Obžalobě z podvodu za téměř čtyři miliony korun při vybavování vysokoškolských

Obžalobě z podvodu za téměř čtyři miliony korun při vybavování vysokoškolských kolejí před lyžařským mistrovstvím světa v Liberci čelí (zleva) ředitel Kolejí a menz Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kračmar, pracovník technického dozoru společnosti Investing CZ Petr Patrman a účetní Syneru Jindřiška Máchová. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nábytek za 4 miliony na koleje v Liberci nikdy nedorazil, tvrdí žalobce

  • 8
Liberecký soud začal rozplétat rozsáhlý případ údajného podvodu spojeného s libereckým mistrovstvím v klasickém lyžování. Týká se nedodaného nábytku pro rekonstruované koleje tamní univerzity, kde měli v době šampionátu bydlet sportovci a týmy.

Ředitel kolejí, pracovník technického dozoru a zaměstnankyně dodavatele - firmy Syner - se zpovídají z toho, že při opravě kolejí obohatili společnost Syner o téměř čtyři miliony korun.

Umožnili totiž, že univerzita zaplatila tuto sumu za nábytek, který nikdy nedostala. Na opravu kolejí přitom čerpala státní dotace. Všichni obžalovaní tvrdí, že se žádný podvod nestal a nedodaný nábytek nakonec vynahradily stavební práce.

Žalobce je ovšem o vině trojice přesvědčen. Podle něj obžalovaní Jindřiška Máchová jako zaměstnankyně dodavatele ze stavební firmy Syner, Petr Patrman, zaměstnanec technického dozoru investora, kterým byla společnost Investing, a Zdeněk Kračmar, ředitel kolejí a menz technické univerzity v Liberci, měli své úkoly přesně vymezené. "Bez součinnosti kteréhokoli z nich by nebylo možné trestný čin dokonat," uvedl státní zástupce Petr Hořín.

Podvod žalobce datuje do období od března do prosince 2007. Jindřiška Máchová podle žalobce vystavila čtyři faktury, které obsahovaly nedodaný nábytek a bylo v nich téměř dva tisíce položek. Petr Patrman, který měl hájit zájmy univerzity a dbát na správnost, je pak schválil. Ředitel kolejí a menz Kračmar je přijal a univerzita je proto proplatila.

"Jednání obžalovaných směřovalo k jedinému záměru. Totiž, aby Technická univerzita zaplatila společnosti Syner finanční prostředky za dodávky nábytku, který ve skutečnosti nedodala. Přitom, aby je Syner nemusel vracet ani kompenzovat. A to se obviněným skutečně povedlo," upozornil státní zástupce Petr Hořín.

Obžalovaná trojice, které hrozí vězení od dvou do osmi let, odmítá, že by podváděla. Prý to prostě byl nestandardní účetní postup. Peníze, které univerzita zaplatila, putovaly údajně na dodatečné stavební práce. Na malířské, podlahářské práce nebo na rozvody. "Nevím, jak někdo k těm číslům přišel. Není to skutečnost. Vše bylo evidované a na konci srovnáno. Pro mě to byla stavba a plnil jsem ji podle nejlepšího vědomí a svědomí," hájil se Petr Patrman.


Video