Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nábřeží se na víkend proměnilo v pěší bulvár

  8:38aktualizováno  21:30
Promítání, koncerty a výstavy, které jsou od soboty připraveny v Praze, mají společné téma - lepší život ve městě, omezení aut a lepší podmínky pro cyklisty. Začíná Evropský týden mobility a iniciativa Auto*Mat připravila program Zažít město jinak. Vyvrcholí v pátek velkou cyklojízdou.

Pražské Smetanovo nábřeží ovládli na celý víkend chodci a cyklisté. | foto: Adéla DražanováiDNES.cz

INFOGRAFIKA: Víkend na Smetanově nábřeží

"Chceme bezpečné, zdravé a živé město," říká Michal Křivohlávek z iniciativy Auto*Mat, která podporuje městskou cyklistiku.

Podle iniciativy je receptem na zdravé město omezení automobilismu, podpora cyklistiky i dalších forem udržitelné dopravy.

Akce začala v Praze se sobotním odpolednem, kdy na Smetanovo nábřeží mezi Národním divadlem a Karlovým mostem vjelo poslední auto. Od té chvíle se nábřeží na celý víkend stalo panstvím chodců a cyklistů.

Smetanovo nábřeží

"Budou tu kavárny, program pro děti, koncerty i cykloservis. Jde nám o živý prostor a nabízíme návrh, jak by mohlo nábřeží vypadat," řekl iDNES.cz Martin Mareček z Auto*Matu.

Akci na Smetanově nábřeží zastřešuje magistrát. "V budoucnu zde plánujeme pěší bulvár," řekl MF DNES primátor Pavel Bém o místě, kudy zatím tečou jen auta a skupiny turistů.

Podnikatel Jiří Muhr s uzavírkou nábřeží nesouhlasí. "Přemýšleli vůbec úředníci o důsledcích této uzavírky?" ptá se na adresu magistrátu. "Mluvím ústy několika set podnikatelů, kteří musí zajistit zásobování hotelů a restaurací, odvézt hotelové hosty na letiště," stěžuje si.

Radní pro dopravu Radovan Šteiner je k přeměně nábřeží na pěší bulvár skeptický. "O víkendu lze uzavření těchto ulic akceptovat. V pracovní den by to byl pro řidiče velký problém," míní.

Týden pro udržitelnou dopravu
Víkend na nábřeží je jen část projektu Zažít město jinak, který Auto*Mat ve spolupráci s divadlem Alfred ve dvoře a městem připravili pro nadcházející Evropský týden mobility.

V jeho rámci lze zajít do kina, na diskusi s politiky nebo vyjet lodí s bratry Formanovými. Program vyvrcholí pátečním Mezinárodním dnem bez aut a velkou podzimní cyklojízdou.

Cyklojízda

Vlastní program připravuje i magistrát. "Město nabízí občanům různé akce, zaměřené na udržitelné formy dopravy a dopravní výchovu," říká tisková zpráva magistrátu. Na pondělí se také chystá Den pražské železnice.

K týdnu mobility se připojují i desítky dalších měst. Křivohlávek vyzdvihuje České Budějovice. "Jsou velmi aktivní. Brzy z nich bude český Amsterdam," říká s tím, že jihočeští politici se k cyklistice nehlásí jen z populistických důvodů.

Pošramocené vztahy
Přestože město během týdne mobility program Auto*Matu podporuje, vztahy nejsou idylické. Pražští cyklisté se shodují, že město pro ně nedělá nic.

"Od roku 1990 trojnásobně vzrostl počet aut a zvýšila se i intenzita jejich využití. Město ale automobilismus nereguluje a výsledkem je horší městské prostředí, vysvětluje Křivohlávek, též autor projektu Růžových kol.

Dvojznačnou roli podle něj hraje i primátor Bém, který z cyklostezek udělal jedno ze svých volebních témat. "Bém se na nás sice směje, ale v praxi za omezení aut nebojuje," tvrdí Křivohlávek.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer Shehadeh, o nějž se již dříve ...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Najdete na iDNES.cz