najdete na iDNES.cz